WUG i GIG ramie w ramie zadbają o bezpieczeństwo w górnictwie

09.02.2015AKTUALNE

WUG i GIG ramie w ramie zadbają o bezpieczeństwo w górnictwie

W styczniu br. odbyło się spotkanie kierownictw Wyższego Urzędu Górniczego i Głównego Instytutu Górnictwa. Na podstawie analizy zagrożeń i przyczyn wypadków w górnictwie w ostatnich latach pracownicy nadzoru górniczego sformułowali kilka tematów badawczych, których opracowanie może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w branży wydobywającej kopaliny.

Jak podkreślił prezes WUG Mirosław Koziura, aby możliwa była realizacja strategii działania nadzoru górniczego na lata 2015-2018 można wskazać kilka zadań, do wykonania których potrzebna jest nam pomoc naukowców. Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia funkcjonowania górnictwa musimy skoncentrować się na kilku obszarach, które będą fundamentem ekonomicznym i technicznym dalszej eksploatacji górniczej i mają przełożenie na bezpieczeństwo pracy – mówił prezes WUG.

Zadania realizowane z udziałem i wsparciem GIG

Dyrektorzy merytoryczni departamentów WUG przedstawili szczegółowe przesłanki wyboru zadań, przy których realizacji potrzebne jest wsparcie GIG. Są to m.in. następujące tematy:

  • Analiza i opracowanie zasad dotyczących wymagań dla konstrukcji urządzeń mechanicznych, zasilanych energią inną niż elektryczna (np. sprężonego powietrza, lub hydraulicznego), przeznaczonych do stosowania w wyrobiskach zagrożonych wybuchem metanu i pyłu węglowego w podziemnych zakładach górniczych (w aspekcie możliwości spełnienia przez nie wymagań dla urządzeń grupy I kategorii M1).
  • Opracowanie algorytmu do obliczenia dopuszczalnego obciążenia obudowy chodnikowej wyrobiska, w którym prowadzony jest transport kolejką podwieszoną (z uwzględnieniem: wszystkich istniejących obciążeń, zastosowanej konstrukcji obudowy oraz  warunków geologiczno-górniczych).
  • Analiza i opracowanie wymagań dla urządzeń radiowych (takich jak: zdalne sterowanie, łączność bezprzewodowa, identyfikacja i poszukiwanie osób) dla podziemnych zakładów górniczych (z uwzględnieniem: występujących zagrożeń, podziałem częstotliwości radiowych, mocą źródeł promieniowania elektromagnetycznego oraz ich wpływem na pracowników, środowisko górnicze, urządzenia, układy sterowania i wzajemne oddziaływanie).

W trakcie dyskusji nad propozycjami WUG sformułowano także inne obszary współpracy z naukowcami GIG. Dotyczyć one będą:

  • propozycji nowelizacji przepisów dla podziemnych zakładów górniczych;
  • dobrych praktyk w zakresie odmetanowania wyrobisk;
  • popularyzacji obudowy kotwowej jako wspomagającej obudowę podporową w kopalniach węgla kamiennego.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.