Pierwsza pomoc
Każdy z nas, każdy pracownik powinien wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednocześnie pracownicy powinni przejść szkolenie z pierwszej pomocy w czasie szkoleń bhp, szczególnie okresowych. W dziale „Pierwsza pomoc” znajdują się porady ekspertów-praktyków w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. W dziale tym eksperci Portalu bhp odpowiadają również na szereg pytań związanych z obowiązkiem wyznaczania w zakładach pracy osób odpowiedzialnych za ewakuację i organizację pierwszej pomocy.
Osoby do udzielania pierwszej pomocy
Czy pracownik służby bhp może prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy w szkołach?
Pytanie: Ukończyłem studia podyplomowe z zakresu BHP i pracuję jako pracownik służby BHP. Czy mogę prowadzić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej na zlecenie zewnętrznej firmy szkoleniowej, która przeprowadza takie szkolenia w szkołach? »
Czy można powierzyć tej samej osobie zadania z zakresu pierwszej pomocy oraz zwalczania pożarów i ewakuacji?
Pytanie: Czy na wykazach osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników mogą zostać umieszczeni ci sami pracownicy? »
Apteczka pierwszej pomocy
Kto ma zadbać o wyposażenie apteczek pierwszej pomocy w zakładzie pracy?
Pytanie: Pracownicy wyznaczeni się do obsługi punktów pierwszej pomocy i udzielenia pierwszej pomocy skarżą, że stan wyposażenia apteczek powinien sprawdzać pracownik służby bhp, bo on odpowiada za stan bhp, a co za tym idzie za wyposażenie apteczek na hali. Czy mają rację? Jak im to wytłumaczyć? »
Apteczka w samochodzie służbowym – obowiązkowa czy nie
Pytanie: Zgodnie z przepisami drogowymi apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie sprawnego systemu pierwszej pomocy, a w tym m.in. zaopatrzenie zakładu w odpowiednio wyposażone apteczki. Czy w takim razie samochód służbowy, z którego korzysta pracownik (przedstawiciel handlowy) powinien być obowiązkowo wyposażony w apteczkę? »
Postępowanie z poszkodowanym przytomnym
Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym
Postępowanie w przypadku zachorowań i nagłych stanów
Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w czasie COVID-19
Pierwsza pomoc jest często kluczową częścią postępowania w przypadku urazów i nagłych zachorowań. Mimo aktualnych obaw związanych z COVID-19 nadal w społeczeństwie występują obrażenia i choroby niezwiązane z koronawirusem. Zapewnienie szybkiej i skutecznej pierwszej pomocy może uratować zdrowie i życie. Jednak, jak chronić siebie i poszkodowanego przed COVID-19? »
Udzielamy pierwszej pomocy osobie we wstrząsie uczuleniowym
Lato, słońce ciepło i … owady. Pijemy pyszną kawę, sok, jemy lody lub owoce. Często towarzyszą nam w tych przyjemnościach pszczoły, osy. Ale leżąc na kocyku lub w trawie możemy również narazić się na ukąszenie innego owada. Niestety niektórzy ludzie są uczuleni na jad owadów. Co zrobić w przypadku wystąpienia wstrząsu uczuleniowego? Jak pomóc, osobie u której wystąpi silna reakcja alergiczna? »
Postępowanie w przypadku urazów
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »