Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
22.08.2023AKTUALNE

Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownik powracający do pracy po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej 30 dni podlega kontrolnym badaniom lekarskim. W interesie pracodawcy byłoby, aby pracownik zrealizował badanie kontrolne jak najszybciej. Najlepiej, aby nastąpiło to jeszcze w trakcie zwolnienia lekarskiego (przykładowo w ostatnim dniu), aby w pierwszym dniu roboczym przypadającym po okresie zwolnienia stawił się z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do pracy. Czy zatem pracownik może tak postąpić? Czy można przeprowadzić badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Choroba pracownika skutkująca w szczególności długotrwałym zwolnieniem lekarskim komplikuje pracodawcy życie – pracownika nie ma, a praca musi zostać zrealizowana. Nic więc dziwnego, że w interesie pracodawcy jest jak najszybsze podjęcie pracy przez pracownika wracającego ze zwolnienia chorobowego.

W przypadku krótkotrwałych nieobecności powrót do pracy jest bezproblemowy. Problem pojawia się w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni z powodu choroby. W takim przypadku pracodawca nie ma możliwości dopuszczenia pracownika do pracy. Musi wcześniej zweryfikować jego stanu zdrowia w ramach kontrolnych badań lekarskich.

Ważne

Warto przypomnieć, że obowiązek przeprowadzania kontrolnych badań zachowano w okresie epidemii COVID-19. Tym samym pracodawca nie może powołać się na zagrożenie związane z epidemią jako uzasadnienie dla odstępstwa od skierowania pracownika na badanie kontrolne.

Czy można kazać pracownikowi wykonać badania kontrolne w czasie zwolnienia lekarskiego L4?

Optymalnym dla pracodawcy, oczekującego szybkiego powrotu pracownika do pracy, rozwiązaniem byłoby zobowiązanie pracownika do odbioru skierowania na badania kontrolne w czasie zwolnienia lekarskiego L4. Z jednoczesnym poleceniem wykonania badania przykładowo w ostatnich dniach zwolnienia lekarskiego. Taki scenariusz umożliwiłby pojawienie się pracownika po okresie choroby w pracy z orzeczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy – potwierdzającym, że dłuższa nieobecność spowodowana chorobą nie wpłynęła negatywnie na zdolność pracownika do wykonywania obowiązków.

Uwaga!

Zobowiązywanie pracowników do realizacji badań kontrolnych w czasie L4 nie jest jednak prawidłową praktyką.

Wbrew oczekiwaniom pracodawców, nie ma podstawy prawnej, na podstawie której pracodawca mógłby zobowiązać pracownika do tego, aby zrealizował badania kontrolne w czasie zwolnienia lekarskiego. Nawet jeśli miałoby to nastąpić w jego ostatniej fazie.

Ważne

Należy pamiętać, że okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Kiedy można skierować pracownika na kontrolne badania lekarskie?

Uwzględniając powyższe prawidłową praktyką związaną z kierowaniem pracowników na kontrolne badania jest przekazanie skierowania na badanie w pierwszym dniu powrotu pracownika do pracy. Powinno to odbyć się jednak przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Następnie pracownik realizuje skierowanie na badania kontrolne w godzinach pracy. Trudno uznać bowiem za racjonalną sytuację, w ramach której pracownik nie byłby dopuszczony do pracy przez 8 godzin dniówki roboczej. Po to, aby dopiero po jej zakończeniu udać się na profilaktyczne badanie kontrolne.

Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego: podejście inspektorów PIP

Problematyka zapewniania pracownikom badań profilaktycznych, w tym badań kontrolnych podlega czynnościom kontrolnym i nadzorczym realizowanym przez inspektorów pracy. Sytuacja w której pracownik zostałby zobowiązany do tego, aby zrealizować badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego – nawet w jego ostatniej fazie, kiedy pracownik jest już prawie w pełni dysponowany – z pewnością zostałaby zakwestionowana przez inspektora.

Obowiązek wykonania badania kontrolnego to obowiązek pracowniczy, a obowiązki pracownicze ulegają zawieszeniu na czas zwolnienia lekarskiego. Tym samym zobowiązanie pracownika do odebrania skierowania na profilaktyczne badanie kontrolne oraz jego zrealizowanie w czasie zwolnienia lekarskiego zostanie zakwestionowane. Może być postrzegane jako działanie sprzeczne z celem L4 oraz jako próba przerzucenia ryzyka finansowego prowadzonej działalności na pracownika – w celu uniknięcia zrealizowania badania w czasie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.