Poleć znajomemu

Wychodzili z wykopu po łyżce koparki


Podczas kontroli przeprowadzonej przez inspektorów pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach u pracodawcy prowadzącego rozbudowę i modernizację jednego z budynków użyteczności publicznej w Żorach okazało się m.in., że do wykopu nie wykonano bezpiecznego wejścia/zejścia.


W wykopie pracowało dwóch pracowników (w tym brygadzista). Dysponowali zbyt krótką drabiną, więc do połowy wysokości wykopu opuścili łyżkę koparki, która stanowiła pomost pośredni. Polegało to na tym, że najpierw ustawiali drabinę na elementach konstrukcyjnych systemowej rozpory i schodzili po niej na łyżkę koparki. Następnie drabinę stawiali na dno wykopu i schodzili dalej.

Zdjęcia, na których inspektor uchwycił moment wychodzenia pracownika z wykopu, można zobaczyć na stronie internetowej OIP w Katowicach - www.katowice.oip.pl.

Kolejną nieprawidłowością było umieszczenie koparki pomagającej we wchodzeniu do i wychodzeniu z wykopu bezpośrednio na krawędzi nieobudowanego wykopu. Tym samym dociążała klin odłamu gruntu.

Nie wygrodzono i nie oznakowano strefy pracującej maszyny budowlanej.

Jeden z wykopów, w których prowadzono prace został zabezpieczony niezgodnie z projektem. Miał jedynie systemową zaporę metalową umieszczoną w połowie głębokości wykopu. W górnej części wykop nie był zabezpieczony na wysokości ok. 2 m, a w dolnej na wysokości ok. 1,7 m.

W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych inspektor pracy wydał m.in. decyzje:

  • wstrzymania prac kanalizacyjnych w wykopie o głębokości około 5,7 m do czasu zabezpieczenia ścian wykopu na całej ich wysokości,
  • usunięcia koparki jednonaczyniowej poza klin naturalnego odłamu gruntu,
  • zapewnienia pracownikom bezpiecznego zejścia do wykopu.

Wobec kierującego pracami mistrza budowy zastosowano postępowanie mandatowe.

Słowa kluczowe:
kontrole PIPwykopy