Od maja kobiety w ciąży mogą pracować przy monitorach ekranowych powyżej 4 godzin

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
26.04.2017AKTUALNE

Od maja kobiety w ciąży mogą pracować przy monitorach ekranowych powyżej 4 godzin

Od 1 maja 2017 r. kobiety w ciąży będą mogły pracować przy obsłudze komputerów powyżej 4 godzin czasu pracy w ciągu doby. Według specjalistów dla kobiety w ciąży, dla ich układu mięśniowo-szkieletowego, bardziej korzystne jest wprowadzenie częstszych przerw niż skrócenie czasu pracy. Takie stanowisko zostało uwzględnione w nowym wykazie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią.

Od 1 maja 2017 r. kobiety w ciąży będą mogły wykonywać prace przy obsłudze monitorów ekranowych, nie dłużej niż przez 50 minut w ciągu każdej godziny, z zapewnieniem co najmniej 10-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, przy nieprzekraczaniu 8 godzin łącznego czasu pracy w ciągu doby.

Taką zmianę w warunkach zatrudnianiu kobiet w ciąży wprowadza nowy wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią – stanowiącego załącznik do nowego rozporządzenia Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz.U. nr 796).

Istotniejsze dla zdrowia kobiet w ciąży  są częstsze przerwy w pracy niż skrócenie całkowitego czasu pracy

Zdaniem ekspertów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB (dalej: CIOP), dla zmniejszenia obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego podczas pracy przy obsłudze monitorów ekranowych (wykonywanej w niezmiennej pozycji ciała) lepsze efekty daje wprowadzenie częstszych przerw niż skrócenie całkowitego czasu pracy w ciągu zmiany roboczej. Z tego względu, zaproponowano wydłużenie łącznego dobowego czasu pracy przy monitorze ekranowym do 8 godzin na dobę, ale z zapewnieniem przerw niezbędnych dla kobiety w ciąży na zmianę pozycji ciała. Przepis o wykonywaniu pracy nie dłużej niż 50 minut w każdej godzinie pracy, przy zapewnieniu 10 minut przerwy po takim czasie pracy, zapewnia wyższy poziom ochrony niż przepisy odnoszące się do ogółu pracowników (dla których przewidziana jest 5-minutowa przerwa po każdej godzinie pracy).

Podobne stanowisko zajęli eksperci z Instytut Medycyny Pracy w Łodzi w stosunku do pracy w pozycji stojącej. Według ich opinii dla kobiet w ciąży wykonywanie pracy w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej, bez jednoczesnego zagwarantowania maksymalnych okresów wykonywania pracy w tej pozycji oraz minimalnych przerw, było zbyt obciążające. Z opinią tą zgodził się również CIOP.

W związku z tym w nowym wykazie doprecyzowano, że kobietom w ciąży wzbronione są prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej, przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po którym to czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa.

Natomiast w odniesieniu do kobiet karmiących dziecko piersią, w nowym wykazie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią, nie znajdziemy zakazu pracy w pozycji wymuszonej oraz pracy w pozycji stojącej.

Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB nie ma realnych uzasadnień w tym medycznych dla utrzymywania dla kobiet karmiących dziecko piersią zakazu pracy w pozycji wymuszonej oraz pracy w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej.

Więcej, informacji na temat nowego wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią znajdziesz w niebawem zakładce Zmiany w prawie - 

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawe pracy i bhp  

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.