Nowa dyrektywa dźwigowa

01.04.2016AKTUALNE

20 kwietnia 2016 r. wchodzi w życie nowa dyrektywa dźwigowa 2014/33/UE, która zastępuje dotychczasową dyrektywę  95/16/WE. Nowa detektywa nakłada obowiązek wykonania procedury oceny zgodności na instalatorów i producentów. Ponadto urządzenia zapobiegające niekontrolowanemu ruchowi kabiny (UCM) uważane są za elementy bezpieczeństwa wymagające oznakowania CE.

Bez okresu przejściowego, 20 kwietnia 2016 r. wchodzi w życie nowa dyrektywa dźwigowa 2014/33/UE, która zastępuje dotychczasową dyrektywę  95/16/WE.

Nowa dyrektywa obejmuje dźwigi i elementy bezpieczeństwa (elementy nowe gdy producent ma siedzibę w UE) oraz elementy nowe i używane (w przypadku importu spoza UE) wprowadzane po raz pierwszy na rynek UE. Obejmuje wszystkie rodzaje dostaw, w tym także sprzedaż wysyłkową.

Według nowej dyrektywy:

  • importerzy,
  • producenci,
  • dystrybutorzy

występują jedynie jako podmioty w łańcuchu dostaw/wprowadzania na rynek elementów bezpieczeństwa do dźwigów. Natomiast za projekt, wykonanie, zainstalowanie i wprowadzenie do obrotu dźwigu odpowiedzialni są instalatorzy.

Uwaga!

Dźwigi w myśl nowej dyrektywy są wyrobami skończonymi dopiero po zainstalowaniu na stałe w budynkach lub innych obiektach. W nowej dyrektywie nie występuje pojęcie importu i dystrybucji dźwigów.

Przepisy dyrektywy obowiązującej od 20 kwietnia br. nagadają na instalatorów i producentów obowiązek wykonania procedury oceny zgodności. Ponadto dyrektywa nakłada obowiązek zapewnienia identyfikowalności elementów bezpieczeństwa w całym łańcuchu dostaw. Oznacza to że instalatorzy, producenci, importerzy, dystrybutorzy powinni dysponować informacją od kogo dany element bezpieczeństwa został zakupiony, komu dostarczony, w którym dźwigu zainstalowany (m.in. wymóg znakowania elementów).

Ważne

Dodatkowo dyrektywa zobowiązuje podmioty gospodarcze uczestniczące w łańcuchu dostaw i dystrybucji do współpracy z nadzorem rynku i podejmowania w razie potrzeby niezbędnych działań korygujących.

Ponadto według przepisów zawartych w nowej dyrektywie urządzenia zapobiegające niekontrolowanemu ruchowi kabiny (UCM) uważane są za elementy bezpieczeństwa wymagające oznakowania CE (Załącznik III, Wykaz elementów bezpieczeństwa do dźwigów).

Proszę jednak mieć na uwadze, że certyfikaty i decyzje wydane przez Jednostki Notyfikowane na mocy dotychczasowej dyrektywy 95/16/WE zachowują ważność (art. 44 dyrektywy 2014/33/UE), po wejściu w życie nowej dyrektywy dźwigowej 2014/33/UE tj. po 20 kwietnia 2016 r..

Opr. Red.

Słowa kluczowe:
dyrektywy UEdźwigi


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.