Zadośćuczynienie pracownikowi za krzywdę spowodowaną wypadkiem przy pracy, wiąże się z ryzykiem pracodawcy

Michał Culepa
Michał Culepa
31.10.2018AKTUALNE

Zadośćuczynienie pracownikowi za krzywdę spowodowaną wypadkiem przy pracy, wiąże się z ryzykiem pracodawcy

Pracodawca, dysponujący zakładem produkcyjnym, odpowiada na zasadzie ryzyka, co oznacza, że musi wykazać wyłączną winę pracownika w spowodowaniu wypadku przy pracy, aby uwolnić się od odpowiedzialności cywilnej, w razie stwierdzenia uchybień w zakresie bhp, pracodawca zobowiązany jest także do wypłaty zadośćuczynienia za krzywdy psychiczne, które wypadek wyrządził pracownikowi – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

Pracownik H. był zatrudniony w spółce D. produkującej podzespoły do samochodów, głównie części zawieszenia – sprężyny, resory itp. Pozwał pracodawcę o zapłatę 80 tys. zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w wyniku wypadku przy pracy.

Stan faktyczny

Pan H. pracował w spółce na stanowisku operatora, do jego zadań należało m.in. sterowanie kulownicą, tj. maszyną służącą do oczyszczania produktów metalowych za pomocą śrutu. Maszyna stała na podeście wykonanym z blachy, bez maty antypoślizgowej, ale pracownicy mieli obowiązek oczyszczania stanowiska z resztek śrutu. Pracownik H. w dniu wypadku, jak twierdził pracodawca, nie posprzątał swojego stanowiska pracy. Nagle poślizgnął się na stanowisku i w efekcie doszło do skręcenia stawu łokciowego i urazu biodra.

Po leczeniu i rekonwalescencji powrócił do pracy, ale znów uległ wypadkowi. Tym razem wraz z innym pracownikiem przy swoim stanowisku pracy przesuwali duży pojemnik z metalowymi drążkami. Przypadkowo popchnęli inny, pusty pojemnik, który zaczął staczać się z podestu. Pracownik H. próbował go zatrzymać, ale mu się to nie udało, gdyż pojemnik był zbyt ciężki. Tym razem doznał urazu ręki – zerwania wiązadeł  w nadgarstku. Uraz był na tyle poważny, że wymagał interwencji chirurgicznej i długotrwałego leczenia. 

Obydwa zdarzenia zostały uznane komisyjnie za wypadki przy pracy. Pracownik H. otrzymał za nie jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, ale wystąpił przeciwko pracodawcy z pozwem o zapłatę zadośćuczynienia.

Zaniedbania pracodawcy w zakresie bhp wpływają na jego odpowiedzialność na zasadzie ryzyka.

Bezpośrednią przyczyną pierwszego wypadku było pośliźnięcie się na śliskiej powierzchni, zaś przyczyną drugiego wypadku mimowolne potrącenie pustego pojemnika i próba zabezpieczenia go przed upadkiem z podestu, w wyniku których pracownik został poszkodowany. Sąd zwrócił uwagę, że pracodawca nie wyposażył stanowiska pracy w maty antypoślizgowe, a ponadto – jak wynikało z zeznań świadków – zaniedbał zapewnienia pracownikom właściwych warunków pracy. Mimo wydawania obuwia roboczego nie zadbano o odpowiednie zabezpieczenie podestu, na którym znajdowała się maszyna. Samo nałożenie na pracowników obowiązku sprzątania miejsca pracy było niewystarczające, gdyż resztki śrutu były na tyle małe, że mogły zostać przeoczone przez pracowników.

Ponadto okazało się, że pracownik H. najprawdopodobniej nie został zapoznany z ryzykiem zawodowym na stanowisku operatora w tym zakładzie – na karcie analizy ryzyka brak było jego podpisu. Z kolei drugi wypadek wynikał także z zaniedbań pracodawcy. Pracownicy musieli bowiem przesuwać sami ciężkie pojemniki, gdyż linia produkcyjna była wyposażona tylko w jeden wózek widłowy, który miał obsłużyć kilka zespołów pracowniczych. W dodatku podest maszyny nie był wyposażony w barierki zabezpieczające przed upadkiem pojemników, zostały one zamontowane, ale dopiero po wypadku pracownika H.

