Znamy już nazwisko nowego Głównego Inspektora Pracy

28.09.2017AKTUALNE

Kandydaturę Wiesława Łyszczka na stanowisko Głównego Inspektora Pracy pozytywnie zaopiniowała Rada Ochrony Pracy. Wakat na stanowisku szefa PIP spowodowany jest nagłą śmiercią Romana Giedrojcia. Wiesław Łyszczak zapowiada kontynuacje polityki swego poprzednika oraz realizację jego programu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie marszałek Sejmu.

Na ostatnim wrześniowym posiedzeniu Rada Ochrony Pracypozytywnie zaopiniowała wniosek marszałka Sejmu w sprawie powołania Wiesława Łyszczek na stanowisko Głównego Inspektora Pracy.

Wiesław Łyszczek obecnie (od 2016 r.) pełni obowiązki Okręgowego Inspektora Pracy w Rzeszowie. Jako starszy inspektor pracy koordynował w rzeszowskim OIP kontrole w zakresie czasu pracy kierowców. W szeregach PIP pracuje od 2007 r. Wcześniej pracował w Wojewódzkim i Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie oraz w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim zajmując się problematyką legalności zatrudnienia. Od 2000 r. był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej NSZZ "Solidarność", a w latach 2005-2007 członkiem PiS. W 2006 r. współpracował ze śp. Lechem Kaczyńskim podczas przygotowywania projektu ustawy o PIP. Od 1980 r. do 1988 r. był członkiem NSZZ "Solidarność" przy MPK Rzeszów, a 13 grudnia 1981 r. członkiem komitetu strajkowego. Jest także biegłym sądowym z listy Sądu Okręgowego w  Rzeszowie z zakresu bhp i czasu pracy kierowców.

Wiesław Łyszczek podczas prezentując swoją osobę Radzie Ochrony Pracy, zapewniał, że będzie kontynuował dzieło, które rozpoczął poprzedni Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć.

Jego działania zmierzać będą do prowadzania przez samych inspektorów pracy audytu warunków pracy, ale w taki sposób by pokazać pracodawcy jak o nie dbać, jak prowadzić firmę, aby nie naruszać prawa pracy i nie ponosić konsekwencji jego naruszenia. Jego działania będą zmierzać do uchronienia pracodawców przed stratami, które obecnie ponoszą w sytuacjach wypadków spowodowanych nie z ich winy.

Łyszczek w swojej polityce zarządzania PIP skupi się również na działaniach mających na celu ograniczenie liczby umów cywilnoprawnych. Zapowiedział także podjęcie kroków zmierzających do oskładkowania umów o dzieło. Takimi działaniami chce dążyć do objęcia świadczeniami odszkodowawczymi również ofiary wypadków przy pracy zatrudnione w chwili zdarzenia na umowę o dzieło.

Opr. red.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.