W UE najbardziej narażeni na hałas są polscy pracownicy

Marcin Papierz
17.09.2012AKTUALNE


W Unii Europejskiej na intensywny hałas skarży się ok. 80 milionów pracowników - najbardziej narażeni na hałas są Polacy. Uszkodzenia słuchu to jedna z najczęstszych chorób zawodowych.


Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy co 5 lat dokonuje przeglądu warunków pracy w państwach członkowskich. W 2010 roku oprócz Polaków najbardziej zagrożeni hałasem byli mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej, Słoweńcy, Litwini, Estończycy i Węgrzy. Aż 10 % całkowitych kosztów odszkodowań związanych z chorobami zawodowymi w Europie pochodziło właśnie z tytułu uszkodzenia słuchu nabytego w pracy.


Sytuację w Polsce szczegółowo zbadała Państwowa Inspekcja Pracy, która na przełomie 2010 i 2011 roku przeprowadziła kontrolę warunków pracy w prawie 18 tys. zakładach. Narażonych na hałas powyżej najwyższego dopuszczalnego natężenia (135 decybeli) było ponad 166 tys. pracowników. Liczba zagrożonych pracowników ciągle rośnie. Dla porównania, w roku 2009 było ich 153.500, czyli o około 10.000 mniej. Hałas doskwiera najbardziej w zakładach pracy na terenach województw śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.


Jednym z najistotniejszych elementów prewencji w walce z zagrażającym zdrowiu hałasem jest stosowanie ochron indywidualnych narządu słuchu, popularnych wkładek przeciwhałasowych czy nauszników.


- Z okazji 40 - lecia działalności na rynku bezpieczeństwa i higieny pracy firma 3M opublikowała badania z których wynika, że krajem którego pracownicy najczęściej korzystają ze środków ochrony osobistej jest Norwegia. Aż 100% respondentów  deklarowało korzystanie z wkładek przeciwhałasowych - mówi Wojciech Mazij, Dyrektor ds. Rozwoju Rynku.


Dobry przykład płynie również z Francji, gdzie już 67% pracowników korzysta z bardziej zaawansowanych form ochrony jakimi są słuchawkowe zestawy komunikacyjne. Najgorzej sytuacja wygląda zaś w Chinach - wkładki przeciwhałasowe stosuje tam zaledwie 15 % wszystkich pracowników narażonych na hałas.


- Mimo dostępu do wkładek przeciwhałasowych czy nauszników, pracownicy często świadomie nie korzystają ze środków ochrony indywidualnej. Powód jest prozaiczny - ochronniki bywają niewygodne, uciskają i przeszkadzają w pracy - mówi Wojciech Mazij.


Komfort, to obok bezpieczeństwa najważniejszy czynnik, który każdy pracodawca powinien zapewniać swoim pracownikom.


Źródło: Informacja prasowa

Słowa kluczowe:
choroba zawodowahałas

Autor
Prawnik, redaktor PortaluBHP.pl, redaktor naczelny kwartalnika NORMAbhp.pl.