Rozstrzygnięcie sądu – Zadośćuczynienie nie może być pomniejszone o odszkodowanie z ZUS

Sąd I instancji ostatecznie zasądził na rzecz pracownika H. 35 tys. zł zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Apelację złożyła spółka, ale została oddalona. Uzasadniając orzeczenie sąd apelacyjny wskazał na zaniedbania pracodawcy. Ponieważ był to zakład produkcyjny, odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy na zasadzie ryzyka, zgodnie z art. 435 Kodeksu cywilnego. Zwolnienie od odpowiedzialności w takim wypadku nastąpiłoby tylko w przypadku wyłącznej winy poszkodowanego, a to nie miało miejsca w rozpatrywanej sprawie.

Sąd zwrócił też uwagę, że kwota przyznanego zadośćuczynienia nie może zostać pomniejszona, o kwoty jednorazowych odszkodowań wypłaconych przez ZUS. Wypłacone przez organ rentowy sumy dotyczą odkodowania, a więc wyrównania powodowi szkód materialnych jakich doznał w związku z wypadkami. Sprawa niniejsza dotyczy zadośćuczynienia za krzywdy, które ma na celu zrekompensowanie cierpień o charakterze psychicznym i fizycznym, jakich powód doznał w wyniku wypadków.

Ważne

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy wypłacone przez pracodawcę nie podlega odliczeniu od zadośćuczynienia pieniężnego przysługującemu poszkodowanemu na podstawie art. 445 § 1 Kodeksu cywilnego. Mimo to, powinno być wzięte pod uwagę przy określaniu wysokości zadośćuczynienia, jednak nie oznacza to automatycznego zmniejszenia sumy zadośćuczynienia o kwotę tego odszkodowania. Są to bowiem zupełnie inne świadczenia z innych tytułów.

Odszkodowanie od ZUS wskazuje na obiektywnie ustalony uszczerbek na zdrowiu. Zadośćuczynienie zaś ma zrekompensować subiektywne poczucie krzywdy poszkodowanego pracownika, który przed wypadkiem cieszył się dobrym zdrowiem, uprawiał sport, a po urazach wypadkowych musiał wiele czasu spędzić w szpitalu i zmuszony był do korzystania z pomocy przy codziennych czynnościach domowych. Dlatego żądanie zadośćuczynienia było zasadne.

Wnioski z orzeczenia

–         Pracodawca dysponujący zakładem produkcyjnym wprawianym w ruch siłami przyrody (w tym także energii elektrycznej) ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, więc może się zwolnić z odpowiedzialności cywilnej tylko gdy wykaże wyłączną winę poszkodowanego.

–         Zadośćuczynienie jest zasądzane za cierpienia fizyczne lub psychiczne, odszkodowanie w celu wyrównania szkód materialnych poniesionych w związku z wypadkami.

–         Wysokość odszkodowania jest brana pod uwagę przy określaniu wysokości zadośćuczynienia, ale nie zmniejszeniem automatycznie sumy zadośćuczynienia.

–         Odszkodowanie, w tym zwłaszcza jednorazowe odszkodowanie z ZUS, nie podlega zaliczeniu na poczet zadośćuczynienia.

–         Uchybienia pracodawcy w zakresie bhp, które zostały udowodnione, przy niewielkim lub żadnym przyczynieniu się poszkodowanego pracownika do wypadku, skutkują odpowiedzialnością cywilną pracodawcy za doznane krzywdy wynikające z wypadku przy pracy.

Źródło: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 18 lipca 2018 r., syg. III APa 12/18

Autor: 

Michał Culepa

Autor
Michał Culepa
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.