Wypadki i choroby
Nawet przy dołozeniu największych starań wypadki przy pracy się zdarzają. Wówczas należy wdrożyć przewidziane prawem procedury. Trzeba wszcząć postępowanie powypadkowe, dokonać kwalifikacji zdarzenia ustalając, czy jest ono, czy nie jest wypadkiem przy pracy, trzeba również przeanalizować wypadek, aby w przyszłości uniknąć jego powtórzenia. W związku z tymi zadaniami rodzi się wiele pytań, na które eksperci-praktycy Portalu BHP udzielają odpowiedzi w dziale „Wypadki i choroby”. Tu również znajdziesz porady ekspertów na temat kwestii dotyczących chorób zawodowych pracowników.
Postępowanie powypadkowe w związku z wypadkiem przy pracy
Czy można zastąpić pracodawcę w składzie zespołu powypadkowego?
Pytanie: Czy pracodawca na zwolnieniu chorobowym może wchodzić w skład zespołu powypadkowego i uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym? Jeżeli nie to kogo powołać jako drugą osobę do zespołu? W firmie zatrudniony jest jeden pracownik, który właśnie miał wypadek. »
Jak zatwierdzić protokół powypadkowy, gdy pracownik porzucił pracę przed zakończeniem postępowania powypadkowego?
Pytanie: Czy pracodawca może zatwierdzić protokół powypadkowy, kwalifikując zdarzenie jako wypadek przy pracy, bez zapoznania się z protokołem przez poszkodowanego? W toku postępowania zespół powypadkowy uznał zdarzenie jako wypadek przy pracy, jednak w momencie sporządzenia protokołu pracownik nie stawiał się do pracy porzucając ją kilka dni wcześniej. Zeznania poszkodowanego są spisane i dołączone do protokołu, jednak sam poszkodowany pracownik nie zapoznał się z nim i nie ma z nim żadnego kontaktu (nie odbiera telefonów). Jak zakończyć takie postępowanie? »
W jaki języku prowadzić wysłuchanie i sporządzać dokumentację powypadkową dla pracownika cudzoziemca?
Pytanie: Gdy wypadkowi przy pracy ulegnie cudzoziemiec nie władający językiem polskim, czy w trakcie zapisu wyjaśnień poszkodowanego przez zespół powypadkowy musi być obecny tłumacz przysięgły, czy wystarczy osoba władająca biegle w języku cudzoziemca? Czy wszystkie dokumenty muszą być sporządzane w dwóch wersjach: polskiej oraz przetłumaczonej przez tłumacza i czy musi to być tłumacz przysięgły? Po czyjej stronie należy zapewnienie tłumacza? »
Kwalifikacja zdarzeń wypadkowych w pracy
Jak zakwalifikować wypadek podczas pracy zdalnej w trakcie podróży do zakładu pracy?
Pytanie: Pracownik wykonywał pracę zdalną, jednak w celu sporządzenia dokumentacji musiał przyjechać na chwilę do pracy (siedziby zakładu pracy). W trakcie drogi z domu do zakładu pracy uległ wypadkowi. Jak należy zakwalifikować zdarzenie? Czy jako wypadek przy pracy, czy też w drodze do pracy? »
Choroby zawodowe
Czy nowy właściciela firmy ponosi odpowiedzialność za choroby zawodowe pracowników powstałe u poprzedniego pracodawcy?
Pytanie: Nowy pracodawca ma postępowanie o uznanie choroby zawodowej pracownika, który pracując był narażony na azbest tylko u poprzedniego pracodawcy. Obecnie całą firmę nabył nowy pracodawca. U aktualnego pracodawcy praca z azbestem nie ma miejsca. W przeszłości w zakładzie był używany azbest i część pracowników pracowała w bezpośrednim kontakcie z nim. Pracownik, o którym mowa już zmarł. Obecnie o uznanie choroby zawodowej stara się wdowa po zmarłym pracowniku. Jak wygląda odpowiedzialność aktualnego właściciela na gruncie obecnych przepisów? Czy można spodziewać się roszczeń od innych pracowników i zarazem podniesienia składki ZUS itp.? »
Co może być przyczyną zespołu cieśni nadgarstka (choroby zawodowej)?
Pytanie: Jakie inne przyczyny, niż obsługa komputera podczas świadczenia pracy przez sekretarkę, mogą być przyczyną wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka? Sekretarka miała podczas pracy ergonomiczne warunki zgodne z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. Jakie inne prace mogą stanowić przyczynę takiej choroby? »
Analizy wypadków przy pracy
Lenistwo i brak wiedzy przyczyną wypadku przy pracy
Jak się okazuje zbieg lenistwa, pomysłowości, braku wiedzy i wyobraźni może doprowadzić do wypadku przy pracy. Przekonali się o tym dwaj pracownicy naprawiający bramę wjazdową. Chociaż mieli do dyspozycji niezbędne do wykonania pracy środki nie skorzystali z nich – były za daleko. Za to wykorzystali środki najmniej do tego przeznaczone. Ten przypadek możesz omówić podczas szkolenia bhp na stanowiskach robotniczych, jak i osób kierujących pracownikami. »
Brak wstępnych badań lekarskich może być przyczyną wypadku przy pracy
O tym jak ważne są badania wstępne pracowników dowodzi wypadek śmiertelny badany przez OIP w Olsztynie. Jak się okazuje wiedza samego pracodawcy na temat stanu zdrowia pracownika nie wystarczy. Nie zastąpi opinii lekarza medycyny pracy na temat wpływu stanu zdrowia pracownika na możliwość wykonywania przez niego określonych w skierowaniu zadań. A sam bark wstępnych badań lekarskich może być uznany za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy. »
Zbiorowy wypadek zatrucia się pracowników oparami substancji chemicznej
Praca z chemikaliami zawsze niesie za sobą ryzyko wypadków. Jednak z każdego wypadku należy wyciągać wnioski na przyszłość, poprzez jego analizę. Lepiej jest oczywiście uczyć się na błędach innych. Zobaczcie, jak doszło do wypadku zatrucia chemikaliami podczas laminowanie łodzi żywicami. Zobaczcie na co powinniście zwrócić szczególną uwagę, jeżeli Wasi pracownicy wykonują podobne prace, z użyciem podobnych chemikaliów, aby ustrzec ich przed wypadkiem. »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »