Czynniki szkodliwe i niebezpieczne - bezpieczeństwo pracy
Czy niski wynik pomiarów czynnika rakotwórczego – frakcji respirabilnej krzemionki – zwalnia z przesyłania corocznej informacji o substancjach chemicznych?
Pytanie: W zakładzie posiadamy kotłownię na miał węglowy. Badaliśmy frakcję respirabilną krzemionki na stanowisku pracy. Wynik wyszedł poniżej 0,1 mg/m3. Czy w związku z tym, w myśl przepisu o substancjach rakotwórczych i dodaniu do listy krzemionki respirabilnej, winniśmy przesyłać informację w tym zakresie do właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz do właściwego okręgowego inspektora pracy? A także, czy powinniśmy wykonać wszystkie obowiązki związane z czynnikami rakotwórczymi, wynikającymi z przepisów prawa, tj.: uwzględnić krzemionkę w rejestrze prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym; uwzględnić pracowników narażonych na krzemionkę w rejestrze pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym; prowadzić szkolenia okresowe pracowników uwzględniające tematykę § 9 pkt. 2 rozporządzenia oraz odpowiednie badania profilaktyczne? »
Zakwalifikowanie pracownika do grupy pracowników narażonych na działanie czynników biologicznych i zagrożenia w związku z koronawirusem
Pytanie: Czy pracownika ,,budżetówki'' pracującego w terenie (kontrolowanie gospodarstw rolnych) należy zakwalifikować do 3 grupy zagrożenia w związku z koronawirusem i zmianą rozporządzenia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych? »
Zatrudnianie pracowników w ramach outsourcingu przy pracach szczególnie niebezpiecznych – czy to dopuszczalne
Pytanie: Czy przepisy dopuszczają możliwość wykonywania pracy szczególnie niebezpiecznej związanej z użyciem substancji sklasyfikowanych jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia lub życia przez pracowników zatrudnionych w ramach outsourcingu? »
Koronawirus wymusza aktualizację rejestru pracowników narażających na działanie szkodliwych czynników biologicznych
Pytanie: Czy związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy (wchodząca w życie 29.12.2020r.), gdzie dodano wirus Sars-Cov-2 do grupy 3 zagrożenia, należy uaktualnić rejestr prac i pracowników narażających na działanie szkodliwych czynników biologicznych, które zostały zakwalifikowane do 3 lub 4 grupy zagrożenia, praktycznie o wszystkich pracowników, na każdym stanowisku pracy? »
Rozlewanie płynu do dezynfekcji – jak powinny być oznaczone zastępcze pojemniki?
Pytanie: Jeżeli pracownik, przeleje płyn do dezynfekcji rąk do zastępczej butelki i napisze tylko na butelce, że to jest płyn do dezynfekcji rąk nie podając ani terminu ważności środka, ani też nazwy środka jest to jest zgodne z przepisami? »
Jakie są wymagania przy rozlewaniu środka dezynfekującego?
Pytanie: W dobie epidemii koronawirusa środków dezynfekcyjnych do dezynfekcji rąk dostarczanych od producenta w małych butelkach jest za mało w stosunku do potrzeb. Jak zatem postąpić z pojemnikiem z płynem dezynfekcyjnym 5-litrowym? Kto może dokonywać rozlewania takiej ilości środka? Czy trzeba zaznajomić pracowników z kartą charakterystyki tego środka dezynfekcyjnego? »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »