Prawa i obowiązki służby bhp
W corocznej analizie stanu bhp uwzględnij działania antycovidowe
Pytanie: Raz na rok sporządzam analizę warunków pracy, czy w związku ze stanem epidemicznym w analizie tej powinnam wspomnieć o procedurach, środkach ochrony indywidualnej, zabezpieczeniu płynów do dezynfekcji? Co powinno się znaleźć dodatkowo w analizie stanu bhp w związku z epidemią koronawirusa? »
Dokumentacja bhp nie jest własnością pracownika służby bhp lecz pracodawcy
Pytanie: Nastąpiła zmiana specjalisty ds. bhp w zakładzie pracy. Jak się okazało po audycie dokumentacji bhp w zakładzie pracy znajdują jest tylko instrukcje bezpieczeństwa ppoż. <a >Czy są przepisy, które obligowałyby osobę poprzednio zajmującą się sprawami bhp w firmie do oddania prowadzonej dokumentacji bhp w określonym terminie? »
W jakiej formie przeprowadzać kontrole stanu bhp w czasie koronawirusa?
Pytanie: Czy w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego, pracownicy służby bhp powinni przeprowadzać kontrole stanu bhp osobiście, dodatkowo sprawdzając zalecenia wydanej przez GIS? Czy zalecenia mogą być wydawane drogą elektroniczną? Czy można kontrolować pracowników sprawdzając monitoring w firmie? »
Co grozi pracodawcy za nakładanie dodatkowych obowiązków na służbę bhp?
Pytanie: Czy pracodawcy narzucającemu specjaliście ds. bhp inne obowiązki niż te zawarte w rozporządzeniu grożą jakieś sankcje z tego tytułu, a jeśli tak to jakie? Czy specjalista ds. bhp ma prawo odmówić wykonania dodatkowych czynności bez narażenia się na ewentualne kary od pracodawcy? W wielu zakładach pracy i instytucjach pracownicy służby bhp wykonują wiele czynności, które nie są zgodne z obowiązkami wynikającymi z rozporządzenia w sprawie służby bhp. Jaka jest reakcja PIP w takich sytuacjach? »
Jak utworzyć służbę bhp w zakładzie, gdzie nie ma takiego wymogu?
Pytanie: Czy aby utworzyć służbę bhp u pracodawcy, u którego nie ma obowiązku jej tworzenia, wystarczy wewnętrzne zarządzenie? Czy w takim zarządzeniu powinno to być umotywowane? Czy należy powiadomić jakieś służby? Czy pociąga to za sobą jakieś dodatkowe obowiązki dla zakładu pracy? »
Prawa i obowiązki służby bhp
Zwolnienie z pracy pracownika służby bhp za niewywiązywanie się z obowiązków
Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wykryte zostały nieprawidłowości. Inspektor PIP nałożył na pracodawcę karę znacznej wysokości. W związku z powyższym pracodawca zamierza zwolnić pracownika służby bhp zatrudnionego na umowę o pracę. Czy pracodawca może obarczać pracownika służby bhp zarzutem nieprawidłowego wywiązywania się z obowiązków służbowych i domagać się od niego zapłacenia nałożone kary, skoro to pracodawca ponosi odpowiedzialność za bhp w zakładzie pracy? »
Obowiązki służby bhp w zakładzie pracy
Praca w służbie bhp to wyzwanie i olbrzymia odpowiedzialność. Pracodawcy najchętniej zrzuciliby na barki pracowników służby bhp wszelkie obowiązki z zakresu bezpieczeństwa pracy. Pracodawcy oczekują również od pracowników służby bhp realizacji wielu specjalistycznych zdań, a wszytko po to, aby obciąć koszty związane z bhp. A przecież pracownik służby bhp to nie "człowiek orkiestra". Przypomnijmy zatem, jakie są główne obowiązki służby bhp w zakładzie pracy. »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »