Wytwórnia mas bitumicznych musi być odpowiednio oznakowana

Henryk Musa
06.05.2014AKTUALNE

Przy bramie wjazdowej wytwórni mas bitumicznych powinno znaleźć się określenie samej wytwórni i jej właściciela, a także oznakowanie kierunku dróg na terenie zakładu. Na terenie wytwórni należy uregulować ruch pojazdów, który ma być jednokierunkowy.

Przy wytwarzaniu mas bitumicznych mamy do czynienia przede wszystkim z czasem pracy dostosowanym do pogody. Jak wiemy, roboty drogowe wykonywane są najczęściej w czasie dobrej pogody (brak deszczu). Trzeba zwrócić uwagę, że przy tych pracach eksploatuje się ciężki sprzęt budowlany i drogowy w bezpośrednim sąsiedztwie wytwórni mas, a pracom towarzyszy działanie szkodliwych substancji i towarzyszące mu zapylenie, hałas oraz wibracje.

Ważne

Każde stanowisko pracy przy wytwarzaniu masy bitumicznej musi być wyposażone w wyłącznik bezpieczeństwa, którym w przypadkach zagrożeń można wstrzymać pracę całej wytwórni. Wyłącznik taki powinien mieć grzybkowy kształt i czerwony kolor.

Do zakładu wytwarzającego masy bitumiczne trzeba zapewnić zarówno bezkolizyjny dowóz materiałów potrzebnych do produkcji (piasek, żwir, oleje), jak również odbiór gotowych mas drogowych.

Przed rozpoczęciem pracy niezbędne jest przeszkolenie pracowników

Wytwórnię mieszanek bitumicznych mogą obsługiwać jedynie pracownicy z uprawnieniami, właściwie przeszkoleni (powinni przejść także stanowiskowe i okresowe szkolenie bhp oraz posiadać aktualne badania lekarskie dopuszczające do pracy).

Przed rozpoczęciem samej pracy pracowników trzeba zapoznać z:

  • ustawieniem i montażem agregatów oraz urządzeń, a także rozmieszczeniem przewodów zasilających, jak również okablowania elektroniczno-sterowniczego (razem z zabezpieczeniem i uziemieniem),

  • urządzeniami gwarantującymi bezpieczeństwo,

  • miejscami mogącymi stwarzać zagrożenie.

Ponadto należy sprawdzić, czy funkcjonują wszystkie urządzenia potrzebne do awaryjnego wyłączania maszyny (odnosi się to do wyłączników, czujników, zamknięć itp. oraz instalacji wyłączania awaryjnego w obrębie nagrzewnic i matryc do składowania asfaltu oraz paliw).

Środowisko pracy

Hałdy kruszywa, w szczególności sfrezowanego asfaltu, zabezpiecza się przed wymywaniem, aby do gruntu nie przedostawały się szkodliwe substancje. W tym celu warto je sytuować na podłożu z betonowych płyt.

Wszelkie miejsca składowania materiałów nie mogą być zagrożone przez obsługujące wytwórnię pojazdy, a miejsca w których pobierane są próbki, zawory sterownicze oraz zalewowe, a także zasuwy muszą być zaopatrzone w chroniące je przed deszczem pojemniki, które powinny być regularnie oczyszczane.

Właściwe oznaczenia

Tablice ostrzegawcze i informacyjne ustawia się w dobrze widocznych dla obsługi punktach.

Miejsce udzielania pierwszej pomocy powinno być znane i dostępne wszystkim pracownikom oraz oznakowane białym krzyżem na zielonym tle (znak taki umieszcza się również na apteczce).

Komunikacja pracowników

Operatorów wytwórni należy zaopatrzyć w środki porozumiewania się na odległość. W praktyce stosuje się telefony komórkowe, krótkofalówki oraz ewentualnie Internet (pocztę elektroniczną).

Autor: 

Henryk Musa specjalista ds. bhp


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.