Maszyny i urządzenia
Czy nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze żurawi wieżowych stosuje się do dźwigów zamontowanych na samochodach ciężarowych?
Pytanie: 16 lutego 2019 r., wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujacych. Czy przepisy tego rozporządzenia mają zastosowanie do dźwigów zamontowanych na samochodach ciężarowych służących do transportowania zbiorników? »
Instrukcja obsługi maszyny, urządzenia powinna być w języku polskim
Pytanie: Dostawca urządzenia technicznego, sprowadzanego z krajów UE lub spoza, odmawia przekazania instrukcji obsługi w języku polskim tłumacząc to tym, że takowej nie posiada. Czy w związku z tym akceptowalne jest rozwiązanie polegające na dopuszczeniu do obsługi takiego urządzenia wyłącznie pracownika ze znajomością języka, w którym napisana jest dokumentacja (w tym instrukcja obsługi) w stopniu pozwalającym ją rozumieć? »
Kto może przeprowadzić kontrolę maszyn w zakładzie pracy?
Pytanie: Czy bhp-owiec może przeprowadzać kontrole maszyn (wstępną, okresową)? W przepisach jest mowa o upoważnieniu przez pracodawcę oraz posiadaniu kwalifikacji, jakie to muszą być kwalifikacje? Mamy inżyniera, który ma uprawnienia diagnosty, czy one wystarczą? »
Co zrobić aby dopuścić do użytkowania maszyny używane sprowadzone z zagranicy bez dokumentacji?
Pytanie: Firma ściągnęła ze Szwecji do Polski maszyny i urządzenia z różnymi latami produkcji, na które w większości nie mamy żadnych dokumentów. Co należy zrobić aby dopuścić te maszyny i urządzenia do pracy na halach produkcyjnych? Jakie dokumenty, jakie instrukcje, co powinniśmy zrobić w tym temacie aby pracownicy mogli z nich korzystać? »
Czy można stworzyć instrukcję posługiwania się częścią wyrobu?
Pytanie: Jedna z przyczyn wypadku przy pracy to „brak instrukcji posługiwania się czynnikiem materialnym”. A co w sytuacji, gdy tym czynnikiem materialnym jest wyrób lub część wyrobu (np. korpus blaszanej szafy)? Jeśli zdarzają się wypadki spowodowane rozcięciem części ciała (rąk, nóg, głowy), które wynikają z niewłaściwego obchodzenia się z materiałem (złe chwytanie, obracanie w dłoniach, wyślizgnięcie, transport ręczny), to czy powinniśmy stworzyć instrukcję „obchodzenia się” z materiałem – blachą? »
Kto w zakładzie pracy może przeprowadzić proces dostosowania maszyn do wymagań minimalnych?
Pytanie: Czy w celu dostosowania maszyn do wymagań minimalnych można powołać zespół składający się z: komórki serwisowej (mechanik, elektryk, automatyk), produkcji (operator maszyny, brygadzista), sekcji bhp? Gdzie mogę znaleźć regulacje prawne dotyczące powołania tego zespołu? Jakie kwalifikacje i szkolenia powinny posiadać te osoby? »
Ważność uprawnień do obsługi wózków widłowych wydanych w innym kraju
Pytanie: Czy niemieckie uprawnienia operatora wózka widłowego są ważne w Polsce? Czy pracodawca może respektować uzyskane w innych krajach niż Polska uprawnienia na maszyny, które wymagają ich przedstawienia w zakładzie pracy? Jakie są zasady? »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 3500 aktualnych porad
- 5400 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »