Prawo czy obowiązek podpisania protokołu inspektora PIP

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
21.10.2022AKTUALNE

Każdy pracodawca po kontroli otrzymuje protokół zawierający opis stwierdzonych nieprawidłowości. Czy podpisanie protokołu jest obowiązkiem, czy może uprawnieniem pracodawcy? Co w sytuacji gdy kontrolowany nie podpisze protokołu?

Idący na kontrolę inspektor pracy działa według określonych schematów. Wynikają one w pierwszej kolejności z przepisów ustawy o PIP, w dalszej kolejności z przepisów zarządzeń Głównego Inspektora Pracy. GIP ma prawo określać szczegółowe wytyczne dotyczące poszczególnych kontroli, uwzględniając ich zakres tematyczny. Oczywiście wytyczne takie nie mogą (a przynajmniej nie powinny) kolidować z przepisami rangi ustawowej. Niezależnie od powyższego celem kontroli realizowany przez inspektorów PIP jest dokonanie ustaleń stanu faktycznego pod kątem zweryfikowania czy pracodawca zapewnia szeroko rozumiane warunki pracy, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa w sposób zgodny z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Druga faza kontroli to dokumentowanie dokonanych ustaleń – w formie protokołu z kontroli.

Czy trzeba podpisać protokół pokontrolny PIP jak najszybciej?

W żadnym razie nie można przyjąć, że skoro protokół został podpisany przez inspektora pracy – czyli co do zasady osobę biegłą w zakresie kontrolowanych zagadnień – to należy go podpisać w ciemno. Rekomendowanym postępowaniem jest bardzo dokładne zapoznanie się z treścią protokołu. To zaś wyklucza jego automatyczne podpisanie bezpośrednio po przedstawieniu takiego dokumentu przez inspektora.

Przepisy ustawy o PIP regulują kwestię wspomnianego podpisania protokołu przez podmiot kontrolowany. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że prawidłowo sporządzony protokół z kontroli powinien zawierać w szczególności datę i miejsce podpisania protokołu przez:

  • osobę kontrolującą oraz

  • osobę lub organ reprezentujący podmiot kontrolowany.

Ponadto z przepisów wynika, że protokół podpisuje inspektor pracy prowadzący kontrolę oraz osoba lub organ reprezentujący podmiot kontrolowany.

Czy zawsze bezwarunkowo trzeba podpisać protokół pokontrolny PIP?

Istnieje legalny wyjątek dotyczący odmowy podpisania protokołu. Podmiotowi kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole.

Co jednak jeżeli zastrzeżenia nie zostaną złożone? Czy trzeba protokół podpisać? Czy po złożeniu zastrzeżeń, które nie zostaną pozytywnie przez inspektora pracy rozpatrzone, istnieje również obowiązek prawny podpisania protokołu? Co w sytuacji gdy kontrolowany nadal nie zgadza się z jego treścią?

Skoro przepisy stanowią, że integralną częścią protokołu są podpisy, w tym podpis podmiotu kontrolowanego lub jego przedstawiciela, to wydaje się, że można ów podpis, a właściwie jego złożenie, oceniać charakterze obowiązku prawnego. Z drugiej jednak strony nie ma przepisów ustawy o PIP, które sankcjonowałyby brak złożenia podpisu. Tym samym, co do zasady podpis powinien być, ale nie będzie przestępstwa czy wykroczenia, gdy podmiot kontrolowany z jakichś względów odmówi jego złożenia.

Ważne

Odmowa podpisania protokołu przez osobę lub organ reprezentujący podmiot kontrolowany nie stanowi przeszkody do zastosowania przez inspektora pracy stosownych środków prawnych przewidzianych ustawą.

Powyższa zasada jest dokładną kopią ustawowego przepisu, który przewiduje sytuację jako zupełnie dopuszczalną, kiedy to podmiot kontrolowany odmówi podpisania protokołu. Brak podpisu nie spowoduje, że ustalenia z kontroli nie będą mogły stanowić podstawy do zastosowania przewidzianych w ustawie o PIP środków prawnych. Szczególnie wydania decyzji administracyjnych, którymi inspektor reguluje problematykę bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdyby przyjąć przeciwne założenie, każdy brak podpisu kontrolowanego wiązałoby się z przysłowiowym wyrzucaniem dokumentacji pokontrolnej do kosza.

Jak odmowa podpisania protokołu wpływa na prawo złożenia odwołania od nakazów regulujących problematykę bhp?

Czy podmiot kontrolowany, który odmawia podpisania protokołu może później złożyć odwołanie, jako kolejny wyraz niezadowolenia z ustaleń pokontrolnych oraz podjętych przez inspektora środków prawnych?

Odpowiedź na powyższe pytanie jak najbardziej powinna być twierdząca. Skoro inspektor pracy ma prawo wykorzystać niepodpisany protokół jako podstawę do wydania decyzji, to jak najbardziej skontrolowany pracodawca ma prawo od takiej decyzji się odwołać.

Autor: 

Sebastian Kryczka,

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.