Zleceniobiorcę można obciążyć niektórymi obowiązkami w zakresie bhp, ale tylko na mocy dwustronnej umowy

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
13.07.2018AKTUALNE

Zleceniobiorcę można obciążyć niektórymi obowiązkami w zakresie bhp, ale tylko na mocy dwustronnej umowy

Wielu pracodawców zatrudnia pracowników na umowę zlecenie. W takich przypadkach rodzi się pytanie, którymi obowiązkami w zakresie bhp – wymienionymi w art. 211 Kodeksu pracy – pracodawca-zleceniodawca, możesz obciążyć osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy? Czy zleceniodawca może oczekiwać od zleceniobiorcy wykonania wstępnych badań lekarskich bądź szkoleń bhp lub zakupienia środków ochrony indywidualnej we własnym zakresie?

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:

  • Właściwie określisz zakres obowiązków bhp zleceniobiorców na etapie zatrudniania
  • Będziesz wiedzieć, w jakich kosztach związanych z obowiązkami w zakresie bhp może partycypować zleceniobiorca
  • Ustalisz prawidłowe relacje zleceniobiorca – zleceniodawca w zakresie obowiązków bhp

Wielu pracodawców zatrudniających pracowników na umowę zlecenie oczekuje od zleceniobiorców, że Ci będą:

1)      własnym staraniem i na własny koszt brać udział w szkoleniach i instruktażu z zakresu bhp oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym;

2)      używać przewidzianych dla danego stanowiska pracy środków ochrony indywidualnej, a także zaopatrzą się w nie we własnym zakresie i na własny koszt;

3)      na własny koszt i własnym staraniem zaopatrywać się w odzież i obuwie robocze wymagane na danym stanowisku;

4)      własnym staraniem i na własny koszt poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich.

W związku z powyższym wydają nawet wewnętrzne decyzje zobowiązujące zleceniobiorców do realizacji wskazanych poleceń. Tylko czy jest to zgodne z prawem? Czy można w ten sposób scedować obowiązki pracodawcy na osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy? 

Rolą pracodawcy zatrudniającego na zlecenia oraz przedsiębiorcy niemającego statusu pracodawcy, który zatrudnia zleceniobiorców jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, o których mowa w art. 207 § 2 Kodeksu pracy (dalej: kp). Nie ma bezpośrednich podstaw prawnych zobowiązujących zleceniobiorców do wykonania wspomnianych we wstępie obowiązków, z którymi wiązałyby się dla tych osób konsekwencje finansowe. Tym samym przedstawiony powyżej zbiór poleceń (decyzji) podmiotu zatrudniającego należy uznać za nieprawidłowy.

Nie ma jednak przeszkód, aby kwestie zagadnień związanych z bhp, z którymi wiązałyby się konsekwencje finansowe były uregulowane w umowie zawartej między zlecającym, a zleceniobiorcą. Wówczas jeżeli zleceniobiorca zgodziłby się ponieść określone obciążenia finansowe to nie można takiej sytuacji kwalifikować jako nieprawidłowej. W żadnym jednak razie nie ma podstaw do jednostronnego zobowiązania zleceniobiorców do ponoszenia kosztów związanych z powyższymi poleceniami (decyzjami), o których mowa we wstępie.

Zleceniobiorca to nie pracownik

Standardem jest wykonywanie pracy na podstawie tzw. stosunku pracy, np. w oparciu o umowy o pracę. Nie jest to jednak jedyna możliwość świadczenia pracy. Można ją wykonywać również na podstawie cywilnoprawnych form zatrudnienia, np. umowy zlecenie.

Uprawnienia pracownika i powiązane z tym obowiązki pracodawcy reguluje kompleksowo Kodeks pracy. Szczególnie ważną kwestią są zagadnienia technicznego bezpieczeństwa pracy, takie jak:

  • badania lekarskie pracowników pozwalające monitorować zdolność zdrowotną do pracy
  • szkolenia bhp, które zapewniają znajomość problematyki bezpiecznego wykonywania pracy.
Ważne

Co do zasady pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy pracowników bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku oraz bez jego uprzedniego przeszkolenia z zakresu bhp.

