Problem z dobraniem odzieży ochronnej dla kobiet oraz pracowników mających niestandardowe wymiary

RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
29.12.2023AKTUALNE

Problem z dobraniem odzieży ochronnej dla kobiet oraz pracowników mających niestandardowe wymiary

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy pracodawca ma obowiązek wyposażyć każdego pracownika w środki ochrony indywidualnej. Dla pracodawcy bardzo niski wzrost pracowników lub ich nadzwyczaj rozbudowane sylwetki nie mogą być wymówką. Z drugiej strony producenci odzieży ochronnej rzadko oferują szeroką rozmiarówkę, w której odpowiednio dopasowane ubranie znajdzie zarówno osoba drobna, jak i potężna, kobieta i mężczyzna. Jak sobie z tym radzić?

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • Odpowiednio dobierzesz odzież roboczą lub ochroną dla swoich pracowników.

  • Poznasz sposób na zminimalizowanie ryzyka nienoszenia dostarczanej przez pracodawcę odzieży ochronnej lub roboczej.

  • Zapobiegniesz dyskryminacji wśród pracowników z uwagi na ich niestandardowe wymiary przy przydziale odzieży ochronnej lub roboczej.

Czytaj także: Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odzieży dla drogowców, gdy trzeba ich zabezpieczyć również przed chłodem?>>>

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej, które zabezpieczą ich przed działaniem czynników szkodliwych podczas wykonywania obowiązków. Odzież ochronna i pozostałe akcesoria niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa na danym stanowisku pracy, z mocy przepisów Kodeksu pracy, muszą być dostarczone pracownikowi bezpłatnie. W przypadku osób o sylwetkach nietypowych często wiąże się to z potrzebą zamówienia odzieży szytej na miarę. Ta najczęściej odstaje wizualnie od uniformów noszonych przez pozostałych pracowników, kosztuje też znaczenie więcej.

Problem z dopasowaniem odzieży roboczej i ochronnej dla kobiet

Duży problem pojawia się również przy doborze odzieży dla kobiet.Tu warto przytoczyć wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii przez firmę Prospect – tylko co trzecia jego respondentka stwierdziła, że noszone przez nią środki ochrony indywidualnej są dobrze dopasowane. Połowa badanych kobiet, zapytana konkretnie o spodnie robocze noszone w pracy, odpowiedziała, że są źle dopasowane (w przypadku mężczyzn odpowiedziało tak tylko 16 proc. badanych). Można spodziewać się, że w Polsce sytuacja wygląda podobnie. Chociaż sukcesywnie przybywa kobiet w branży produkcyjnej, i są w niej cenione, mają problemy z doborem odzieży ochronnej dla siebie.

W dobie rosnącego zatrudniania kobiet w przemyśle, produkcji i transporcie oraz w obliczu dużej różnorodności sylwetek wyposażenie zespołu w jednorodną odzież ochronną staje się coraz większym wyzwaniem dla specjalistów BHP zatrudnianych w polskich firmach.

Szeroki zakres rozmiarów kluczem do bezpieczeństwa i komfortu pracy

Potrzeba odzieży ochronnej z szerokim zakresem rozmiarów została zauważona przez niektórych producentów. Taki zakres można znaleźć, na przykład, w odzieży ochronnej marki REIS. Kurtki w rozmiarach od S do 6XL oraz spodnie męskie w rozmiarach 44-68 i damskie od rozmiaru 34 do 54 znaleźć można w – stosunkowo nowej – linii Corton tej marki. Linia warta uwagi, ponieważ niewiele firm oferuje odzież zarówno dla osób o wzroście 158 cm, jak i 194 cm. W marce REIS dostępne jest również obuwie ochronne w dużych, rzadko spotykanych rozmiarach – trzewiki i półbuty tej marki dostępne są aż do rozmiaru 52 (obuwie innych marek „kończy się” najczęściej na rozmiarze 47/48).

Dzięki szerokiemu zakresowi rozmiarów odzieży ochronnej tej samej linii, firmy z różnych branż mogą zapewnić swoim pracownikom obu płci odzież ochronną w jednolitym fasonie i tych samych kolorach. Odpowiednio dopasowane rozmiarami kurtki, spodnie i obuwie to gwarancja większego komfortu pracownika, a im większa wygoda, tym większe bezpieczeństwo i wydajność pracy. Dostarczając pracownikom odpowiednio dopasowaną odzież ochronną minimalizuje się także ryzyko, że nie będzie ona noszona i że pracownik samowolnie zamieni ją na ubranie wygodniejsze, ale nie spełniające odpowiednich norm.

Reasumując, dostępność odzieży ochronnej jest w miejscu pracy obowiązkowa. Innym ważnym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie środowiska pracy, w którym nikt nie będzie dyskryminowany. Dlatego jeśli w firmie zdarza się, że brakuje ŚOI dla pracowników, których wymiary odbiegają od standardowych, najwyższy czas to zmienić.

Źródło:

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol.

Autor
RAW-POL Wszystko Do Bezpiecznej Pracy
RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.