Rozwój zawodowy służby bhp
Szkolenie okresowe dla służby bhp – nowoczesne wyzwanie czy przestarzały obowiązek?
Szkolenie okresowe dla służby bhp powinno trwać 1440 minut – taką informację możemy znaleźć czytając portale branżowe czy oferty tego szkolenia. Jeśli wobec tego, każdą z 1440 minut, mamy postrzegać jako zmarnowany czas, to chyba nikt nie chciałby z własnej woli brać w takim szkoleniu udziału. Pytanie jednak, czy tak na pewno musi być? Czy można podejść do zagadnień obowiązkowego szkolenia, z narzuconym programem ramowym w taki sposób, aby chętnie w nim brać udział? »
Jak wdrożyć nową normę ISO-45001 – Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy? Wskazówki
Co musisz wiedzieć o nowej normie PN-ISO-45001? Czym różni się od poprzedniej? Jak wdrożyć nową normę ISO-45001 i na co zwrócić szczególną uwagę? Jak przebiega audyt wprowadzania nowego sytemu zarządzania bhp? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Dzięki nim szybciej i łatwiej dostosujesz już obowiązujący system zarządzania bhp do wymagań nowej normy lub wdrożysz od podstaw taki system w swojej firmie oraz uzyskasz wymagany certyfikat. »
Przygotuj się do przeprowadzenia wewnętrznej kontroli stanu bhp w firmie
Kontrola warunków pracy to zadanie pracownika służby bhp. Stanowi m.in. podstawę okresowej analizy stanu bhp w firmie. Należy zatem odpowiednio przygotować się i przeprowadzić taką wewnętrzną kontrolę. Rodzi się jednak pytanie od czego zacząć, na co zwracać uwagę. Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na te pytania. Wskazuje najważniejsze kwestie, które powinny zostać ujęte podczas kontroli, aby stanowić punkt wyjścia dla okresowej analizy stanu bhp. »
Ekstremalne zjawiska pogodowe nowym wyzwaniem dla służb bhp
Po raz pierwszy 5 pierwszych, największych światowych ryzyk dla biznesu dotyczy środowiska, m. in. ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wichury, nawałnice, podtopienia, ekstremalnie wysokie temperatury mają wpływ na bezpieczeństwo pracy i biznesu również w Polsce. Stają się one zatem nowym wyzwaniem dla służby bhp. Zobacz, jak ten problem postrzegają doświadczeni pracownicy służb bhp. »
Czy test na koronawirusa jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy podlegającym PIT?
Z uwagi na sytuację w kraju i działania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa coraz więcej pracodawców decyduje się na opłacenie swoim pracownikom testów diagnostycznych pod kątem COVID-19. Rodzi się jednak pytanie, czy wartość takich świadczeń jest przychodem tych pracowników i czy trzeba odprowadzać od nich zaliczki na PIT. »
Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w czasie COVID-19
Pierwsza pomoc jest często kluczową częścią postępowania w przypadku urazów i nagłych zachorowań. Mimo aktualnych obaw związanych z COVID-19 nadal w społeczeństwie występują obrażenia i choroby niezwiązane z koronawirusem. Zapewnienie szybkiej i skutecznej pierwszej pomocy może uratować zdrowie i życie. Jednak, jak chronić siebie i poszkodowanego przed COVID-19? »
Jak rozliczyć szczepienia ochronne dla pracowników - czy są one przychodem ze stosunku pracy
Wielu pracodawców finansuje szczepienia ochronne dla pracowników, np. przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Celem takiego postępowania jest ograniczenie do minimum nieobecności pracowników z powodu zachorowań. W zbliżającym się sezonie jesiennym wielu pracodawców zapewne będzie chciało sfinansować pracownikom szczepienia przeciwko grypie. Warto zatem sprawdzić wcześniej, czy takie świadczenie jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. »
Poznaj praktyczne wskazówki jak wykorzystać coaching w ramach szkoleń bhp.
Coaching to bardzo popularne ostatnio narzędzie wykorzystywane w wielu obszarach naszego życia, np. biznesowym, menedżerskim, zawodowym czy życiowym. Jego celem jest dokonanie trwałych zmian w myśleniu i skutecznym wykonywaniu zadań przez osobę poddaną oddziaływaniom coachingowym. Sprawdź więc, czy i jak można wykorzystywać elementy coachingu podczas szkoleń bhp? Dzięki tym informacjom Twoje szkolenia bhp będą skuteczniejsze. »
Poznaj sposoby na uatrakcyjnienie szkolenia bhp
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby uatrakcyjnić przeprowadzane szkolenia. Różnorodność, energiczność i otwartość na zmiany to cechy niezwykle cenione wśród odbiorców. Dlatego też warto dążyć do urozmaicania swoich zajęć, aby słuchacze czuli, że zajęcia przygotowywane są właśnie dla nich i z myślą o nich tworzone. Zobacz, jak podnieść atrakcyjność swojej ofert szkoleniowej i prowadzić konkurencyjne na rynku szkolenia bhp. »
Twój rozwój zawodowy
Podnoszenie kwalifikacji pracowników na koszt pracodawcy – czyli jak zabezpieczyć interes obydwu stron?
Pracodawco, Twój pracownik chce się dokształcać? Pracowniku, być może sam zgłaszasz pracodawcy chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych? A może Ty pracodawco chcesz powierzyć nowe obowiązki pracownikowi (np. służby bhp) i postanawiasz go wysłać na studia podyplomowe? Jak wówczas zabezpieczyć interesy stron? Jak i gdzie określić wzajemne obowiązki pracodawcy oraz pracownika? Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zawrzeć umowę szkoleniową. »
4 praktyczne sprawdzone sposoby radzenia sobie ze stresem
Obecnie stres jest jednym z najczęściej występujących zagrożeń na stanowiskach pracy. Jak zatem można pomóc pracownikom w radzeniu sobie ze stresem? Co można zrobić w przypadkach silnego, wręcz paraliżującego lęku czy zalewającej złości? Jaką profilaktykę zastosować w przypadku stresu? Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem – tak dla pracowników, jak i służby bhp. »
6 zasad dawania efektywnej informacji zwrotnej pomoże Ci budować kulturę bezpieczeństwa
Dawanie informacji zwrotnych (feedbacków) jest istotnym narzędziem pracy dobrego managera bhp. Wpływa motywująco na pracowników i na przestrzeganie zasad bhp. Korzystanie z feedbacków może jednak sprawiać trudności. Oto 6 zasad, które pozwolą Ci obiektywnie wskazywać mocne i słabe punkty pracowników, nie wywołując ich agresywnych reakcji obronnych. Dzięki temu poprawisz kulturę bezpieczeństwa w firmie. »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »