Wózki transportowe stanowią powszechne zagrożenie w polskich zakładach pracy

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
02.01.2018AKTUALNE

Wózki transportowe stanowią powszechne zagrożenie w polskich zakładach pracy

Jak wynika z danych PIP, zdecydowanie obniża się liczba osób poszkodowanych śmiertelnie w wyniku operowania wózkiem bądź najechania na wózek widłowy. Natomiast zdarzeń o skutkach ciężkich PIP odnotowuje około 200 w skali roku. Niemniej jednak podczas prac przy obsłudze wózków jezdniowych liczba poszkodowanych nadal jest wysoka. Poznaj najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy z użyciem wózków jezdniowych.

 „Co czwarty poszkodowany w wypadku podczas prac, w których wykorzystywany był wózek widłowy, uległ wypadkowi ciężkiemu, a co dziesiąty uległ wypadkowi śmiertelnemu.” - Takie informacje wynikają z zaprezentowanego komisji ds. Kontroli Państwowej, raportu PIP o wypadkach przy pracy z użyciem maszyn i urządzeń. To samo źródło podaje, że natomiast najechanie na osobę przez wózek transportowy, było przyczyną aż 71% wydarzeń wypadkowych w latach 2014-2016. Jeśli chodzi o uwięzienie osoby pomiędzy wózkiem a regałem lub stosem magazynowanych materiałów, to takie wydarzenie miało miejsce w co piątym wypadku.

Uwaga!

Analizując wypadki przy obsłudze wózków jezdniowych z napędem silnikowym, największa liczba poszkodowanych przy obsłudze tych maszyn, to osoby które:

  • uległy wypadkom podczas operowania wózkiem jezdniowym lub pracując w jego pobliżu, a także
  • uczestniczyły w ruchu wewnątrzzakładowym.

Jak wynika z analiz do wypadków z udziałem wózków jezdniowych najczęściej dochodzi w zakładach pracy, w których nie przywiązano należytej wagi do określenia zasad ruchu wewnątrzzakładowego, gdzie nie są wydzielone ścieżki transportowe dla środków transportowych i ruchu pieszego. W zakładach tych bardzo często dochodzi do potrąceń. Ponadto jeżeli dodamy do tego jeszcze kwestię nieustalenia minimalnej prędkości wózków transportowych, bardzo często mamy doczynienia z wypadkiem o skutkach poważnych – z ciężkim wypadkiem przy pracy.  

Tam gdzie brak określenia zasad bhp przy obsłudze wózków jezdniowych najczęściej dochodzi do wypadków. 

Wśród przyczyn wypadków przy pracy z użyciem wózków jezdniowych dominują:

  • brak właściwego nadzoru w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bhp;
  • udostępnianie wózków jezdniowych osobom nieuprawnionym,
  • pozostawianie kluczyków w stacyjce, co jest błędem, ponieważ osoby nieuprawnione siadają za kierownicę wózka i operują nim;
  • niezachowanie należytej ostrożności, szczególnie podczas manewru cofania;
  • niedostosowanie prędkości do warunków panujących w magazynie lub miejscu prowadzenia prac transportowych;
  • jazda w miejscu nieprzeznaczonym do tego;
  • wykonywanie manewru wózka bez upewnienia się, że nie zagraża niebezpieczeństwo.

Brak odpowiednich kwalifikacji i szkoleń bhp oraz oceny ryzyka wpływa również na wypadkowość podczas użytkowania wózków jezdniowych.

Kolejną ważną kwestią, mającą ogromny wpływ na wypadki przy pracy z użyciem wózków jezdniowych, są nieprawidłowości w zakresie przygotowania pracowników do bezpiecznej obsługi wózków. Głównie dotyczy to niepoinformowania pracowników o zagrożeniach wynikających z użytkowania wózków.

W 35% kontrolowanych zakładów pracy w latach 2014-2015 PIP stwierdził nieprawidłowości w zakresie niepoinformowania pracowników o zagrożeniach wynikających z użytkowania wózków jezdniowych.

Nieprawidłowości w zakresie przygotowania pracownika do pracy, stwierdzane podczas kontroli przez inspektorów PIP, dotyczą także:

  • nieuwzględniania informowania o ocenie ryzyka zawodowego, w tym o zagrożeniach wynikających z użytkowania wózka,
  • dopuszczenia do pracy pracownika bez przeszkolenia wstępnego w dziedzinie bhp, a mającego operować wózkiem, czyli nie poddania pracownika instruktażowi stanowiskowemu;
  • dopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego oświadczenia lekarskiego – zdarzały się przypadki, że osoba nie powinna mieć ani prawa jazdy, ani uprawnienia na wózek;
  • dopuszczenia do pracy pracownika bez posiadanych kwalifikacji. 

Reasumując, trzeba podkreślić, że choć spada liczba wypadków śmiertelnych podczas obsługi wózków jezdniowych, to rocznie PIP odnotowuje około 200 wypadków ciężkich przy obsłudze tych maszyn. Oznacza to, że około 200 pracowników rocznie zostaje poszkodowanych ciężko w wypadku przy pracy z użyciem wózka jezdniowego, a to poważnie duża skala.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek 
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.