Prawa i obowiązki pracodawcy
Co zrobić gdy pracownik prosi o zmianę stanowiska pracy z uwagi na stan zdrowia?
Pytanie: Pracownik zgłosił pracodawcy, prośbę o przeniesienie do innej pracy (zmiana poranna, inne stanowisko) ze względu na stan zdrowia. Czy pracodawca musi to uwzględnić? Czy potrzebne jest zaświadczenie lekarskie? Co w sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości? »
Czy można wypłacić pracownikom ekwiwalent za ciepłe napoje?
Pytanie: Pracownicy naszej firmy jeżdżą w teren, opuszczając samochód wykonują krótkie zadania na otwartej przestrzeni gdy jest chłodno. Chcielibyśmy wypłacić im ekwiwalent na zakup, w czasie pracy, ciepłych napoi. Pracownicy wyrażają zgodę na otrzymywanie środków finansowych i samodzielne kupowanie sobie ciepłych napoi. Czy jest to możliwe i zgodne z przepisami? »
Usunięcie zaniedbań w zakresie bhp tuż przed kontrolą uchroni Cię od kary.
Pytanie: Czy i jakie mogą być sankcje za nieterminowe badania lekarskie pracowników, szkolenia bhp, przeglądy maszyn i urządzeń itp., jeżeli zaniedbania te są historyczne (sprzed roku, paru lat) i wszystkie nieprawidłowości zostały usunięte jeszcze przed wszczęciem kontroli PIP i PIS? »
Na jakiej podstawie przysługują pracownikom delegowanym do pracy za granice posiłki profilaktyczne?
Pytanie: Pracownicy zatrudnieni na stanowisku robotnik budowlany otrzymują posiłki profilaktyczne na podstawie rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Ze względu na specyfikę prac posiłki są zamawiane w firmach gastronomicznych zapewniających takie usługi. Pracodawca rozpoczyna realizację robót budowlanych na terenie Niemiec i Austrii, zakres prac jest taki sam jak w kraju. Pracownicy będą tam wykonywali pracę w oddelegowaniu. Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wykonującym pracę za granicą posiłki profilaktyczne, na podstawie w/w rozporządzenia? »
Gdzie powinno być przechowywane i przez kogo orzeczenie lekarskie z badań profilaktycznych pracownika?
Pytanie: Po otrzymaniu orzeczenia od lekarza medycyny pracy, do kogo powinno dotrzeć takie orzeczenie w zakładzie pracy? Czy pracownik służby bhp też musi otrzymać kserokopię orzeczenia lekarza medycyny pracy o przeciwskazaniach do pracy lub ich braku? »
Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi okulary do pracy z monitorem?
Pytanie: Pracownik wykonuje pracę bez dostępu do oświetlenia dziennego, przy monitorze do 4h/dobę. W trakcie badań okresowych otrzymał on orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy z uwagą, że powinien pracować w okularach. Ponadto otrzymał zaświadczenie z zaleceniem stosowania szkieł korekcyjnych podczas pracy przy obsłudze monitorów ekranowych. Czy pracodawca w tej sytuacji ma obowiązek dofinansować okulary? Nawet jeśli pracownik nie pracuje przy monitorze więcej niż połowę czasu pracy? »
Którzy pracodawcy będą mogli samodzielnie wykonywać zadania służby bhp w swojej firmie?
Pytanie: W związku z wprowadzonymi od 1stycznia 2019 r. zmianami w Kodeksie pracy dotyczącymi pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę zatrudniającego do 50 pracowników i zakwalifikowanego do nie wyższej kategorii ryzyka niż trzecia w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym. Proszę o interpretację, jak należy rozumieć wskazanie owej kategorii ryzyka? »
Ilu pracowników, zatrudnionych na jakiej umowie zobowiązuje pracodawcę do powołania komisji bhp?
Pytanie: Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników powołuje komisje bhp. Czy to muszą być pracownicy zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, czy też liczą się inne umowy, np. umowy zlecenia? Czy rodzaj umowy ma w tym przypadku znaczenie? »
Czy kierować pracownika na profilaktyczne badania lekarskie, jeżeli na stanowisku pracy stosowana jest substancja chemiczna?
Pytanie: Na stanowisku pracy przewidziane jest używanie środka chemicznego, którego kartę charakterystyki posiadamy i który nie jest zaklasyfikowany jako niebezpieczny. Środek ten będzie używany sporadycznie. Czy należy skierować pracownika na profilaktyczne badania lekarskie z podaniem nazwy tego środka chemicznego? »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 3500 aktualnych porad
- 5400 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »