BHP dla początkujących
Nawet pracodawca czy pracownik służby bhp z wieloletnim doświadczeniem zawodowym może czasem potrzebować wsparcia merytorycznego. W dziale „BHP dla początkujących” prezentujemy artykuły na temat bezpiecznej organizacji pracy, czy zasad bhp w różnych branżach. Materiały te będą pomocne nie tylko dla osób początkujących ale również dla tych od wielu lat zajmujących się bhp, chcących odświeżyć swoją wiedzę. Teksty prezentowane w dziale „BHP dla początkujących” mogą być również wykorzystywane jako materiały dydaktyczne dla pracowników i kadry kierującej.
Jak chronić pracownika przed zimnem?
Praca w okresie zimowym na otwartej przestrzeni niesie za sobą dodatkowe obowiązki pracodawców wobec pracowników wykonujących taką pracę. Wymaga również wyposażenia pracownika w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Warto również dla pracowników parujących zimą na dworze przeprowadzić ocena ryzyka zawodowego w mikroklimacie zimnym. Oto kilka wskazówek jak chronić pracownika przed zimnem. »
Nadchodzi czas na analizę stanu bhp w firmie - jak ją przeprowadzić?
Opracowana rzetelnie analiza stanu bhp w każdej firmie, jest jednym z najważniejszych dokumentów, na podstawie którego pracodawca może ocenić stan realizacji zagadnień bhp. Dokument ten pozwala również oszacować koszty związane z bhp na dany rok. Rodzi się jednak pytanie, jak taką analizę stanu bhp przeprowadzić? Zobacz, o czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę przygotowując analizę stanu bhp. »
Jak opracować procedurę ozonowania pomieszczeń pracy oraz samochodów?
Zgodnie z komunikatem CIOP metoda ozonowania może być rekomendowana jako jedna z metod dezynfekcji pomieszczeń. Jednak aby można ją było wykonywać zakupionym na potrzeby firmy sprzętem, konieczne jest opracowanie procedury ozonowania pomieszczeń pracy oraz samochodów, jak również sporządzenie instrukcji bhp przy obsłudze ozonatora. Sprawdź, jak opracować taki materiał, zobacz jego wzór. »
Jak, w okresie epidemii, zadbać o bezpieczeństwo pracowników różnych pracodawców wykonujących pracę w jednym miejscu i czasie?
Okres epidemii to poważny sprawdzian dla każdego pracodawcy w kontekście zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Problem ten wydaje się szczególnie komplikować w sytuacji gdy w jednym miejscu i czasie wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców. W takim przypadku konieczna jest odpowiednia współpraca pracodawców. Zobacz jak, zadbać o bezpieczeństwo pracowników współpracujących z zatrudnionymi w innej firmie, w tym samym czasie i miejscu. Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, aby uniknąć nieprawidłowości. »
Odpowiedzialność za prowadzenie prac eksploatacyjnych według nowych przepisów bhp przy urządzeniach energetycznych
W październiku 2020 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy urządzeniach energetycznych. Zmienia ono zasady i wymagania dotyczące bezpieczeństwa prowadzonych prac eksploatacyjnych, jak i aktualizacji instrukcji eksploatacji urządzeń energetycznych. Jest też istotna zmiana dotycząca odpowiedzialności, do tej pory był to prowadzący instalację, teraz jest to pracodawca. Za instrukcję eksploatacji też odpowiada pracodawca. Jak zatem interpretować nowe przepisy w przypadku budynków wynajmowanych? Kto odpowiada za prowadzenie prac eksploatacyjnych według nowych przepisów bhp przy urządzeniach energetycznych? »
Zakażenie koronawirusem w czasie pracy a odpowiedzialność pracodawcy - jak się zabezpieczyć
Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, co obecnie w czasie epidemii jest zupełnie nowym wyzwaniem. Nowe ryzyka związane z COVID-19 też wpływają na zasady odpowiedzialności pracodawców z tego tytułu. Trzeba mieć na uwadze, że od tego, jakie działania i starania podjął pracodawca, może zależeć zakres jego odpowiedzialności w przypadku zakażenia pracownika wirusem. Oto kilka wskazówek, kiedy pracodawca może ponosić odpowiedzialność w przypadku zarażenia koronawirusem w pracy i jak zabezpieczyć się przed tą odpowiedzialnością. »
Ocena ryzyka zawodowego przy telepracy oraz pracy zdalnej – wybrane problemy
W przypadku telepracy, jak również pracy zdalnej musisz pamiętać o prowadzeniu oceny ryzyka zawodowego. W przypadku zaś gdy praca wykonywana jest w ramach komputerowego stanowiska pracy należy dokonać oceny też warunków pracy na takim stanowisku. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci w przeprowadzeniu oceny ryzyka zawodowego przy telepracy i pracy zdalnej. »
Inspektorzy PIP ścigają wykroczenia przeciwko prawom pracownika, w tym bhp - na czym polegają ich działania
W sytuacji gdy pracodawca nie przestrzega przepisów prawa pracy, jak również aktów wykonawczych, naraża się na odpowiedzialność wykroczeniową. Organem uprawnionym do ścigania wykroczeń przeciwko prawom pracownika jest Państwowa Inspekcja Pracy. Dowiedz się, kiedy mówimy o wykroczeniach przeciwko prawom pracownika, w tym bhp. Sprawdź, jak inspektorzy PIP realizują swoje zadania z tego zakresu. Bądź gotowym do kontroli PIP. »
Zadośćuczynienie od pracodawcy za doznaną krzywdę i cierpienie – czy przysługuje pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy
W twoim zakładzie pracy zdarzył się wypadek przy pracy realizowanej poza terenem, siedzibą firmy? Zastanawiasz się czy, w takim wypadku pracownikowi przysługuje prawo domagania się od pracodawcy zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz cierpienie fizyczne i psychiczne na skutek doznanych urazów? Sprawdź, co w tej kwestii mówią przepisy i czego może spodziewać się w takiej sytuacji pracodawca. »
Zadania służby bhp oraz Społecznej Inspekcji Pracy w czasie epidemii COVID-19
Czas epidemii to nie tylko sprawdzian dla pracodawcy jako podmiotu zatrudniającego, ale również dla służby bhp i społecznej inspekcji pracy. W tym szczególnym okresie powyższe struktury muszą działać elastycznie i reagować na bieżąco w zakresie swoich ustawowych uprawnień i obowiązków. Co to jednak oznacza w dobie epidemii koronawirusa? Jak realizować owe obowiązki i uprawnienia? Oto kilka wskazówek, które zapewne będą pomocne w codziennej pracy. »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »