Wniosek o oświetlenie tylko światłem sztucznym stanowisk pracy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
14.09.2018AKTUALNE

Wniosek o oświetlenie tylko światłem sztucznym stanowisk pracy

Zgodnie z przepisami w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca musi uzyskać zgodę inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z inspektorem pracy. Jednak rodzi się pytanie, jakie informacje i załączniki powinien zawierać wniosek o taką zgodę?

Korzyści 

Korzyści

Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:

  • We właściwy sposób zrealizuje obowiązek zapewnienia właściwego oświetlenia na stanowiskach pracy.
  • Zaoszczędzisz czas na poszukiwanie i tworzenie wniosku do PIS o zgodę na zastosowanie wyłącznie oświetlenia sztucznego na stanowiskach pracy.
  • Dowiesz się, w jakich przypadkach dopuszczona jest możliwość oświetlenia wyłącznie światłem sztucznym stanowisk pracy.

Już na wstępie zaznaczmy, że przepisy bhp dotyczące możliwości stosowania wyłącznie oświetlenia sztucznego, jak i przepisy normujące warunki techniczno-budowlane nie wskazują na wymogi formalne wniosku podmiotu starającego się o zgodę na zastosowanie wyłącznie oświetlenia sztucznego na stanowiskach pracy. Rodzi to pewne trudności w uzyskaniu takiej zgody.  

Kiedy można wnioskować o oświetlenie na stanowisk pracy wyłącznie światłem sztucznym?

Rolą pracodawcy jest organizowanie procesu pracy w sposób bezpieczny, zgodny z przepisami oraz zasadami bhp. Wiąże się to z koniecznością realizacji przez pracodawcę, jako organizatora pracy licznych przepisów zawartych w źródłach prawa pracy.

Trudno mówić o bezpiecznym wykonywaniu pracy bez zapewnienia pracownikom właściwego oświetlenia. Standardem, który jest optymalny dla oka ludzkiego jest oświetlenie dzienne, które na poszczególnych stanowiskach pracy powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac oraz wymaganej dokładności. Niezależnie od oświetlenia dziennego w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie elektryczne o parametrach korespondujących z Polskimi Normami w tym zakresie.

Ważne

W pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to:

  • niemożliwe lub
  • niewskazane

ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca uzyskał zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.

Powyższe zasady, których źródłem na gruncie przepisów bhp jest rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp koresponduje z przepisami określającymi warunki techniczne budynków w zakresie oświetlenia i nasłonecznienia. Zgodnie z § 58 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków, dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

  • oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub niewskazane ze względów technologicznych,
  • jest uzasadnione celowością funkcjonowania zlokalizowanie pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.

Jak wnioskować o zgodę na oświetlenie wyłącznie elektryczne stanowisk pracy na hali produkcyjnej?

W sytuacji gdy pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi jest jednocześnie pomieszczeniem stałej pracy, w rozumieniu przepisów bhp, istnieje możliwość zastosowania wyłącznie oświetlenia sztucznego, w tym elektrycznego. Wiąże się to jednak, jak zaznaczyliśmy wcześniej, z koniecznością uzyskania zgody właściwego państwowego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.

Zastanówmy się zatem, jakie wymogi formalne powinien spełniać wniosek podmiotu starającego się o zgodę na zastosowanie wyłącznie oświetlenia sztucznego.

Z całą pewnością wniosek powinien spełniać ogólne wymogi typowe dla podania kierowanego do instytucji publicznej, zgodnie z zasadą pisemności, która ma zastosowanie przed organami kontroli i nadzoru – w tym relacjach z Państwową Inspekcją Sanitarną. Wniosek o wyrażenie zgody na stosowanie wyłącznie sztucznego oświetlenia powinien:

  • określać wnioskodawcę oraz pełnomocnika jeżeli został ustanowiony;
  • być opatrzony datą oraz
  • być skierowany do właściwego miejscowo państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

W treści wniosku należy podać dane dotyczące obiektu:

  • jego rodzaj (nowo projektowany, istniejący przebudowywany, istniejący z planowaną zmianą sposobu użytkowania itp.)
  • wskazać przeznaczenie obiektu,
  • rodzaju oraz zakresu prowadzonej w nim działalności,
  • rodzaju produkcji prowadzonej w zakładzie,
  • liczby osób przebywających w obiekcie, którego wniosek dotyczy.
Ważne

Jeżeli wniosek dotyczy hali produkcyjnej należy podać uwarunkowania wynikające z technologii produkcji przemawiające za stosowaniem wyłącznie sztucznego oświetlenia.

Załącznikami do wniosku w sprawie zgody na zastosowanie wyłącznie oświetlenia sztucznego powinny być zwymiarowane rysunki (w omawianym przypadku hali produkcyjnej) zaopatrzone w metrykę zawierającą:

  • nazwę oraz adres obiektu budowlanego,
  • tytułu i skalę rysunku,
  • imię i nazwisko oraz podpis autora rysunków oraz
  • datę ich wykonania.
Uwaga!

W przypadku gdy wniosek jest składany przez pełnomocnika niezbędne jest załączenie oryginału pełnomocnictwa.

Ponieważ integralną częścią wniosku kierowanego do inspektora sanitarnego jest informacja o przetwarzaniu danych osobowych (na gruncie nowego rozporządzenia RODO), zalecanym postępowaniem jest skorzystanie z formularza wniosku, który jest udostępniony na stronach internetowych poszczególnych państwowych wojewódzkich inspektoratów sanitarnych. Nie ma gwarancji, że wnioski poszczególnych inspektoratów są identyczne w zakresie wymogów formalnych, w tym w kwestii niezbędnych załączników. Tym samym dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z formularza wniosku zamieszczonego na stronie internetowej tego wojewódzkiego inspektoratu sanitarnego na obszarze działania którego znajduje się obiekt w którym ma być zastosowane oświetlenie wyłączne sztuczne na stanowiskach pracy.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.