Wentylacja i klimatyzacja mogą być środkiem ochrony zbiorowej

Lesław Zieliński
Lesław Zieliński
28.04.2014AKTUALNE

Środki ochrony zbiorowej to środki przeznaczone do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym i pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy, będące rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w pomieszczeniach pracy, maszynach i innych urządzeniach.

Jeżeli klimatyzacja i wentylacja są tylko elementem układu ogrzewania czy wentylacji pomieszczeń, nie będą traktowane jako środek ochrony zbiorowej (podobnie jak centralne ogrzewanie czy wentylacja naturalna), ale będą środkiem dla poprawy komfortu pracy.

Poniżej zostały wskazane przykładowe sytuacje, gdy klimatyzację i wentylację w biurze można uznać za środek ochrony zbiorowej.

Przykład 1

W biurze występują warunki szkodliwe dla zdrowia, a system wentylacji (klimatyzacji) zagrożenia te ogranicza, np. w pomieszczeniu wykonuje się bardzo dużą ilość odbitek ksero (i/lub odbitki wielkoformatowe) i wydziela się znaczna, odczuwalna ilość ozonu.

Przykład 2

Biuro jest tak usytuowane, że okna są intensywnie naświetlane promieniowaniem słonecznym lub jest ono dogrzewane ciepłem przenikającym przez ściany od urządzeń technologicznych zlokalizowanych w pomieszczeniu sąsiednim – wówczas klimatyzacja (wentylacja) ma za zadanie likwidację uciążliwości w pracy, szczególnie w porze letniej.

Przykład 3

Biuro znajduje się przy ruchliwej ulicy i tym samym po otworzeniu okien dochodzi z niej hałas i zanieczyszczone powietrze – wówczas klimatyzacja (wentylacja) umożliwia utrzymanie w biurze odpowiednich warunków środowiska pracy – likwiduje konieczność otwierania okien i nie dopuszcza do powstawania uciążliwości czy nawet zagrożeń podczas wymiany powietrza w pomieszczeniu.

Autor: 

Lesław Zieliński

Autor
Lesław Zieliński
Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.