Zmiana stawki składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2015 r.

10.02.2015AKTUALNE

Zmiana stawki składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2015 r.

Już niebawem, bo od 1 kwietnia br., zmianie ulegną składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Do konsultacji społecznych właśnie trafił przygotowany przez MPiPS projekt rozporządzenia regulującego kwestie nowych kategorii ryzyka i stóp procentowych.

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia resortu pracy zmieniający rozporządzenie z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 878).

Zgodnie z art. 30 ust. 5 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych kategorie ryzyka dla grup działalności ustala się na okres nie dłuższy niż 3 lata składkowe. Oznacza to, że począwszy od roku składkowego rozpoczynającego się od 1 kwietnia 2015 r. dla poszczególnych grup działalności powinny być ogłoszone nowe kategorie ryzyka.

Jak będą kształtować się kategorie ryzyka i stopy procentowe od 1 kwietnia 2015 r.?

Projektowane przez MPiPS rozporządzenie określa nowe kategorie ryzyka i odpowiadające im stopy procentowe składki. W stosunku do obowiązującej regulacji tę samą kategorię ryzyka i tę samą stopę procentową składki zachowa 28 grup działalności. Wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki dotyczy 8 grup, natomiast w przypadku 28 grup efektem zmiany kategorii ryzyka jest obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Najniższa stopa procentowa składki wynosić będzie 0,40% (obecnie 0,67%), natomiast najwyższa 3,60% (obecnie 3,86%) i dotyczy górnictwa ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

Ponieważ stopa procentowa składki dla:

  • płatnika zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz
  • płatników składek niepodlegających wpisowi do rejestru REGON

wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności oznacza to, że w nowym roku składkowym dla tych płatników składek będzie ona niższa i wyniesie 1,80% (obecnie 1,93%).

Natomiast ci płatnicy składek, którzy nie składali informacji ZUS IWA, z uwagi na brak obowiązku jej składania, składkę na ubezpieczenie wypadkowe opłacają według stopy procentowej właściwej dla ich grupy działalności.

Do czego potrzebne jest określenie nowych kategorii ryzyka i stóp procentowych?

  1. zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych,
  2. zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych.

Zgłaszający do 9 ubezpieczonych i niepodlegający wpisowi do rejestru REGON

Dla wszystkich płatników składek, zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, stopa procentowa składki na to ubezpieczenie jest taka sama i wynosi 50% najwyższej stopy procentowej, ustalonej na dany rok składkowy dla grupy działalności.

Uwaga!

Taka sama stopa procentowa składki obowiązuje dla płatników składek niepodlegających wpisowi do rejestru REGON.

Zgłaszający co najmniej 10 ubezpieczonych

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych ustala ZUS jako:

  • iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy dany płatnik i wskaźnika korygującego ustalonego dla tego płatnika.

Stopę procentową składki ZUS ustala tym płatnikom składek, którzy za 3 kolejne, ostatnie lata kalendarzowe przesłali Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA.

Ważne

Informację ZUS – IWA przekazują płatnicy składek, którzy:

  • podlegają wpisowi do rejestru REGON,
  • byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe nieprzerwanie przez cały rok kalendarzowy, za który składana jest informacja ZUS IWA i przynajmniej jeden dzień w styczniu następnego roku oraz
  • zgłaszali w roku kalendarzowym, za który składana jest informacja, średnio, co najmniej 10 ubezpieczonych do ubezpieczenia wypadkowego.

Natomiast kategorię ryzyka dla płatnika składek, od której zależy indywidualny wskaźnik korygujący, ustala się w zależności od ryzyka określonego następującymi wskaźnikami częstości:

  1. poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,
  2. poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych i ciężkich,
  3. zatrudnionych w warunkach zagrożenia w razie przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Wpływ wskaźników częstości określonych w pkt 1 i 2 na ustalenie kategorii ryzyka dla płatników składek jest równy, a wskaźnika częstości określonego w pkt 3 – dwukrotnie większy niż każdego z tych dwóch wskaźników.

O ostatecznej wysokości stopy procentowej składki dla płatników składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych i byli zobowiązani do składania ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe decydować będzie zarówno stopa procentowa ustalona dla grupy działalności, jak i indywidualny wskaźnik korygujący ustalany przez ZUS.

Pozostali płatnicy składek

Pozostali płatnicy składek samodzielnie ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla nich stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi tyle co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której płatnik należy wg PKD.

Kategorię ryzyka dla grupy działalności gospodarczej (wg PKD) ustala się w zależności od ryzyka określonego następującymi wskaźnikami częstości:

  1. poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,
  2. poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich, 
  3. stwierdzonych chorób zawodowych, 
  4. zatrudnionych w warunkach zagrożenia w razie przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.