Prawa i obowiązki bhp pracodawcy
Jak właściwie określić liczbę pracowników wypełniając deklarację ZUS IWA
Pytanie: Czy określając liczbę osób pracujących w zagrożeniu - w deklaracji ZUS IWA - należy podać wszystkie osoby pracujące na stanowisku pracy z przekroczeniami NDN/NDS w ubiegłym roku, łącznie z tymi, które na dzień 31 grudnia nie są już pracownikami firmy, czy tylko te osoby, które są zatrudnione na stanowisku pracy z przekroczeniami NDN/NDS według stanu na ostatni dzień roku? Przykład: na stanowisku stolarza gdzie przekroczone jest NDN hałasu w ciągu całego ubiegłego roku było zatrudnionych łącznie 26 osób, zaś według stanu na dzień 31 grudnia zatrudnionych na tym stanowisku jest 20 osób. Którą liczbę pracowników należałoby wykazać w deklaracji ZUS IWA? »
Wypadek pod koniec roku a dane do wypełnienia deklaracji ZUS IWA
Pytanie: Wypadek przy pracy miał miejsce w grudniu 2020 r., protokół wypadkowy został sporządzony w 30 grudnia ur., zaś zatwierdzony już w styczniu 2021 roku. Czy taki wypadek należy uwzględnić w deklaracji ZUS IWA za 2020 rok, czy jednak za 2021 rok, w którym zatwierdzony został protokół? »
Czy konieczne jest zapewnienie okularów do pracy przy monitorze ekranowym w przypadku pracy zdalnej?
Pytanie: Zgodnie z rozporządzeniem bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca musi zapewnić szkła korekcyjne zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty podczas badań profilaktycznych, a w obecnej chwili prawie wszyscy nauczyciele pracując zdalnie, pracują ponad 4 godziny przy monitorze i lekarz okulista wydaje takie zaświadczenie o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych. Jest to lawina takich zaświadczeń i co za tym idzie koszty. Praca zdalna za chwilę się zakończy i co wtedy? Pieniędzy za szkła korekcyjne nikt nie odda. Jak w takim przypadku należałoby postąpić, żeby być w zgodzie z prawem i z roszczeniami nauczycieli? Po powrocie nauki do szkół nauczyciel nie spędza ponad 4 godziny przy monitorze. »
Zatrudnianie pracowników w ramach outsourcingu przy pracach szczególnie niebezpiecznych – czy to dopuszczalne
Pytanie: Czy przepisy dopuszczają możliwość wykonywania pracy szczególnie niebezpiecznej związanej z użyciem substancji sklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia lub życia przez pracowników zatrudnionych w ramach outsourcingu? »
Konieczna informacja o wymaganej sprawności psychoruchowej na stanowisku pracy w skierowaniu na badania profilaktyczne pracowników
Pytanie: W kontekście nowych wskazówek metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Czy każdemu pracownikowi, który wykonuje prace na wysokości; obsługa wózków jezdniowych podnośnikowych; kierowanie pojazdami samochodowymi do 3,5T; obsługa maszyn szczególnie niebezpiecznych w skierowaniu na badania należy wpisywać również wykonywanie pracy wymagającej sprawności psychoruchowej? Czy same powyższe zapisy w skierowaniu na badania nie są wystarczające? Zadaję to pytanie, ponieważ zmieniły się czasookresy wykonywania badań i według nowych zapisów to właśnie wymagania w zakresie sprawności psychoruchowej wymusza największą częstotliwość badań. »
Koronawirus wymusza aktualizację rejestru pracowników narażających na działanie szkodliwych czynników biologicznych
Pytanie: Czy związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy (wchodząca w życie 29.12.2020r.), gdzie dodano wirus Sars-Cov-2 do grupy 3 zagrożenia, należy uaktualnić rejestr prac i pracowników narażających na działanie szkodliwych czynników biologicznych, które zostały zakwalifikowane do 3 lub 4 grupy zagrożenia, praktycznie o wszystkich pracowników, na każdym stanowisku pracy? »
Zmiany w badaniach lekarskich pracowników a skierowanie na badanie lekarskie
Pytanie: Czy w związku ze zmianami przepisów w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, które wchodzą w życie w grudniu 2020 r. zmieni się cokolwiek w treści skierowania na badania lekarskie? »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »