Państwowa Inspekcja Sanitarna
Kontrola PIP, PIS bez zapowiedzi w zakładzie pracy w czasie epidemii – możliwa czy nie
Wielu pracodawców obecnie zadaje sobie pytanie, czy Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy lub Policja mogą, bez wcześniejszego powiadomienia, przeprowadzić kontrolę w zakładzie pracy. Czy mogą bez uprzedzenia sprawdzić np. zabezpieczenie pracowników przez koronawirusem (czy pracownicy noszą maseczki, trzymają dystans itp.)? Sprawdź, czy możesz spodziewać się takiej wizyty. »
Decyzja organu kontrolnego w sprawie bhp musi być precyzyjnie uzasadniona
Decyzja zawierająca dla pracodawcy nakaz dotyczący podjęcia określonych czynności w zakresie bhp nie może być wynikiem dowolnych ustaleń organu inspekcyjnego. Obowiązkiem organu jest wyraźne wskazanie, która przesłanka zastosowanego w sprawie przepisu prawnego zaistniała i wyjaśnienie dlaczego pracodawca ma wykonać określone w tym przepisie obowiązki. »
Inspektor sanitarny może nakazać wyposażenie pracownika w obuwie robocze.
Jeżeli z ustaleń poczynionych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego na podstawie analizy stanu faktycznego oraz dokumentacji, w tym oceny ryzyka zawodowego, wynika, że ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne oraz bhp pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie obuwie robocze, może on wydać decyzję nakazującą wyposażenie pracowników w takie obuwie. »
SIP nie tylko od technicznego bezpieczeństwa pracy
Praca znajduje się pod kontrolą instytucji państwowych np. Państwowej Inspekcji Pracy, jak również pod kontrolą sprawowaną ze szczeblu zakładu – przez społecznych inspektorów pracy (w zakładach w których taki społeczny nadzór został powołany). Warto mieć świadomość, że podobnie jak w przypadku inspektorów PIP, kompetencje kontrolne społecznych inspektorów pracy odnoszą się do całego prawa pracy, a nie tylko wąskich wybranych zagadnień z zakresu bhp. »
Wyznaczenie przez organy kontrolne nierealnego terminu wykonania obowiązków w zakresie bhp jest sprzeczne z prawem.
Termin wykonania decyzji sanitarnych lub bhp powinien być przez organy kontrolne tak ustalany, aby wykonanie obowiązków było możliwe do zrealizowania w wyznaczonym czasie. Termin musi być realny do zrealizowania. Ustalenie terminu powinno też uwzględniać słuszny interes pracodawcy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 29 listopada 2018 r., sygn. III SA/Gd 598/18. »
Czy możliwe są równoczesne kontrole różnych organów kontrolnych, w oddziałach tej samej firmy?
Pytanie: Czy dopuszczalne jest prowadzenie kontroli przez dwa organy nadzoru, w tym samym czasie, u przedsiębiorcy? Przy czym, jedna kontrola jest z PIP-u w biurze spółki na południu Polski, a druga z PIS na północy Polski, w innym biurze firmy. W kontrolach uczestniczą dwie różne osoby (BHP i HR), więc nie wchodzimy w swoje zakresy. Kontrole dotyczą dwóch różnych oddziałów firmy w Polsce i innej tematyki. »
Sanepid nie musi ustalać, który pracodawca jest „winny” choroby zawodowej
Państwowa Inspekcja Sanitarna nie ma obowiązku wskazywania u którego z pracodawców wystąpiła choroba zawodowa, gdyż celem postępowania prowadzonego przez ten organ nie jest ustalenie odpowiedzialności konkretnego pracodawcy, ale wydanie decyzji o stwierdzeniu bądź odmowie stwierdzenia istnienia choroby zawodowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. »
Pracodawcy nie wolno samodzielnie wykonywać oceny narażenia zawodowego
Oceny narażenia zawodowego pracownika, potrzebnego do ustalenia zachorowania na chorobę zawodową, w żadnym wypadku nie może sporządzać pracodawca, a organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie ustalenia choroby zawodowej nie wolno zlecać pracodawcy opracowania takiej oceny w jakiejkolwiek formie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 2 lutego 2018 r., sygn. akt IV SA/Wr 767/17. »
Przestrzeganie przepisów bhp może kontrolować również Państwowa Inspekcja Sanitarna
Przy dobrze przygotowanej i przeprowadzonej kontroli jest niewielka szansa, by ukryć nieprawidłowości przed inspektorami Państwowej Inspekcji Sanitarnej. O kontrolach, ich zakresie oraz szerokiej gamie przepisów, z których mogą wynikać kary nakładane przez PIS mówi w wywiadzie dla Portalu BHP Jan Bondar, Rzecznik Prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. »
Pokontrolna procedura Sanepidu
Czeka Cię wizyta inspektora sanepidu i zastanawiasz się, jaka jest procedura pokontrolna Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakładzie pracy? Chcesz wiedzieć, czy zakład ma określony czas na zlikwidowanie nieprawidłowości i po tym terminie wydawana jest przedmiotowa decyzja administracyjna? Od czego zależy wysokość mandatu wystawianego przez PIS? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »