Poleć znajomemu

Zaklejenie kratki wentylacyjnej może spowodować tragedię

Zaklejenie kratki wentylacyjnej może spowodować tragedię


Przez cały okres grzewczy trwa akcja „Nie dla czadu”, w trakcie której Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz ze strażą pożarną informują o zagrożeniach, wynikających ze stosowania niesprawdzonych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych.


Porównując ubiegłoroczny sezon grzewczy (statystyka z okresu od listopada 2011 do marca 2012) do tegorocznego (wrzesień 2012 - 10 luty 2013) o 164 osoby spadła liczba poszkodowanych przez tlenek węgla i o 907 liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których interweniowali strażacy. Spadła także liczba ofiar śmiertelnych, strażacy odnotowali jak dotąd (do 10 lutego) o 25 ofiar mniej, niż podczas poprzedniego sezonu grzewczego z przełomu 2011/2012 r.

Zdecydowanej większości tych tragedii można było uniknąć, gdyby przestrzegane były podstawowe zasady bezpieczeństwa.

W przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu, zgon może nastąpić już po kilku minutach. Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego to:

  • niezaklejenie kratek wentylacyjnych,
  • dbanie o dobry stan techniczny urządzeń,
  • zakup i instalacja czujnika tlenku węgla.

Według danych statystycznych straży pożarnej w ostatnich miesiącach, tylko w październiku i listopadzie 2012 r. oraz do 10 lutego 2013 r. każdorazowo odnotowano po 9 ofiar śmiertelnych tlenku węgla. Najwięcej ofiar tlenku węgla, podczas tegorocznego sezonu grzewczego było w grudniu 2012 r. - w tym miesiącu z tego powodu zmarło 35 osób.

Od września 2012 r. do 10 lutego z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło łącznie już 81 osób. W tym samym okresie strażacy odnotowali około 2800 zdarzeń związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1636 osób.

Słowa kluczowe:
czadurządzenia grzewcze