Centralny Rejestr Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
18.01.2016AKTUALNE

Od 16 stycznia 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 stycznia 2016 r. w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 56).

Nowe rozporządzenie zostało wydane w związku z przepisami (art. 19 ) ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. poz. 881). Na podstawie tych przepisów utworzony został Centralny Rejestr Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej, zawierających co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych. W nowym rozporządzeniu ministra środowiska określono:

  • sposób prowadzenia Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej
  • sposób gromadzenia danych w Centralnym Rejestrze Operatorów;
  • sposób udostępniania danych zawartych w Centralnym Rejestrze Operatorów;
  • sposób zabezpieczenia danych zawartych w Centralnym Rejestrze Operatorów;
  • wzór formularza rejestracyjnego.

Centralny Rejestr Operatorów prowadzony jest w systemie teleinformatycznym i umożliwia automatyczne gromadzenie danych zawartych w Kartach Urządzeń oraz w Kartach Systemów Ochrony Przeciwpożarowej.

Uzyskanie dostępu do Centralnego Rejestru Operatorów

Operator urządzenia lub systemu ochrony przeciwpożarowej uzyskuje dostęp do Centralnego Rejestru Operatorów po utworzeniu konta na podstawie wypełnionego formularza rejestracyjnego, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia. Osoba wypełniająca formularz rejestracyjny w imieniu operatora urządzenia lub systemu ochrony przeciwpożarowej staje się administratorem konta tego operatora.

Wpisy w Kartach Urządzeń lub Kartach Systemów Ochrony Przeciwpożarowej

Administrator konta lub osoby kontaktowe udostępniają dane zawarte w Karcie Urządzenia lub Karcie Systemu Ochrony Przeciwpożarowej danego operatora urządzenia lub systemu ochrony przeciwpożarowej innym osobom w zakresie niezbędnym do dokonania przez te osoby wpisów w tych kartach zgodnie z przepisami ustawy.

Administrator konta ma dostęp do danych zawartych we wszystkich Kartach Urządzeń lub Kartach Systemów Ochrony Przeciwpożarowej danego operatora urządzenia lub systemu ochrony przeciwpożarowej. Natomiast osoba kontaktowa ma dostęp do danych zawartych w Kartach Urządzeń lub Kartach Systemów Ochrony Przeciwpożarowej sporządzonych przez siebie lub do których dostęp został jej udzielony przez administratora konta.

Centralny Rejestr Operatorów sygnalizuje automatycznie administratorowi konta i osobie kontaktowej, która ma dostęp do danej Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej, na adresy ich poczty elektronicznej, każde sporządzenie Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej oraz każdy wpis dokonany w tych kartach. Każdy wpis do Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej jest sprawdzany automatycznie pod względem kompletności wprowadzonych danych. Centralny Rejestr Operatorów uniemożliwia zatwierdzenie wpisu do Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej zawierającego oczywiste błędy lub niekompletne dane.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.