Współpraca w zakresie kształcenia w zawodach budowlanych podjęta

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
11.03.2015AKTUALNE

Współpraca w zakresie kształcenia w zawodach budowlanych podjęta

„Młode osoby powinny słuchać swoich przełożonych, (…) czasami przełożeni nie wskazują właściwych metod pracy. Dlatego tak szczególną uwagę chcemy kierować na kształcenie” – powiedziała B. Marynowska Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach podczas inauguracji konferencjiZapobiegania Wypadkom Przy Pracy, na której podpisano porozumienia o współpracy w zakresie kształcenia w zawodach budowlanych.

Skuteczne nauczanie zawodowe, obejmujące problematykę bhp, zmniejszy liczbę wypadków przy pracy wśród pracowników młodocianych i nie tylko. Zgodnie bowiem z porzekadłem „czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał” jakość kształcenia zawodowego wpływa na całą karierę zawodową pracownika. Zatem taką wiedzę o bhp w swoim zawodzie jaką wyniesie ze szkoły uczeń będzie wykorzystywał pracownik.

Kto przystąpił do porozumienia?

Wdaje się, że właśnie taka myśl przyświecała sygnatariuszom porozumienia o współpracy w zakresie kształcenia w zawodach budowlanych. 10 marca 2015 r. w Katowicach przedstawiciele Śląskiej Izby Budownictwa, Śląskiej Izby Pracodawców oraz Śląskiej Unii Budowlanej podpisali owe porozumienie podczas konferencjiZapobiegania Wypadkom Przy Pracy, organizowaną przez OIP w Katowicach, pt.: „Czy to wypadek? Na wszelki wypadek”, w ramach kampanii „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie”. 

Takie porozumienie, w skalali kraju, o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego podpisali 23 stycznia br. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska – przypomina Beata Marynowska – Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach.

Pani inspektor dla podkreślenia wagę dobrej jakości i skuteczności kształcenia zawodowego młodocianych oraz przytoczyła w tym miejscu statystyki wypadków przy pracy podane przez GUS za I-III kwartał 2014 r. W okresie tym w Polsce doszło do 59 270 wypadków przy pracy ogółem (177 śmiertelnych), gdzie w 48 z nich uczestniczyli pracownicy młodociani (poniżej 18 lat). Dane dla woj. Śląskiego to 8 242 wypadków przy pracy (w tym 37 śmiertelnych), a 4 z nich z udziałem pracowników młodocianych.

B. Moczydłowska podkreśliła też fakt, że „młoda osoba powinna słuchać swoich przełożonych – myślę, że z tym troszeczkę jest problem, bo czasami przełożeni nie wskazują właściwych metod pracy, a czasami młodzi ludzie w ogóle nie chcą tego słuchać. Dlatego tak szczególną uwagę chcemy kierować na kształcenie”.

Jaki jest cel podpisanego porozumienia?

Cel i założenia porozumienia przedstawił na konferencji przewodniczący działającej przy OIP Śląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa w Budownictwie Tomasz Golis. Celem zasadniczym jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy pracowników młodocianych. W związku z tym działania w ramach porozumienia mają wpłynąć na zwiększenie umiejętności, wiedzy oraz świadomości w zakresie bhp pracowników młodocianych. To w konsekwencji przekładać się będzie na zwiększenie bezpieczeństwa pracy samych pracowników młodocianych oraz innych.

Innym równie istotnym działaniem będzie skoordynowanie współpracy między pracodawcami, szkołami i Państwową Inspekcją Pracy. Dzięki temu będzie można powiązać nauczanie z faktycznym stanem na rynku pracy. Innymi słowy adepci szkół zawodowych będą mogli zdobywać praktyczną wiedzę np. o technologii pracy, którą wykorzystają u potencjalnego pracodawcy. Zatem będą lepiej przygotowani do pracy. Dzięki temu wzrośnie również ich atrakcyjność dla potencjalnych pracodawców, zatem łatwej im będzie znaleźć pracę.

Warto podkreślić, iż konferencja „Zapobiegania Wypadkom Przy Pracy” odbyła się podczas targów „BeHaPe” odbywających się w dniach 10-12 marca br. w Katowicach.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.