Kwalifikacja zdarzeń wypadkowych w pracy
Jak zakwalifikować zawał pracownika pracującego w domu w ramach pracy zdalnej?
Pytanie: Pracownik pracując w domu (praca zdalna) doznał zawału serca. Reanimowany przez zespół pogotowia ratunkowego został przewieziony do szpitala gdzie następnego dnia zmarł nie odzyskując przytomności. Czy jest to wypadek przy pracy? »
Jak zakwalifikować wypadek podczas pracy zdalnej w trakcie podróży do zakładu pracy?
Pytanie: Pracownik wykonywał pracę zdalną, jednak w celu sporządzenia dokumentacji musiał przyjechać na chwilę do pracy (siedziby zakładu pracy). W trakcie drogi z domu do zakładu pracy uległ wypadkowi. Jak należy zakwalifikować zdarzenie? Czy jako wypadek przy pracy, czy też w drodze do pracy? »
Jak rozpatrywać kwestie zdarzeń wypadkowych podczas dobrowolnych zajęć sportowych w zakładzie pracy?
Pytanie: Na polecenie pracodawcy, w zakładzie pracy, została utworzona sala gimnastyczna. Pracodawca dla osób chętnych chce realizować gimnastykę w ramach promocji zdrowego trybu życia. Zajęcia odbywają się w godzinach pracy, jak również poza godzinami pracy. W związku z tym rodzi się pytanie. Co w sytuacji gdy zdarzy się wypadek? Czy będzie to wypadek przy pracy? Jak uregulować tę kwestie? Czy pracownicy, którzy zdecydowali się na gimnastykę powinni podpisać jakieś oświadczenie, które zwolni pracodawcę z odpowiedzialności? »
Kiedy mówimy o wypadku w drodze do/z pracy w przypadku przedstawicieli handlowych?
Pytanie: Przedstawiciel firmy porusza się samochodem osobowym. Samochód ma do dyspozycji 24 h. W jaki sposób określić drogę z domu do pracy i odwrotnie takiej osoby? Czy to jest tylko droga z domu do samochodu? Czy gdy wsiądzie do samochodu jest już w pracy? »
Kiedy możemy mówić o wypadku z winy pracownika?
Pytanie: Podczas szykowania materiałów do produkcji pracownik zagadał się z innym pracownikiem i nie zwracał uwagi na to gdzie odkłada potrzebne elementy. W wyniku nieodpowiedniego ułożenia materiału na płycie znajdującej się na rolkach transportowych materiał spadł pracownikowi na stopę powodując stłuczenie. Czy w takim przypadku można mówić o wypadku z winy pracownika? Pracownik wiedział, że układane elementy nie mogą być odkładane w ten sposób, jednak prowadząc rozmowę nie zwracał uwagi na wykonywaną czynność. »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »