System bezpieczeństwa pracowników samotnych (pracujących samodzielnie – lone worker). Blackline G7c.

31.03.2021AKTUALNE

System bezpieczeństwa pracowników samotnych (pracujących samodzielnie – lone worker). Blackline G7c.

Pracownicy rozległych zakładów przemysłowych, inspektorzy, pracownicy rafinerii, zakładów energetycznych, telekomunikacji, przemysłu chemicznego, leśnicy, pracownicy ochrony. Współczesny model biznesowy, rozwój technologii, a także oszczędności w zarządzaniu zasobami ludzkimi determinują tworzenie wielu stanowisk dla pracowników, którzy samotnie poruszają się po terenie zakładów pracy i poza nimi. Niewątpliwym ułatwieniem jest możliwość utrzymania komunikacji za pomocą telefonii komórkowej czy radiowej, jednak telefon, czy radiotelefon są urządzeniami, które tylko w ograniczonym stopniu mogą pomóc w przypadku różnego rodzaju zagrożeń czyhających na samotnych pracowników.

Specjaliści ds. BHP ciągle stoją przed trudnym wyzwaniem, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom samotnym, a potencjalnych zagrożeń jest wiele: upadki z wysokości, nagłe pogorszenie stanu zdrowia takie jak zawał, udar, omdlenia, wszelkiego rodzaju urazy, zagrożenie ze strony gazów lub braku tlenu. Lista zagrożeń może być bardzo długa i różna, zależnie od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. Wiele z nich może spowodować, że pracownik nie będzie w stanie samodzielnie wezwać pomocy, ani podać gdzie się znajduje. Tym samym największym problemem staje się zlokalizowanie i zapewnienie jak najszybszej reakcji ze strony innych osób czy służb ratowniczych w sytuacji, gdy dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia i pracownik potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Istnieje wiele urządzeń, które wspomagają ochronę pracownika samotnego jednak spełniają one tą rolę tylko częściowo i często ich efektywność jest ograniczona. Na rynku dostępne są czujniki bezruchu, czujniki upadku, detektory wielogazowe, radiotelefony, lokalizatory GPS, wiele innych urządzeń, którym trudno odmówić użyteczności. Z wielu z tych rozwiązań korzystają także służby ratownicze. W sieci łatwo znaleźć zdjęcia pracowników i ratowników obwieszonych urządzeniami, które nie dość, że są ciężkie i nieporęczne to ograniczają możliwości ruchu powodując, że pracownik zamiast skupić się na zadaniu, bardziej boi się je zgubić. Istnieje jednak rozwiązanie, które łączy te wszystkie funkcjonalności w jedno małe i lekkie urządzenie, a ponadto jest wyposażone wiele innych, równie użytecznych narzędzi służących bezpieczeństwu, a także lepszemu zarządzaniu organizacją pracy.

Detektor osobisty Blackline G7c

Kilka lat temu kanadyjska firma Blackline Safety postanowiła sprostać zadaniu stworzenia uniwersalnego i niezwykle użytecznego narzędzia, które znacznie poprawi bezpieczeństwo pracowników samotnych (ang. lone workers) rozległych zakładów przemysłowych. Efektem tej pracy jest Blackline G7c, lekki, łatwy w obsłudze detektor osobisty, który w połączeniu z systemem Blackline Live, jest prawdopodobnie najlepszym dostępnym systemem bezpieczeństwa pracowników samotnych na świecie. W jednym, zaawansowanym technologicznie detektorze mieści się wiele różnych funkcjonalności, które zostały docenione przez tysiące firm na wszystkich kontynentach. Najważniejszą z nich jest możliwość ciągłej kontroli bezpieczeństwa pracownika poprzez połączenie G7c z systemem Blackline Live, dzięki któremu nadzorujący bezpieczeństwo pracowników operator ma możliwość szybkiej i skutecznej reakcji w sytuacji zagrożenia.

Blackline G7c umożliwia:

- Dokładną lokalizację pracownika na zewnątrz i wewnątrz budynków. Lokalizacja na zewnątrz budynków jest możliwa dzięki precyzyjnemu systemowi GPS sprzężonemu z Google Maps. Lokalizacja wewnątrz budynków realizowana jest za pomocą niewielkich urządzeń zwanych reflektorami (Beacons). Te zasilane baterią urządzenia umieszczane są w ustalonych wcześniej lokalizacjach w budynkach na jednym lub wielu poziomach, w taki sposób, aby G7c zawsze było w ich zasięgu. Lokalizacja reflektorów nanoszona jest następne na plan przestrzenny zintegrowany z Google Maps, dzięki czemu na terenie zakładu pracy nie ma miejsca, w którym lokalizacja pracownika nie byłaby możliwa do określenia w czasie rzeczywistym z precyzją do kilku metrów.

- Detekcję bezruchu. Jeżeli pracownik nie będzie się poruszał przez określony czas, G7c wywoła alarm informujący o możliwej utracie przytomności lub możliwości poruszania się pracownika np. z powodu urazu czy zakleszczenia.

- Detekcję upadku/uderzenia. Wyposażony w dokładne akcelerometry G7c zarejestruje i poinformuje operatora o upadku pracownika nawet z niewielkiej wysokości. Jest to istotne ponieważ często osoba po upadku rusza się i detektor bezruchu byłby bezużyteczny.

- Wywołanie alarmu SOS. Opatentowany przez Blackline Safety zatrzask i przycisk w jednym. Odciągnięcie zatrzasku przez pracownika wywoła alarm SOS, który oprócz powiadomienia operatora o wołaniu o pomoc, włączy też sygnalizację dźwiękową i świetlną, która może ostrzec i przywołać inne osoby znajdujące się w pobliżu. Przyciśnięcie przycisku przez około 3 sekundy spowoduje wywołanie cichego alarmu SOS, który będzie widoczny tylko dla operatora. Ta funkcja jest przydatna wtedy, gdy pracownik ochrony chce wezwać pomoc bez informowania otoczenia, na przykład w przypadku wykrycia intruzów na terenie zakładu.

- Komunikację głosową z innymi pracownikami. G7c dzięki funkcji PTT (push-to-talk) działa jak klasyczny radiotelefon, z tą różnicą, że oparty na systemie GSM nie jest ograniczony odległością i działaniem innych urządzeń zakłócających sygnał radiowy.

- Komunikację głosową z operatorem. Operator, reagując na sygnał alarmowy może zadzwonić na G7c pracownika i zapytać co się dzieje, czy alarm jest uzasadniony, czy i jakiej pomocy potrzebuje pracownik.

- Komunikację tekstową z operatorem. Pracownik może komunikować się z operatorem za pomocą ustalonych komunikatów tekstowych. Komunikacja tekstowa działa dwustronnie.

- Cykliczne potwierdzanie aktywności. Urządzenie samo przypomina pracownikowi, aby za pomocą przycisku potwierdził, że wszystko jest w porządku. System pilnuje aby było to wykonane w ustalonym przez użytkowników regulowanym czasie i nie było utrudnieniem w pracy. Jeżeli pracownik kliknie przycisk (potwierdzi), to system nie reaguje (nie angażuje innych osób np. kierownika), ale gdy pracownik tego nie zrobi to system powiadomi powoduje to wywołanie alarmu i ustaloną procedurami reakcję operatora. Jest to ogromna oszczędność kosztów angażowania pracowników nadzorujących inne osoby.

- Detekcję gazów. Detekcja gazów jest rozbudowaną opcją urządzenia G7c. G7c często jest używany bez sensorów gazu, jednak gdy pracownik pełni swoje obowiązki w środowisku, w którym może być narażony na ekspozycję gazu, jest to bardzo użyteczna opcja. O detekcji gazów w G7c szerzej napiszemy poniżej.

- Monitorowanie łączności. G7c pełni swoją funkcję w oparciu o łączność GSM. Urządzenie na bieżąco kontroluje łączność GSM z centrum monitorowania. W przypadku zaniku sygnału urządzenie natychmiast informuje o tym fakcie użytkownika oraz operatora, pozwalając im podjąć ustalone procedurami, odpowiednie do danej sytuacji kroki. W czasie utraty łączności G7c nieustannie zbiera dane, które prześle do Blackline Live po ponownym nawiązaniu łączności.

- Ciągły kontakt z operatorem i zbieranie danych. Poprzez ciągły kontakt z centrum monitorowania, operator i wszystkie inne uprawnione osoby (np. kierownik zmiany, bezpośredni przełożony) są w stanie określić w czasie rzeczywistym poziom bezpieczeństwa i stan pracownika, z drugiej strony dla pracownika ma to silne działanie psychologiczne - może być pewien, że w przypadku niebezpieczeństwa nigdy nie pozostanie bez pomocy, która nadejdzie w możliwie najszybszym czasie. System nie służy do śledzenia pracownika więc jego używanie można sobie dowolnie ustalić (np. urządzenie jest pobierane tylko przy wyjściu w teren). Jednocześnie G7c zbiera niezbędne dane i przesyła do Blackline Live umożliwiając służbom BHP identyfikację miejsc niebezpiecznych i poprawę bezpieczeństwa. Co istotne system dysponuje oprogramowaniem Blackline Analytics dzięki, której możemy tworzyć przejrzyste raporty i unikamy żmudnego procesu zbierania i kompilacji danych.

Bezpieczeństwo pracownika pod kontrolą w czasie rzeczywistym – Blackline Live

Proste rozwiązania są najlepsze. Głównym atutem systemu Blackline jest możliwość kontroli bezpieczeństwa pracownika za pomocą serwisu Blackline Live dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki temu centrum monitorowania, w którym znajduje się operator, może być zlokalizowane wszędzie tam gdzie jest stabilny dostęp do Internetu. W obecnych czasach preferowania pracy zdalnej, centrum monitorowania może znajdować się nawet w domu. System nie wymaga ciągłego obserwowania ekranu komputera. Alarmy wywołane przez G7c aktywują sygnał dźwiękowy w komputerze, a ponadto wysyłane są informacje o alarmach na telefony osób upoważnionych i powiadomienia mail'owe. Może to być nie tylko operator, ale też kierownik zmiany, przełożony czy specjalista BHP. Na ekranie Blackline Live operator w czasie rzeczywistym widzi wyświetlone na Mapie Google położenie i status urządzeń G7c. W przypadku określonego alarmu wyświetla mu się ustalona wewnętrznie procedura, według której ma postępować. Kontaktuje się z pracownikiem i jeżeli istnieją przesłanki potwierdzające zagrożenie zdrowia i życia pracownika wzywa odpowiednie służby ratownicze oraz kieruje je do wskazanej dokładnie lokalizacji, utrzymując jednocześnie kontakt z poszkodowanym, o ile pozwala na to jego stan. Schemat działania zaprezentowany jest na rysunku poniżej.

To najszybsza możliwa obecnie metoda wezwania i udzielenia pomocy poszkodowanemu pracownikowi samotnemu.

Centrum monitorowania może być organizowane wewnątrz zakładu przez wyznaczone jednostki, może być też prowadzone zewnętrznie przez wyspecjalizowanych specjalistów Blackline Live, którzy 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu nadzorują bezpieczeństwo pracowników na całym świecie. Działają według określonych przez specjalistów BHP procedur i utrzymują gwarancję ochrony danych i informacji (obecnie usługa monitoringu przez Blackline dostępna jest wyłącznie w języku angielskim i bez możliwości wzywania lokalnych służb ratunkowych. Tym samym decyzję o wezwaniu służb podejmuje uprawniona osoba z zakładu).

Czasochłonne opracowanie danych dostępne w kilka sekund

G7c przesyła cały czas dane o lokalizacji, sposobie użytkowania, stanie urządzenia, alarmach i ich rodzajach, meldowaniu, wynikach pomiaru gazu i wiele innych informacji. Bieżące dane są wyświetlane w Blackline Live dzięki czemu operator może reagować natomiast potem zachowywane są w systemie i dzięki Blackline Analytics możemy generować przejrzyste raporty pozwalające specjalistom BHP oraz menedżerom wyciągać wnioski pozwalające na poprawę bezpieczeństwa pracowników, a także wydajność ich pracy. Dzięki tym danym można określić na przykład obszary o zwiększonych ryzykach np. emisji gazów, najbardziej niebezpieczne miejsca, w których dochodzi do największej ilości zdarzeń, wyznaczyć bezpieczne ścieżki poruszania się pracowników w terenie, określić potrzebę odpowiedniej informacji i sygnalizacji, poprawić produktywność zespołów pracowników wprowadzając konieczne zmiany. Możliwości analityczne są ogromne. Nie bez znaczenia jest też możliwość stworzenia dokładnej dokumentacji powypadkowej, która może być przydatna w przypadku dochodzenia odszkodowania, czy jako materiał dowodowy.


