Zakaz palenia e-papierosów uchwalony

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
11.07.2016AKTUALNE

Zakaz palenia e-papierosów uchwalony

Koniec z puszczeniem elektronicznego dymka. Sejm uchwalił zmianę w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wśród wprowadzanych zmian znajduje się również zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Innymi słowy, jeżeli Senat przyjmie uchwalone przez Sejm zmiany, pracownicy palący e-papierosy zostaną zepchnięci do zakładowych palarni.

6 lipca br. Sejm przyjął zmiany w ustawie z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r., poz. 298).

Uchwalone przez Sejm zmiany w ustawie wprowadzają m.in. zakaz palenia e-papierosów. Nie będzie można puszczać „dymka z pary wodnej” w miejscach publicznych. Czyli wprowadzają zakaz palenia e-papierosów, tak samo jak papierosów tradycyjnych. Zatem skończy się czas palenia e-papierosów przy biurku przez np. urzędników, czy na korytarzach biurowców. Pracownicy palący e-papierosy będą zmuszeni udać się do palarni, tak jak palacze tradycyjnych papierów. Nie zapalimy również e-papierosa w autobusie, czy na przystanku.

Uwaga!

Za palenie e-papierosów w miejscach publicznych ma grozić mandat w wysokości 500 zł.

Trzeba zauważyć, że dotychczas pracodawcy często godzili się na puszczanie przy biurku pary wodnej przez pracowników i palenie e-papierosów. Choć część pracodawców kategorycznie walczyła z nałogiem palenia, nawet tym elektronicznym, wprowadzając w regulaminie własny zakaz palenia e-papierosów poza wyznaczonymi miejscami. Teraz ustawodawca wyszedł naprzeciw niepalącym, ale i pracodawcom, którzy starali się dbać o dobrą – niezadymioną – atmosferę, wprowadzając zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych.

Zmiany wprowadzą również zakaz sprzedaży e-papierosów lub pojemników zapasowych (z płynem zawierającym nikotynę) osobom, które nie ukończyły 18 lat. Ponadto, zgodnie z nowelizacją, e-papierosy zostaną objęte zakazem reklamy, tak jak wyroby tytoniowe.

Teraz ustawą zmieniającą zajmie się Senat. Planowany termin wejścia w życie zmian to 14 dni po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw.

Natomiast kwestia czy słusznym jest zepchnięcie palaczy e-papierosów do palarni zapewne pozostanie dyskusyjna zarówno wśród palaczy, jak i lekarzy czy terapeutów uzależnień. Być może podpowiedzią dla pracodawców będzie organizowanie dwóch palarni, dla palących tradycyjnie i e-palaczy.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.