Co musi zawierać nakaz inspektora pracy o utworzeniu szatni?

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka
27.08.2012AKTUALNE


Zapewnienie szatni dla pracowników to obowiązek pracodawcy wynikający z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Inspektor pracy wydający nakaz nie ma obowiązku konkretyzować, ile konkretnie szatni ma być utworzonych. Ilość szatni zależy bowiem od decyzji pracodawcy i zależy od wielu czynników, np. metrażu siedziby zakładu pracy lub procesów technologicznych w zakładzie pracy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.


W sprawie, którą rozpoznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 sierpnia 2012 r., sygn. akt I OSK 108/12 w trakcie kontroli przeprowadzonej w spółce zajmującej się produkcją farb i substancji chemicznych inspektor pracy nakazał pracodawcy utworzenie szatni przepustowych.


Według przepisów, szatnia przepustowa powinna być urządzona dla pracowników zatrudnionych przy pracach związanych ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, promieniotwórczych, drażniących lub uczulających oraz innych substancji o nieprzyjemnym zapachu, a także przy pracach pylących, w wilgotnym i gorącym mikroklimacie lub powodujących intensywne brudzenie. Szatnia przepustowa musi składać się z części przeznaczonej na odzież własną pracowników, części przeznaczonej na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej oraz przepustowego zespołu sanitarnego z natryskami, łączącego obie te części (załącznik nr 3, § 9 ust. 2 pkt 4 oraz § 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).


Spółka odwołała się do wojewódzkiego sądu administracyjnego od decyzji inspektora. W skardze do sądu podkreślała, że nakaz jest zbyt ogólny, nie zawiera liczby szatni, jakie mają zostać utworzone. Spółka podkreśliła ponadto, że z uwagi na fakt, iż spółka zajmuje kilkanaście budynków, z których większość wybudowano w latach 70-tych XX wieku, to wykonanie nakazu w terminie nie jest możliwe. Wybudowanie szatni oznacza bowiem konieczność ubiegania się o pozwolenie na budowę, co trwa nieraz miesiącami.


Sąd administracyjny oddalił skargę spółki, sprawa trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę spółki. W uzasadnieniu wydanego wyroku NSA podkreślił, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom szatni. Inspektor pracy wydając nakaz nie może określać, ile ma być ich wykonanych, bo naruszałoby to zasadą swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Inspektor pracy nie może podejmować decyzji dotyczących procesów technologicznych w zakładzie pracy. To pracodawca decyduje więc, ile szatni należy utworzyć w procesie technologicznym swojego zakładu.


Naczelny Sąd Administracyjny uznał za bezpodstawny argument spółki o braku możliwości utworzenia szatni, bowiem ich utworzenie nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Autor: 


Aneta Mościcka
dziennikarz, prawnik,
specjalista w zakresie prawa pracy

Autor
Aneta Mościcka
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.