W przypadku zleceniobiorców nie ma identycznych bezpośrednich regulacji. Warto jednak w tym miejscu przywołać przepis art. 304 kp, który zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy także osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (np. zleceniobiorcom) w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Zasada powyższa dotyczy nie tylko pracodawców ale i przedsiębiorców niemających takiego statusu, którzy zatrudniają jednak pracobiorców, np. na podstawie umów cywilnoprawnych.

Niedostateczne uregulowania

Przepis wskazanego wyżej art. 304 kp odwołuje się do przepisu art. 207 § 2 kp, w zakresie obowiązków pracodawcy czy innego podmiotu zatrudniającego pracobiorców – przykładowo na podstawie umów zlecenia. Przywołany przepis stanowi, iż pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Porównując katalog obowiązków zawartych w przepisie art 207 § 2 kp oraz zakres poleceń wskazanych we wstępie – do których chętnie zobowiązaliby pracodawcy-zleceniodawcy pracowników na umowie zleceniu – należy zauważyć, że polecenia te tylko w części mają odzwierciedlenie w obowiązujących przepisach. Żaden przepis nie nakazuje bowiem bezpośrednio wykonywać badań lekarskich względem zleceniobiorców czy zapewniać im szkolenia bhp – tym bardziej obciążać ich kosztami takich działań.

Dwa stanowiska wobec pokrywania kosztów związanych ze szkoleniami, badaniami lekarskimi zleceniobiorców 

Przyjmuje się, że w przypadku prac o szczególne dużych zagrożeniach wypadkowych, szkolenia oraz badania profilaktyczne, jak również zapewnienie odzieży, obuwia roboczego czy środków ochrony indywidualnej jest więcej niż wskazane. Problem w tym, że przepisy nie rozstrzygają bezpośrednio kto ma pokryć koszty takich działań – zleceniodawca czy zleceniobiorca. W braku szczególnych wskazań prawnych należy uznać, że zagadnienia o których mowa, z którym wiążą się konsekwencje finansowe, powinny być unormowane w formie umownych ustaleń, a nie w drodze jednostronnej decyzji (polecenia) podmiotu zatrudniającego.

Można również spotkać się z poglądem, że w sytuacji gdy podmiot zatrudniający uzna, iż działania bhp – z którymi wiążą się konsekwencje finansowe dla osób zatrudnianych – są niezbędne, to jest on obowiązany pokryć koszt, np.:

  • badań,
  • szkoleń czy
  • odzieży roboczej.

Jest on bowiem podmiotem zatrudniającym, organizującym prace i to na niego przepis art. 304 kp nakłada obowiązki w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy osobom zatrudnianym na innej podstawie niż stosunek pracy.

Ważne

Niezależnie od tego, czy strony w umowie ustalą, że właściwym do pokrycia kosztów badań lekarskich jest zatrudniający, czy zatrudniany, zasada (decyzja) mówiąca że badania są obowiązkowe ale są całkowicie w gestii zleceniobiorcy jest nieprawidłowa. To pracodawca czy też podmiot zatrudniający wydaje skierowania na badania lekarskie, określając w nich szczegółowo specyfikę pracy. W żadnym razie, niezależnie od rozstrzygnięć finansowych nie można zobowiązać osoby zatrudnianej do wystawienia sobie skierowania na badania profilaktyczne.

Reasumując, pracobiorcy zatrudnieni na zlecenie mogą być bezpośrednio obciążeni obowiązkami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracy im samym, jak i współpracownikom – w zakresie w jakim dadzą się pogodzić z zasadami wynikającymi z art. 207 § 2 kp. Nie ma natomiast postaw prawnych, aby podmiot zatrudniający w drodze jednostronnego polecenia zobowiązywał zleceniobiorców do zapewnienia sobie na własny koszt wybranych działań z zakresu bhp. W takim przypadku zagadnienie to powinno być unormowane w zawieranej między stronami umowie, która powinna jasno wskazywać kto jest odpowiedzialny za pokrycie kosztów szkoleń, badań czy odzieży roboczej.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.