G7c jako detektor wielogazowy

Detektor G7c jest unikalnym rozwiązaniem, który łączy w sobie szereg funkcji dbających o bezpieczeństwo pracowników z możliwością pomiaru wielu gazów. Dzięki wymiennym kartridżom z sensorami gazów, przemiana G7c z detektora osobistego w osobisty detektor jedno lub wielogazowy jest banalnie prosta i trwa tylko chwilę. Co więcej do jednego urządzenia może być przygotowanych kilka kartridży z różnymi konfiguracjami sensorów gazu, przez co G7c staje się niebywale uniwersalnym urządzeniem o wielu zastosowaniach. Ponadto w przypadku kartridża wielogazowego G7c wyposażony jest w pompkę zasysającą umożliwiającą pomiar gazów z pomieszczeń takich jak studzienki, silosy itp. Dzięki pompce zasysającej pracownik przed wejściem do pomieszczenia może sprawdzić czy nie ma tam niebezpiecznych gazów i czy jest odpowiednia ilość tlenu umożliwiająca swobodne oddychanie. G7c jest urządzeniem iskrobezpiecznym, może być więc bezpiecznie wykorzystywany w strefie zagrożonej wybuchem.

Poniżej prezentujemy dostępną pulę gazów, których sensory mogą być zamontowane w G7c w dowolnych konfiguracjach (od 1 do 4 gazów, czy nawet pięciu w przypadku zainstalowania sensora dwugazowego CO/H2S).

  • LEL - gazy wybuchowe sensor IR - sensor podczerwony Infra-Red, który nie wymaga tlenu do pomiaru, innymi słowy mierzy poziom gazów wybuchowych w środowisku beztlenowym

  • LEL - gazy wybuchowe sensor MPS - potrafiący rozróżnić rodzaj gazu wybuchowego

  • CO - tlenek węgla. Sensor dostępny w 3 wersjach: podstawowy, o podwyższonym zakresie i odporny na wodór (CO-H)

  • H2S – siarkowodór. Sensor podstawowy i o podwyższonym zakresie

  • O2 - tlen

  • SO2 - ditlenek siarki

  • Cl2 - chlor

  • ClO2 - ditlenek chloru

  • H2 - wodór

  • HCN - cyjanowodór

  • NH3 amoniak. Sensor podstawowy i o podwyższonym zakresie

  • CO2 - ditlenek węgla. Sensor podczerwony Infra-Red

  • PID - lotne związki organiczne. Sensor fotojonizacyjny

G7c – zastosowania

Dzięki swojej uniwersalności Blackline G7c znajduje swoje zastosowania w różnych branżach, w przedsiębiorstwach różnej wielkości (można wykorzystywać już jedno urządzenie na firmę), wszędzie tam, gdzie są pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki samotnie, ale także w zespołach, w tym przede wszystkim zespołach ratunkowych. Możliwość komunikacji między pracownikami, ciągła obserwacja zespołu przez operatora, który w jednej chwili może wskazać, że jeden z członków grupy ma problemy i gdzie w danej chwili obecnie się znajduje. Może też nakazać grupie ratowników utrzymać szczególną ostrożność, ponieważ wie, że poszkodowany był przed chwilą lub nadal jest wystawiony na ekspozycję szkodliwych gazów (może nawet określić jakich i w jakim stężeniu). Operator może też zarządzić natychmiastową ewakuację i powiadomić za pomocą G7c pracowników, których ewakuacja dotyczy. Sposobów wykorzystania G7c jest wiele i niewątpliwie jest to urządzenie, które w znaczący sposób podnosi poziom bezpieczeństwa pracowników, poprawia ich samopoczucie i pewność powrotu do domu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat G7c i systemu Blackline Live wejdź na stronę: www.systemblackline.pl


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.