Postępowanie powypadkowe w związku z wypadkiem przy pracy
Czy można zastąpić pracodawcę w składzie zespołu powypadkowego?
Pytanie: Czy pracodawca na zwolnieniu chorobowym może wchodzić w skład zespołu powypadkowego i uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym? Jeżeli nie to kogo powołać jako drugą osobę do zespołu? W firmie zatrudniony jest jeden pracownik, który właśnie miał wypadek. »
Jak zatwierdzić protokół powypadkowy, gdy pracownik porzucił pracę przed zakończeniem postępowania powypadkowego?
Pytanie: Czy pracodawca może zatwierdzić protokół powypadkowy, kwalifikując zdarzenie jako wypadek przy pracy, bez zapoznania się z protokołem przez poszkodowanego? W toku postępowania zespół powypadkowy uznał zdarzenie jako wypadek przy pracy, jednak w momencie sporządzenia protokołu pracownik nie stawiał się do pracy porzucając ją kilka dni wcześniej. Zeznania poszkodowanego są spisane i dołączone do protokołu, jednak sam poszkodowany pracownik nie zapoznał się z nim i nie ma z nim żadnego kontaktu (nie odbiera telefonów). Jak zakończyć takie postępowanie? »
W jaki języku prowadzić wysłuchanie i sporządzać dokumentację powypadkową dla pracownika cudzoziemca?
Pytanie: Gdy wypadkowi przy pracy ulegnie cudzoziemiec nie władający językiem polskim, czy w trakcie zapisu wyjaśnień poszkodowanego przez zespół powypadkowy musi być obecny tłumacz przysięgły, czy wystarczy osoba władająca biegle w języku cudzoziemca? Czy wszystkie dokumenty muszą być sporządzane w dwóch wersjach: polskiej oraz przetłumaczonej przez tłumacza i czy musi to być tłumacz przysięgły? Po czyjej stronie należy zapewnienie tłumacza? »
Kto zastąpi przedstawiciela pracowników w składzie zespołu powypadkowego?
Pytanie: Kto w spółce z o.o. może (powinien) wejść w składu zespołu powypadkowego gdy wypadkowi uległ przedstawiciel pracowników, który dotychczas wchodził w jego skład? Kto może go zastąpić?Czy może to być jeden ze współwłaścicieli spółki, tzw. dyrektor zarządzający czy inny pracownik spółki? »
Kiedy przesłać do ZUS protokół powypadkowy i dokumentację powypadkową?
Pytanie: Nauczono mnie, że mam 14 dni na sporządzenie protokołu. Protokół sporządziłam i po zatwierdzeniu wysłałam do ZUS. Odesłano mi komplet dokumentów z uwagi na brak potwierdzenia zakończenia leczenia. Czy protokół przekazuje do zatwierdzenia pracodawcy, ale z wysłaniem dokumentacji do ZUS czekam do momentu zakończenia leczenia? »
Długie zwolnienie lekarskie po wypadku przy pracy a sporządzenie protokołu powypadkowego
Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi. Otrzymał zwolnienie lekarskie na 25 dni. W związku z tym termin na sporządzenie protokołu powypadkowego (14 dni+5 dni) zostanie przekroczony. W jaki sposób należy przesłuchać pracownika? Czy zaprosić pracownika do pracy czy zespół powypadkowy powinien udać się do jego miejsca zamieszkania? »
Protokół powypadkowy sporządzony na starym formularzu – co robić
Pytanie: ZUS kwestionuje protokół wypadkowy sporządzono na "starym formularzu", nieobowiązującym. Prosi o protokół na obowiązującym formularzu. Jakie daty sporządzenia, zatwierdzenia protokołu, wpisywać w nowym protokole sporządzonym dla tego samego wypadku? Czy prawidłowym jest dołączenie "starego protokołu" z załącznikami do "protokołu nowego"? »
Postępowanie powypadkowe - wypadki przy pracy i inne
Wypadek w drodze do/z pracy – jak wygląda postępowanie i jakie świadczenia przysługują?
Pracownicy oprócz wypadkom przy pracy ulegają również wypadkom w drodze do/z pracy. W takich przypadkach często zgłaszają się do pracodawców, czy pracowników służby bhp z zapytaniem, czy w związku z takim wypadkiem też przysługują im jakieś świadczenia. Oto wyjaśnienia jakie należy wówczas przekazać pracownikowi. Znajdziesz tu również wskazówki dotyczące całej procedury postępowania. »
Sporządzanie protokołu powypadkowego - wskazówki
Ważne jest aby od czasu do czasu przypomnieć sobie procedury powypadkowe, a w tym kwestie wypełniania i gromadzenia dokumentów w postępowaniu powypadkowym dotyczącym wypadku przy pracy. Oto kilka najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać sporządzając protokół powypadkowy, gdy w firmie zdarzy się wypadek. »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »