Nowa płaca minimalna, a roczne rozliczenia. Czy coś się zmieni?

Artykuł sponsorowany
14.03.2024AKTUALNE

Nowa płaca minimalna, a roczne rozliczenia. Czy coś się zmieni?

Nowy rok przynosi kolejne zmiany w zakresie płacy minimalnej. Już w styczniu mogliśmy zaobserwować podwyżkę do 4 240 złotych brutto. W lipcu podniesie się ona o kolejne kilkadziesiąt złotych. Czy wpłynie to jakoś na nasze rozliczenia? Na co uważać, przy rozliczaniu podatków po zmianie? 

Podwyżki w 2024 roku

W lipcu płaca minimalna ma wynieść aż 4 300 zł brutto, co z pewnością ucieszy pracowników zarabiających najniższe stawki. Warto jednak dowiedzieć się trochę więcej o najnowszym rozporządzeniu i zwrócić dokładniej uwagę na własne świadczenia. Koniecznie sprawdź, czy uzyskane przez Ciebie przychody nie wpłyną na Twoją podstawę opodatkowania.

Czy pracodawcy będą zadowoleni z podwyższenia płac? Nie do końca. Wraz z podwyżką minimalnej krajowej wzrastają również koszty ponoszone Twoje miejsce pracy. Zmiany w wysokości składki odczują bezpośrednio właściciele przedsiębiorstw.

Od lipca 2024 roku składki pokrywane przez pracodawców wzrosną do ok. 880 złotych, przez co koszt zatrudnienia pracownika wyniesie ok. 5 180 złotych. Więcej przydatnych informacji i dokładniejszych obliczeń liczbowych znajdziesz w sieci, na przykład w artykule pod linkiem: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/minimalna-placa-2024-ile-wynosi.

Rozwiązania dla przedsiębiorców

Obliczanie ciągle to zmieniających się kosztów utrzymania pracownika w połączeniu z prowadzeniem ewidencji własnych działań finansowych i podatkowych to dla pracodawców ogrom niezwykle skomplikowanej pracy. Na szczęście w Polsce i w innych krajach europejskich możliwe jest zastosowanie uproszczonego systemu opodatkowania, który ułatwia sytuację zwłaszcza małych firm.

Ryczałt to inaczej stała kwota podatku, która określana jest na podstawie przychodów danego przedsiębiorstwa, bez konieczności przedstawiania szczegółowych ewidencji. Zdecydowanie usprawnia proces prowadzenia ksiąg i samego rozliczenia podatkowego. Należy jednak wspomnieć, że wysokość ryczałtu nie jest stałą kwotą i będzie różniła się w zależności od przychodów danego miejsca. Zobacz, jak ta kwota wyglądałaby dla Twojego biznesu, korzystając z kalkulatora stawek ryczałtu.

Wpływ minimalnej krajowej na Twój próg podatkowy

Zazwyczaj progi podatkowe są dostosowywane do zmian w krajowych płacach minimalnych, tak aby nie obciążać wyższym podatkiem osób zarabiających najniższą stawkę. Sytuacje, w których zmiana minimalnej wpłynęłaby na przekroczenie drugiego progu podatkowego, są bardzo rzadkie. Sam próg podatkowy musiałby pozostać bez zmian, a osoby uzyskujące taką podwyżkę musiałby znajdować się niezwykle blisko granicy.

W tej sytuacji raczej nie musisz martwić się o nagłą zmianę progu i wzrost opłat podatkowych. Warto jednak raz na jakiś czas sprawdzać aktualizacje przepisów, wpływ na wysokość progu ma również inflacja czy inne czynniki gospodarcze. Jeśli nie jesteś pewien swojego miejsca na skali podatkowej, koniecznie zorientuj się w najnowszych rozporządzeniach. Artykuły w sieci takie jak https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/drugi-prog-podatkowy-kogo-i-kiedy-dotyczy w prosty sposób pomogą Ci dowiedzieć się więcej o przepisach obowiązujących w naszym kraju.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.