Instruktaże stanowiskowe bhp
Czy potrzebne jest szkolenie bhp w przypadku delegowania pracownika do pracy za granicą?
Pytanie: Pracownicy wyjeżdżają w delegację służbową do innego zakładu pracy za granicą. Będą wykonywać tę samą pracę co w kraju. Mają aktualne szkolenia stanowiskowe i okresowe BHP. Czy w nowym miejscu pracy powinni przejść szkolenia stanowiskowe bhp? Czy wystarczy im szkolenie stanowiskowe, które przeszli w zakładzie w kraju? »
Kto może przeszkolić hakowego?
Pytanie: Jakie wymagania musi posiadać osoba szkoląca przy pracach hakowego? Czy tylko UDT ma takie uprawnienia, aby wydać zaświadczenia o ukończeniu szkolenia przy pracy hakowego? Czy może Specjalista ds. BHP przeszkolić pracownika i będzie to wystarczające szkolenie? Czy nowe przepisy o bhp przy obsłudze żurawi wprowadziły w tym zakresie jakieś zmiany? »
Kilku instruktorów i kilkudniowy instruktaż stanowiskowy – czy to dopuszczalne?
Pytanie: Czy instruktaż wstępny stanowiskowy dla stanowisk robotniczych może być rozłożony w czasie na kilka dni (np. 4 dni po 2 godziny)? Czy instruktaż wstępny stanowiskowy, który rozkładany jest na dwa dni, może być przeprowadzany i podpisywany przez dwóch kierowników/mistrzów/brygadzistów? »
Sprawdź, kiedy trener będzie mógł przeprowadzić instruktaż stanowiskowy.
Pytanie: Czy instruktaż stanowiskowy dla nowego pracownika może wykonać pracownik z funkcją trenera danego obszaru, nie posiadający szkolenia w zakresie kierowania pracownikami, ale posiadający wiedzę merytoryczną w zakresie wykonywanych czynności? »
Jak przeprowadzić i udokumentować instruktaż stanowiskowy bhp na linii produkcyjnej?
Pytanie: Jeżeli pracownik operator maszyn obsługuje linię technologiczną składająca się z kilku urządzeń (takich jak np.: rozwijarka, prostownica, zgrzewarka, rol-otok), czy na karcie szkolenia wstępnego BHP w punkcie 4 należy wyróżnić wszystkie takie urządzeń i na każdym z nich przeprowadzić osobno instruktaż stanowiskowy, czy może należy sporządzić osobną kartę do szkoleń na poszczególnych urządzeniach? »
Gdzie potwierdzić odbycie instruktażu stanowiskowego na nowym stanowisku pracy – w nowej czy dotychczasowej karcie szkolenia wstępnego?
Pytanie: Jeżeli pracownik po jakimś czasie zmienia stanowisko pracy to instruktaż stanowiskowy odnotowujemy w pierwotnej karcie szkolenia bhp, gdzie jest miejsce na drugie stanowisko, czy wypisujemy nowy dokument? »
Czy instruktaż stanowiskowy wystarczy nauczycielowi akademickiemu by obsługiwać maszyny i urządzenia laboratoryjne?
Pytanie: Nauczyciel akademicki pracujący w jednostce na uczelni technicznej, gdzie są różne laboratoria z maszynami i urządzeniami nie ma w zakresie obowiązków obsługi, np. obrabiarki numerycznej, robią to pracownicy inżynieryjno-techniczni. Czy po przejściu instruktażu stanowiskowego na stanowisku pracy z obrabiarką, bez dopisywania tych rzeczy do zakresu obowiązków, nauczyciel akademicki może samodzielnie obsługiwać taką maszynę? Czy będzie to zgodne z zasadami i przepisami bhp? Czy jednak zawsze musi być to praca w obecności osoby, pracownika inżynieryjno-technicznego, który ma to w zakresie swoich obowiązków? »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »