Rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym - póki co po staremu

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
16.09.2022ARCHIWALNY

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 24 maja 2022 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac wywołał spore zamieszanie w przestrzeni publicznej. Projektowane rozporządzenie miało wejść w życie od 1 września 2022 . Proces legislacyjny w sezonie urlopowym jednak rządzi się swoimi prawami - czas pokaże, kiedy projektowane rozporządzenie stanie się obowiązującym prawem.

Standardową sytuacją jest zatrudnianie osób pełnoletnich, czyli takich które ukończyły 18 rok życia. Wyjątkiem od reguły, chociaż jak najbardziej prawnie dopuszczalnym, jest zatrudnianie młodocianych, czyli według kodeksu pracy osób, które ukończyły lat 15 a nie przekroczyły 18 lat.

Uwzględniając młody wiek młodocianych, okres ich rozwoju, jak również czas nauki, przepisy przewidują szczególne obostrzenia dotyczące zatrudniania tej szczególnej grupy pracobiorców. Nie inaczej jest w przypadku kwestii technicznego bezpieczeństwa pracy – w końcu zdrowie i życie to priorytety.

Jest projekt nowego rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym

Młodociani podlegają szczególnym przepisom regulującym brak możliwości lub względną możliwość zatrudnienia przy pracach względnie lub bezwzględnie wzbronionych. Reguluje to rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Przywołane rozporządzenie ma szansę stać się niedługo aktem historycznym. Pojawił się bowiem projekt rozporządzenia nie tyle zmieniającego dotychczasowe rozporządzenie, co rozporządzenia zupełnie nowego. Mowa tu o projekcie rozporządzenia z 24 maja 2022 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Celem wydania nowego rozporządzenia jest konieczność dostosowania przepisów do obecnie obowiązujących standardów wykonywania pracy przez młodocianych. Przyjęto, że lepszym rozwiązaniem będzie wydanie nowego rozporządzenia niż aktualizowanie dotychczasowego.

Projektowane rozporządzenie miało wejść w życie 1 września 2022 r., czyli z początkiem roku szkolnego. Tak się jednak nie stało, a projekt rozporządzenia cały czas przechodzi właściwą dla siebie ścieżkę legislacyjną.

Na co stawia nowe rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym?

W kontekście nowej, przyszłej jak należy sądzić regulacji, szczególnie eksponuje się kwestię oceny ryzyka zawodowego. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem ocena ryzyka musi być udokumentowana i potwierdzona przez pracownika służby bhp oraz lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad młodocianymi. Młodocianego zapoznaje się z wynikami przeprowadzonej oceny. Podczas oceny ryzyka uwzględnia się w szczególności:

  • ocenę wyposażenia oraz organizacji miejsc pracy młodocianych;

  • organizację procesów pracy oraz ich powiązanie;

  • identyfikację czynników fizycznych, biologicznych i chemicznych występujących

  • na stanowisku pracy młodocianego, ich oddziaływanie na organizm młodocianego,

  • stopień i okres narażenia na te czynniki oraz środki ochrony;

  • formę, zakres i sposób korzystania z wyposażenia miejsc pracy, w tym z maszyn, narzędzi

  • i sprzętu;

  • zakres i poziom szkolenia oraz instrukcji udzielanych młodocianym.

Ważne

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem ocena ryzyka powinna być przeprowadzana każdorazowo przed zmianą miejsca pracy młodocianego lub sposobu jej wykonywania.

Z uzasadnienia projektu nowego rozporządzenia czytamy, iż projektując nową treść w załączniku do rozporządzenia uwzględniono przede wszystkim opinie i wiedzę specjalistów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego. Nie wyeksponowano natomiast roli organu kontroli i nadzoru nad warunkami pracy jakim jest Państwowa Inspekcja Pracy, która skierowała jednak swoje uwagi w ramach konsultacji publicznych (skoro w praktyce będzie kontrolować przestrzeganie nowego aktu prawnego).

Kiedy nowe przepisy w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym wejdą w życie?

Projekt rozporządzenia nie stał się obowiązującym aktem prawnym zgodnie z pierwotnymi założeniami - w terminie od 1 września 2022 r. Oznacza to, że cały czas mają zastosowanie przepisy dotychczasowe. Czas pokaże czy prace nad nową regulacją zostaną na jakiś czas wstrzymane i rozporządzenie wejdzie w życie od 1 września 2023 r., czy może zostanie wprowadzone w trakcie roku szkolnego. Uwzględniając całokształt okoliczności wydaje się, że nie można wykluczyć każdej możliwości.

Autor: 

Sebastian Kryczka,

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.