Pytanie: Czy kadra kierownicza może przeprowadzać szkolenia bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych? W mojej firmie 500 osób pracodawca nakazał szkolić robotników kadrze kierowniczej, która ma odbyte szkolenie okresowe dla kadry kierowniczej oraz metodykę. Z przepisów o szkoleniach oraz o służbie BHP absolutnie nie wynika, że mogą to wykonywać. Oni nic nie wiedzą na temat zagrożeń, warunków szkodliwych, procedury powypadkowej itp.
Pytanie: Czy osoba, która prowadzi szkolenie okresowe bhp dla osób na kierowniczych stanowiskach w tym z zakresu metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp powinna ukończyć kurs pedagogiczny dla wykładowców praktycznej nauki zawodu?
Pytanie: Czy w tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało nowe przepisy dotyczące uprawnień organizacji szkoleń bhp przez organizatorów szkoleń bhp w świetle obowiązującego dotychczas rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp?
Pytanie: Czy w związku ze zmianami jakie weszły w 2019 r. w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp można wykonać szkolenia wstępne i okresowe na podstawie umowy zlecenia?
Pytanie: Czy potwierdzeniem przeprowadzenia szkolenia wstępnego z bhp (ogólnego i stanowiskowego) zleceniobiorcom może być karta szkolenia wstępnego, czy może należy stosować odpowiednie oświadczenie?
Pytanie: W firmie przyjmowany jest nowy pracownik (od 1.08.). W tym terminie Specjalista ds. BHP jest na urlopie wypoczynkowym. Kto powinien przeprowadzić szkolenie wstępne? Czy może zrobić to Społeczny Inspektor Pracy? Ewentualnie czy szkolenie wstępne może się odbyć 5.08. po powrocie Specjalisty ds. BHP z urlopu?
Pytanie: Co powinien zawierać rachunek sporządzony do umowy zlecenia dot. przeprowadzenia szkoleń bhp (organizatorem szkolenia jest pracodawca), w jakim procencie opodatkowane są wówczas usługi szkoleniowe? Czy umowę zlecenie można wykorzystać zarówno przy zleceniu szkoleń okresowych, jak i szkoleń wstępnych ogólnych?
Pytanie: Do jakiej grupy szkoleniowej, podczas szkolenia okresowego bhp, zakwalifikować inspektora ds. ochrony przeciwpożarowej: do stanowisk administracyjno-biurowych, czy może do inżynieryjno-technicznych?
Pytanie: Pracownicy wyjeżdżają w delegację służbową do innego zakładu pracy za granicą. Będą wykonywać tę samą pracę co w kraju. Mają aktualne szkolenia stanowiskowe i okresowe BHP. Czy w nowym miejscu pracy powinni przejść szkolenia stanowiskowe bhp? Czy wystarczy im szkolenie stanowiskowe, które przeszli w zakładzie w kraju?
Pytanie: Jakie wymagania musi posiadać osoba szkoląca przy pracach hakowego? Czy tylko UDT ma takie uprawnienia, aby wydać zaświadczenia o ukończeniu szkolenia przy pracy hakowego? Czy może Specjalista ds. BHP przeszkolić pracownika i będzie to wystarczające szkolenie? Czy nowe przepisy o bhp przy obsłudze żurawi wprowadziły w tym zakresie jakieś zmiany?
To tylko kilka ostatnich pytań i odpowiedzi z naszej bazy.
Pozostałe 41.000 pytań i odpowiedzi czeka w zasięgu ręki...