Szkolenia przeciwpożarowe
Zajęcia praktyczne z obsługi gaśnic – czy to obowiązkowy element szkolenia bhp?
Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić z pracownikami szkolenie praktyczne z obsługi gaśnic, czy wystarczy, że powiadomi pracownika o sposobie obsługi sprzętu gaśniczego na szkoleniu wstępnym bhp? Czy pracodawca może wymagać od pracownika w razie pożaru, by ten zamiast się ewakuować zaczął gasić pożar, skoro go przeszkolił z tego zakresu? Kto wtedy bierze odpowiedzialność za ewentualne urazy pracownika? Czy osoba opracowująca instrukcję bezpieczeństwa pożarowego może w zapisach narzucić na pracodawcę obowiązek przeszkolenia całego personelu z praktycznej obsługi gaśnic, a pracodawca musi to polecenie wykonać? »
Brak aktualizacji szkolenia ppoż. nie oznacza braku uprawnień do prowadzenia szkoleń bhp
Pytanie: Proszę o informację czy brak aktualnego szkolenia inspektora ppoż. uniemożliwia mi np. prowadzenie szkoleń okresowych z zakresu BHP? Czy ukończone studia magisterskie specjalizacja bezpieczeństwo pożarowe nie dają takich samych uprawnień, jak kurs inspektora ppoż.? »
Połączenie szkoleń przeciwpożarowych i szkoleń bhp pracowników jest możliwe i pozwoli zaoszczędzić czas.
Pytanie: W ramach szkolenia wstępnego, w ramowym programie instruktażu wstępnego ogólnego, jest punkt dotyczący podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru. Czy w ramach tego punktu można zrealizować obowiązek właściciela budynku, obiektu budowlanego lub terenu zapoznania pracowników z przepisami przeciwpożarowymi? Czy osoba szkoląca z tej części musi mieć odpowiednie uprawnienia czyli inspektora ochrony przeciwpożarowej lub kwalifikacje do wykonywania zawodu technik pożarnictwa? »
5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp
Co do zasady, problematyka bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z obowiązkowych tematów omawianych w ramach szkoleń w dziedzinie bhp. Jednak rodzi się pytanie, jak właściwe przeprowadzić tę część szkolenia bhp? Jakie zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej omówić? Oto klika wskazówek i przykładów, dzięki którym w sposób właściwy zorganizujesz i przeprowadzisz wykład z zakresu ochrony ppoż. w ramach szkoleń bhp. »
Specjalista ds. bhp wykładowcą tematów z zakresu p.poż podczas szkolenia bhp
Pytanie: Czy specjalista ds. bhp mający ukończone studia podyplomowe bhp i wieloletni staż w zakresie wykonywania zadań służby bhp oraz działalności szkoleniowej w zakresie bhp może w ramach prowadzonego szkolenia okresowego bhp omawiać tematykę związaną z ochroną p.poż.? »
Szkolenie z ochrony przeciwpożarowej w nowo wybudowanym obiekcie
Pytanie: Kto w nowo wybudowanym obiekcie (hali produkcyjno-magazynowej) może przeprowadzać szkolenie z ochrony przeciwpożarowej? Obiekt zgodnie z wymogami został przygotowany z odpowiednim systemem sygnalizacji i reagowania. Czy może to być osoba pełniąca w firmie rolę bhp? Czy do takiego szkolenia musi być wyznaczona osoba z odpowiednimi kwalifikacjami (jeżeli tak to czy wymaganymi kwalifikacjami jest ukończone szkolenie z zakresu ochrony ppoż realizowane w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej)? »
Odrębne zaświadczenie po szkoleniu ppoż. przeprowadzonym w ramach szkolenia bhp?
Pytanie: Jestem inspektorem ds. bhp i obecnie przeprowadzam szkolenia okresowe bhp. Z powodu choroby inspektora ds. ppoż. mam obowiązek przeprowadzać szkolenia w zakresie ppoż. (mam odpowiednie uprawnienia). Czy muszę wystawiać dwa zaświadczenia, tj. w zakresie bhp i ppoż.? Pragnę podkreślić, iż w tematyce szkolenia bhp są ujęte zagadnienia w zakresie ppoż. »
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »