Bhp przy pracach szczególnie niebezpiecznych
Jakie są obowiązki osoby pełniącej nadzór nad pracami szczególnie niebezpiecznymi?
Pytanie: Pracownik wykonuje pracę na wysokości 3m, zatem sklasyfikowaną jako szczególnie niebezpieczna, wymagająca nadzoru. Jakie są obowiązki osoby pełniącej nadzór nad pracami szczególnie niebezpiecznymi? Czy ograniczają się do wezwania pomocy w przypadku niebezpiecznego zdarzenia? Czy osobą pełniącą nadzór może być osoba znajdująca się w sąsiednim pomieszczeniu, która śledzi pracę przez założony monitoring? »
Kto może wydawać pisemne polecenia na prace w warunkach szczególnie niebezpiecznych?
Pytanie: Czy każda osoba, np. kierownik, mistrz itp. upoważniona przez pracodawcę do wydawania pisemnych poleceń na prace w warunkach szczególnie niebezpiecznych powinna mieć uprawnienia dozorowe– świadectwa kwalifikacji? Czy jest tak jedynie w wypadku uprawnień SEP-owskich? »
Sprawdź, czy możesz kierować pracowników tymczasowych do prac szczególnie niebezpiecznych
Pytanie: Czy pracownicy tymczasowi, w rozumieniu ustawy o zatrudnieniu tymczasowym oraz rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp, mogą wykonywać prace szczególnie niebezpieczne związane z użyciem substancji sklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia lub życia? Czy zachodzi tu sprzeczności z powyższymi przepisami? »
Kto i kiedy powinien przeprowadzić szkolenie zakresu pracy na wysokości?
Pytanie: Czy szkolenie dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych z zakresu pracy na wysokości pomimo zrealizowanego szkolenia bhp okresowego jest szkoleniem obowiązkowym, jeżeli pracownicy pracują np. na rusztowaniu? Kto może przeprowadzić takie szkolenie? Jaki stosowny dokument/zaświadczenie wystawić po takim szkoleniu? »
Czy pracownik innej firmy może asekurować i nadzorować prace szczególnie niebezpieczne?
Pytanie: Pracownik firmy „X” wykonuje okresowo na terenie firmy „Y” prace zaszeregowane do prac szczególnie niebezpiecznych, w związku z czym powinny być wykonywane przez dwie osoby. Jeżeli firma „X” wydelegowała tylko jednego pracownika, ale obok wykonuje swoje prace pracownik firmy „Y” pozostający z nim w kontakcie wzrokowym, to czy można uznać to za wystarczające? »
Praca sprzątaczek oraz praca na wysokości w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych
Pytanie: Przygotowuję w swoim zakładzie pracy wykaz prac szczególnie niebezpiecznych. Wstępnie zaklasyfikowałem do tych prac: 1.Prace sprzątaczek używających substancji i preparatów chemicznych – popularne detergenty do sprzątania (materiały niebezpieczne). 2. Prace pracowników obsługi, pracujących dorywczo na drabinie do i powyżej 2m oraz obsługujących elektrowciąg łańcuchowy na rampie załadunkowo-rozładunkowej, na wysokości 4m. Prace na wymienionych stanowiskach, wykonywane są najczęściej przez pojedyncze osoby, zwłaszcza podczas pracy na rampie załadunkowo-rozładunkowej. Jak w takiej sytuacji zapewnić bezpośredni nadzór nad tymi pracami, czy instruktażu obejmujący m.in.: imienny podział pracy i kolejność wykonywania zadań skoro w firmie tylko niewielu pracowników jest zdolnych wykonywać takie obowiązki? »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »