Państwowa Inspekcja Pracy
Kontrola PIP, PIS bez zapowiedzi w zakładzie pracy w czasie epidemii – możliwa czy nie
Wielu pracodawców obecnie zadaje sobie pytanie, czy Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy lub Policja mogą, bez wcześniejszego powiadomienia, przeprowadzić kontrolę w zakładzie pracy. Czy mogą bez uprzedzenia sprawdzić np. zabezpieczenie pracowników przez koronawirusem (czy pracownicy noszą maseczki, trzymają dystans itp.)? Sprawdź, czy możesz spodziewać się takiej wizyty. »
Co z terminami na odwołanie od nakazu inspektora PIP w czasie epidemii?
W okresie epidemii COVID-19 inspektorzy pracy mają prawo wydawania w formie pisemnej nakazów – w przypadku ujawnienia nieprawidłowości z zakresu bhp. Od takich nakazów inspektora PIP przysługuje odwołanie. Warto wiedzieć, że na chwilę obecną rozwój epidemii nie ma wpływu na bieg terminów obowiązujących zarówno odwołującego się od nakazu inspektora PIP pracodawcę, jak również urząd w ramach realizowanej procedury odwoławczej. »
Inspektorzy PIP ścigają wykroczenia przeciwko prawom pracownika, w tym bhp - na czym polegają ich działania
W sytuacji gdy pracodawca nie przestrzega przepisów prawa pracy, jak również aktów wykonawczych, naraża się na odpowiedzialność wykroczeniową. Organem uprawnionym do ścigania wykroczeń przeciwko prawom pracownika jest Państwowa Inspekcja Pracy. Dowiedz się, kiedy mówimy o wykroczeniach przeciwko prawom pracownika, w tym bhp. Sprawdź, jak inspektorzy PIP realizują swoje zadania z tego zakresu. Bądź gotowym do kontroli PIP. »
Jak poinformować o zrealizowaniu nakazu inspektora pracy?
Podmiot kontrolowany, do którego została skierowana decyzja przez inspektora pracy, ma obowiązek informowania odpowiedniego organu Państwowej Inspekcji Pracy o jej realizacji z upływem terminów określonych w decyzji. Z pozoru wszystko jest jasne, jednak w praktyce wypełnienie obowiązku informacyjnego względem odpowiedniego organu PIP może okazać się problematyczne. »
Czego może spodziewać się pracodawca w przypadku kontroli PIP wymogów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19?
Od 22 czerwca inspektorzy pracy powrócili do czynności kontrolnych. Weryfikują w ramach czynności kontrolnych m.in. realizację przez pracodawców wymogów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Problematyczną kwestią jest jednak właściwa reakcja inspektora pracy na stwierdzone w tym zakresie nieprawidłowości. »
Kontrola PIP a odpowiednie środki ochrony
Od 22 czerwca 2020 r. zgodnie z zapowiedzią Głównego Inspektora Pracy inspektorzy PIP wznowili działania kontrolne i nadzorcze w pełnym zakresie. Warto pamiętać, że stosowany przez pracodawców reżim sanitarny, wynikający z przepisów powszechnie obowiązujących w czasie epidemii COVID-19, to tylko część środków zapobiegawczych. Inspektorzy pracy mają bowiem obowiązek stosowania konkretnych środków ochrony indywidualnej, w zależności występującego w zakładzie ryzyka narażenia na wirus SARS-CoV-2. »
Zakwestionowanie monitoringu przez inspektora pracy – nakaz czy wystąpienie?
W sytuacji gdy jest to niezbędne do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy pracownikom pracodawca może zastosować monitoring wizyjny. To zagadnienie podlega kontroli inspektorów pracy. W sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości związanych ze stosowaniem monitoringu pracy inspektor pracy ma prawo zastosować właściwe środki prawne. Pytanie, czy w grę wchodzi nakaz, czy wystąpienie? Z pozoru wszystko jedno – jednak nie do końca. Od nakazu podmiot kontrolowany ma prawo się odwołać, a od wystąpienia nie. »
Jak prawidłowo zrealizować zalecenia inspektora PIP do zakończonego postępowania powypadkowego?
Protokół powypadkowy zostaje sporządzony, zatwierdzony i przekazany poszkodowanemu pracownikowi. Jednak inspektor PIP ma do niego uwagi. W swoim wystąpieniu wnosi np. o uwzględnienie, we wnioskach zawartych w protokole, działań mających na celu egzekwowanie przestrzegania przez pracowników zasad bhp. Jak wówczas formalnie spełnić wystąpienie inspektora? W jakim dokumencie zrealizować zalecenia inspektora? »
Pamiętaj o środkach ochrony indywidualnej dla inspektora na czas kontroli
W typowych przypadkach na terenie zakładu pracy przebywa pracodawca oraz osoby przez niego zatrudnione. Jednak zdarzają się również sytuacje kiedy to na terenie zakładu pojawią się osoby z zewnątrz, np. inspektor pracy czy prokurator. W takim przypadku trzeba pamiętać o obowiązku przydzielenia im niezbędnej odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej – nawet na czas krótkotrwałych czynności inspekcyjnych. »
Kontrola inspektora PIP prawidłowej współpracy pracodawców
W typowych przypadkach inspektorzy kontrolują relacje między pracodawcą a pracownikami w zakresie wypełniania przez podmiot zatrudniający obowiązków, zwłaszcza dotyczących bhp. Nie wyklucza to jednak możliwości kontrolowania poszczególnych pracodawców, którzy współpracują ze sobą w sytuacji, gdy w jednym miejscu wykonują pracę w tym samym czasie ich pracownicy. Sprawdź, co może w takim przypadku interesować inspektora PIP? Bądź przygotowanym do kontroli. »
Państwowa Inspekcja Pracy
W jaki sposób przygotować się do odwołania od nakazu inspektora PIP w zakresie oceny ryzyka zawodowego?
Jeżeli inspektor PIP podczas kontroli stwierdzi nieprawidłowości związane z wypełnianiem przez pracodawców obowiązków związanych z oceną ryzyka wyda nakaz ich usunięcia. Jednak pracodawca, który nie zgadza się z decyzją inspektora pracy, może odwołać się do organu II instancji. Daje to szansę na zmianę lub uchylenie decyzji inspektora. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, przygotowując takie odwołanie w imieniu pracodawcy? »
Możliwość wzruszenia nakazu oraz wystąpienia inspektora pracy
Twoją firmę właśnie odwiedził inspektor pracy? A może właśnie spodziewasz się kontroli z PIP? Po takich wizytach najczęściej pracodawcom pozostają pamiątki w postaci nakazów czy wystąpień inspektora PIP. Co zrobić, jeżeli nie do końca zgadzasz się z takim nakazami, czy wystąpieniami? Pracodawca nie musi pozostawać bierny w takim przypadku. Sprawdź, jaka jest możliwość wzruszenia nakazu oraz wystąpienia inspektora pracy. »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »