Filtruj treści Wybierz branżę, która Cię interesuje.

Filtruj »

Warunki pracy

Właściwa organizacja stanowisk pracy, odpowiednie wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej, występowanie czynników szkodliwych i niebezpiecznych na stanowisku pracy, prace szczególnie niebezpieczne, oznakowania w zakładach pracy – porady na temat tych wszystkich zagadnień znajdziesz na Portalu BHP w dziale Warunki pracy. Tu możesz zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na pytania Użytkowników Portalu BHP dotyczące tej właśnie problematyki. Wśród gotowych rad i odpowiedzi możesz znaleźć rozwiązanie swojego problemu "od ręki" i zaoszczędzić czas.

Warunki pracyWięcej

Bhp przy pracach na wysokościWięcej

Instrukcje bhp - wskazówkiWięcej

Bhp w transporcie i magazynowaniuWięcej

Bhp w środowisku pracyWięcej

Środki ochrony indywidualnej na stanowiskach pracyWięcej

Bhp przy pracach szczególnie niebezpiecznychWięcej

Oznakowania w zakładzie pracyWięcej

Bhp przy użytkowaniu maszyn i urządzeńWięcej

Ergonomia na stanowiskach pracyWięcej

Czynniki szkodliwe i niebezpieczne - bezpieczeństwo pracyWięcej

BHP w różnych branżachWięcej

Jak rozwiązać kwestię praktyk zawodowych młodocianych zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie wykazu prac wzbronionych?

Jak rozwiązać kwestię praktyk zawodowych młodocianych zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie wykazu prac wzbronionych?

Pytanie: Od września obowiązuje nowy wykaz prac wzbronionych dla młodocianych. Nie wiem jednak, jak podejść do tematu niektórych młodocianych, których uczę w technikum, a także których w ramach przyuczenia zawodowego zatrudniają współpracujący ze mną pracodawcy. Uczniowie technikum weterynaryjnego o specjalizacji „Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt„ muszą (powinni) odbyć praktyki zawodowe, które jak wszyscy wiemy uczą najwięcej. W nowym załączniku do rozporządzenia czytamy, że: prace przy inseminacji zwierząt oraz prace, które wymagają stosowania siły wobec zwierząt są pracami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi psychicznemu. Jeżeli są to prace wzbronione dla młodocianych, to w jaki sposób mamy dopuścić młodzież do praktyk? Podobny problem występuje w kwestia praktyk w warsztatach mechaniki samochodowej. Tu uczniowie na praktykach narażeni się na: spaliny diesla, prace wykonywane w wymuszonej pozycji lub w pozycji leżącej przy naprawach pojazdów. Kolejny przykład to praktyk fryzjerskich gdzie młodzież ucząca się spędza w pozycji stojącej lub wymuszonej od 4-7 godzin, ma styczność z chemikaliami oraz licznymi zagrożeniami biologicznymi. Bardzo proszę o podpowiedź, jak podejść do nowego rozporządzenia i jak w praktyce poprowadzić młodzież, aby jednak czegoś spróbowali i się nauczyli, ale żeby nie złamać przepisów. Jeżeli pracodawca zadba o oceny ryzyka, ŚOI, pomiary i odpowiedni czas pracy, regularne badania, to może zatrudnić młodocianego na w/w stanowiskach mimo, iż wiąże się to z wykonywaniem prac wzbronionych?

26.10.2023 | Sebastian Kryczka