BHP dla właścicieli
Szkolić z zakresu bhp i badać profilaktycznie zleceniobiorców i prowadzących jednoosobową działalność czy nie?
Pytanie: Czy zleceniobiorcy, którzy swoje usługi świadczą w lokalu pracodawcy, oraz osoby zatrudnione na umowę o współpracę (osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarcza) powinny być skierowane na badania lekarskie i poddane szkoleniom wstępnym BHP? Dodam, że w umowach zawarte jest oświadczenie „(…) Zleceniobiorca oświadcza, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania prac objętych przedmiotem Umowy (…)”. »
Pochwyty dla osób niepełnosprawnych - na jakiej wysokości instalować?
Pytanie: Czy przepisy regulują zasady instalowania pochwytów dla osób niepełnosprawnych w pomieszczeniach higienicznosanitarnych? Na jakiej wysokości należy instalować pochwyty ułatwiające korzystanie z tych pomieszczeń (np. kabina prysznicowa, ustęp, umywalka) »
Zatrudnienie pracownika służby bhp na część etatu w małej firmie – czy to dobre rozwiązanie?
Pytanie: Czy właściciel zakładu (pracodawca), w którym jest zatrudnionych do 10 osób, może zatrudnić na umowę o pracę w wymiarze 1/4 etatu pracownika służby bhp – starszego inspektora ds. bhp? Czy ten pracownik może pracować jako tzw. bhp-c i tylko na tym etacie? »
Czy możliwe są równoczesne kontrole różnych organów kontrolnych, w oddziałach tej samej firmy?
Pytanie: Czy dopuszczalne jest prowadzenie kontroli przez dwa organy nadzoru, w tym samym czasie, u przedsiębiorcy? Przy czym, jedna kontrola jest z PIP-u w biurze spółki na południu Polski, a druga z PIS na północy Polski, w innym biurze firmy. W kontrolach uczestniczą dwie różne osoby (BHP i HR), więc nie wchodzimy w swoje zakresy. Kontrole dotyczą dwóch różnych oddziałów firmy w Polsce i innej tematyki. »
Kiedy można zrezygnować z indywidualnego przydziału środków higieny osobistej pracownikom?
Pytanie: Czy istnieje możliwość zrezygnowania z indywidualnych przydziałów środków higieny osobistej i przejście na system ciągłego zapewnienia tych środków w pracy, w pomieszczeniach gdzie jest to wymagane (np. laboratoria, hale maszyn, pracownie różnego typu, pokoje socjalne, szatnie itp.)? Dla jakiej ewentualnie grupy pracowniczej byłby obowiązek zaopatrzenia w ręczniki z dzianiny? »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »