Ochrona PPOŻ
Kwestie ochrony przeciwpożarowej odnoszą się do każdej firmy. Zagadnienia dotyczące ochrony przeciwpożarowej stanowią jeden z tematów omawianych podczas szkoleń bhp. Jednak nie jest to tematyka prosta i rodzi szereg pytań. Eksperci-praktycy Portalu BHP w dziale „Ochrona ppoż.” udzielają odpowiedzi na pytania Użytkowników w zakresie m.in. zapobiegania i zwalczania pożarów, szkoleń przeciwpożarowych czy sporządzania oraz umieszczania obowiązkowych w każdym zakładzie pracy instrukcji przeciwpożarowych.
Ochrona PPOŻ.
Poznaj 6 podstawowych zagadnień jakie należy uwzględnić w corocznej ocenie stanu ochrony ppoż.
Pracodawca, aby móc prawidłowo zarządzać firmą, powinien posiadać niezbędne informacje dotyczące m.in. stanu ochrony ppoż. w zakładzie pracy. Informacje te powinien otrzymać po dokonywanej corocznie ocenie stanu ochrony ppoż. Zobacz, co należy uwzględnić w takiej corocznej ocenie. Poznaj 6 zagadnień, których analiza pozwoli Ci uzyskać jak najszerszy obraz stanu ochrony ppoż. w firmie. »
Obowiązki pracodawcy w zakresie ochrony przeciwpożarowej – analiza
Czy pracodawca musi jeszcze robić coś więcej w stosunku do swoich pracowników w sprawach ochrony ppoż., poza tym, że przeszkolił pracowników okresowo bhp (gdzie w programie są sprawy ppoż. i I-szej pomocy), wyznaczył pracowników do zwalczania pożarów i ewakuacji, wyznaczył miejsca ewakuacji oraz zapoznał pracowników z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego? Jeżeli uczynił to co powyżej, to czy można pisać w decyzji Państwowej Straży Pożarnej, że pracodawca nie zapoznał pracowników z przepisami ppoż.? Co to znaczy zwrot „sprawowanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej”? Czyżby miało to znaczyć, że każdy pracodawca musi teraz zatrudnić uprawnionego strażaka do sprawowania ochrony ppoż. w firmie? »
Zapobieganie pożarom i ich zwalczanie
Szkolenia przeciwpożarowe
Zajęcia praktyczne z obsługi gaśnic – czy to obowiązkowy element szkolenia bhp?
Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić z pracownikami szkolenie praktyczne z obsługi gaśnic, czy wystarczy, że powiadomi pracownika o sposobie obsługi sprzętu gaśniczego na szkoleniu wstępnym bhp? Czy pracodawca może wymagać od pracownika w razie pożaru, by ten zamiast się ewakuować zaczął gasić pożar, skoro go przeszkolił z tego zakresu? Kto wtedy bierze odpowiedzialność za ewentualne urazy pracownika? Czy osoba opracowująca instrukcję bezpieczeństwa pożarowego może w zapisach narzucić na pracodawcę obowiązek przeszkolenia całego personelu z praktycznej obsługi gaśnic, a pracodawca musi to polecenie wykonać? »
Instrukcja przeciwpożarowa
Wyłączenie obiektu z użytkowania nie zwalnia z aktualizacji instrukcji ppoż.
Pytanie: Czy w obiektach, które nie są obecnie użytkowane (budynki/pomieszczenia stoją puste, brak pracowników) należy aktualizować Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego? Czy na takich obiektach powinno się też robić coroczny przegląd gaśnic i hydrantów? Czy można poczekać z takimi czynnościami do czasu ponownego użytkowania obiektu? »
Zobowiązanie najemcy do sporządzenia dodatkowej Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego
Pytanie: Czy Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego obiektu może zawierać wiążący dla najemcy zapis, mówiący o obowiązku sporządzenia przez najemcę dodatkowej, własnej IBP dla części obiektu, który jest przez niego wynajmowany? »
Zabezpieczenie stanowisk pracy przed wybuchem a instrukcja ppoż.
Pytanie: Chciałam zapytać o obowiązek opracowania "Dokumentu zabezpieczenia stanowisk pracy przed wybuchem", który wynika z rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa. Na terenie firmy mamy zbiornik z paliwem fuel master oraz kosz z butlami z gazem propan-butan (około 40 sztuk), więc moim zdaniem strefa zagrożenia wybuchem występuje. W instrukcji ppoż. nie zostały wyznaczone strefy zagrożenia wybuchem. Instrukcja ppoż. była tworzona przez administratora budynku i nie była konsultowana z firmą jako użytkownikiem. Czy w takiej sytuacji muszę tworzyć taki dokument? Czy należy też wnioskować o zmiany w instrukcji ppoż.? »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »