Z prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, czyli propozycje do projektu nowego kodeksu pracy

18.10.2017AKTUALNE

Z prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, czyli propozycje do projektu nowego kodeksu pracy

Coraz więcej wiemy o pracach nad nowym projektem indywidualnego kodeksu pracy. Tym razem rąbka tajemnicy co planów zawartych w nim uregulowań uchyliła jedna z ekspertek, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Obok telepracy Komisja chce usankcjonować możliwość świadczenia pracy z domu w nadzwyczajnych przypadkach. Podkreślmy jednak są to plany na przyszłość w przygotowywanym projekcie. Zobacz zatem jakie pomysły mają eksperci Komisji.  

Jak czytamy w komunikacie prasowym PAP Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przygotowująca projekt indywidulanego Kodeksu pracy, zaproponowała rozwiązania w kwestii możliwości świadczenia pracy w formie pracy domowej. Nie chodzi tu jednak o nową formę telepracy. Jest to jeszcze inne rozwiązanie, które maiłoby funkcjonować obok zatrudnienia w formie telepracy.

Praca z domu w nagłych przypadkach prawnie usankcjonowana

"Są gotowe rozwiązania, jest dokładny projekt. To nie jest typowa telepraca, to jest sytuacja nadzwyczajna, wejście w taki rodzaj pracy domowej, kiedy nie mogę być w zakładzie pracy, czyli zdarzyła się awaria w domu np. rozchorowało się dziecko albo muszę zająć się inną chorą osobą" - wyjaśniała. Prof. Monika Gładoch w rozmowie z PAP

Jeszcze nie ustalono, ile dni będzie można pracować w takiej formie. W swojej wypowiedzi dla agencji prasowej Pani Profesor zaznaczyła, że Komisja nie wskazuje ile dokładnie czasu można świadczyć w pracę tej formie. Kluczowym jest tu jednak określenie „nadzwyczajne okoliczności”. Zdaniem Komisji o stosowaniu formy pracy domowej nie będzie można mówić w sytuacji gdy ktoś będzie spędzał połowę czasu w miesiącu pracując z domu. W takim przypadku będziemy mieć doczynienia, z telepracą.

Prof. Gładoch zaznaczyła, że proponowane rozwiązania zakładają, że domowe formy pracy będą 100 proc. płatne.

Ważne

Planowane projekty przewidują, że aby móc w przyszłości skorzystać ze świadczenia pracy w formie domowej będzie wymagana zgoda pracodawcy.

Dzielenie się pracą – nowe usankcjonowane rozwiązanie

Proponowane rozwiązanie będzie odpowiedzią i usankcjonowaniem obecnie funkcjonującej praktyki pracy z domu w nagłych przypadkach, bez konieczności pobierania dnia wolnego. 

Ponadto jak mówi Prof. Gładocha Komisja zajmie się również kwestią organizacji pracy i propozycją tzw. "job sharingu".

"Będzie między innymi rozmowa o dzieleniu się pracą, pracą na wezwanie" – mówiła w wywiadzie dla PAP.

 „Job sharing” polega na dzieleniu jednego stanowiska (etatu) np. na dwóch pracowników. Wówczas pracownicy mogą świadczyć pracę np. co drugi dzień lub dzielą dzień na połowę. To rozwiązanie, które dedykowane jest m.in. matkom i studentom, którzy nie mogą pracować w pełnym wymiarze godzin.

Prace nad nowym indywidualnym i zbiorowym kodeksem pracy rozpoczęły się we wrześniu 2016 r.. Przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy został wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Kadencja Komisji ma trwać 18 miesięcy i powinna zakończyć się w lutym 2018 r. W jej skład wchodzi 14 ekspertów z dziedziny prawa pracy.

Opr. red.

Źródło: PAP


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.