Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej

16.04.2014AKTUALNE

W przypadku niedopełnienia obowiązku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej przez pracodawcę może być on pociągnięty przez inspektora pracy do odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. A jeżeli to lekarz nie dopełni tego obowiązku może się liczyć z możliwością pociągnięcia do odpowiedzialności zawodowej.

Podejrzenie choroby zawodowej to stan, w którym nastąpiło stwierdzenie objawów lub zmian patologicznych, które mogą mieć związek z czynnikiem szkodliwym występującym na stanowisku pracy bądź z istotą wykonywanej pracy (jej rodzajem).

Gdzie zgłaszać?

Podejrzenie choroby zawodowej należy zgłosić odpowiednio właściwemu:

  • państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu,

  • państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu,

  • państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu,

  • państwowemu inspektorowi sanitarnemu,

  • komendantowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej albo

  • inspektorowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej,

  • okręgowemu inspektorowi pracy.

Właściwość wymienionych organów ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika, lub według krajowej siedziby pracodawcy, w przypadku gdy dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego jest gromadzona w tej siedzibie.

Kto zgłasza?

Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej dokonują:

  • pracodawca zatrudniający pracownika, który powziął wiadomość o podejrzeniu zachorowania na chorobę zawodową;

  • lekarz, lekarz dentysta, który podczas wykonywania zawodu powziął podejrzenie zachorowania pacjenta na chorobę zawodową. Następuje ono przez przesłanie kopii skierowania na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej stwierdzenia albo o braku podstaw do jej rozpoznania;

  • pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę.

Ważne

Pracownik pozostający w zatrudnieniu zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną.

Czego może dotyczyć zgłoszenie?

Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej może dotyczyć:

  • pracownika w całym okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym spowodowanym występowaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy bądź sposobem wykonywanej pracy,

  • byłego pracownika lub pracownika po zaprzestaniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.

Ważne

Pracodawca zatrudniający pracownika, u którego podejrzewa się chorobę zawodową, a także lekarz, który podczas wykonywania zawodu powziął podejrzenie choroby zawodowej u pracownika bezwzględnie muszą zgłosić podejrzenie choroby zawodowej.

Aby pracownik mógł skutecznie domagać się od lekarza wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej nie wystarczy samo zgłoszenie podejrzenia zachorowania albo zachorowanie pracownika na chorobę ujętą w wykazie. Jednakże w razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej pracodawca ma obowiązek, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał objawy choroby zawodowej.

Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej przekazane właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu przez lekarza, lekarza dentystę obliguje go do wszczęcia postępowania. Przekazanie zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu przez inną osobę niż lekarz, lekarz dentysta ma ten skutek, że państwowy inspektor sanitarny wszczyna postępowanie, w ramach którego kieruje pracownika, którego dotyczy podejrzenie, na badanie w celu rozpoznania choroby zawodowej do jednostki orzeczniczej I stopnia zatrudniającej lekarzy legitymujących się specjalizacją uprawniającą wykonywanie orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych.

Słowa kluczowe:
choroba zawodowa