Sklep
Pracownik podwykonawcy zatrudniony na umowę zlecenie ulega ciężkiemu wypadkowi na budowie. Przypadkowo odsłania źle zabezpieczony i nieoznakowany otwór technologiczny w podłodze (zabezpieczeń dokonywał główny wykonawca robót). Kończy się to upadkiem z wysokości i ciężkimi obrażeniami ciała. Co z odpowiedzialnością w takim wypadku?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jak wynika ze sprawozdania PIP z kontroli przeprowadzanych w 2018 r., na polskich budowach warunki pracy pozostawiają wiele do życzenia. Kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy są przez pracodawców pomijane i traktowane jak zło konieczne oraz źródło dodatkowych kosztów. Odbija się to niestety na liczbie wypadków przy pracy. Nadal branża budowlana pozostaje bowiem w czołówce najbardziej wypadkowych branż. Poznaj wyniki kontroli PIP na budowach i zobacz na co inspektorzy zwrócili uwagę.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach związanych z bhp
W związku ze zmianą w Prawie Budowlanym (art. 22) w zakresie odpowiedzialności kierownika budowy za koordynowanie realizacji zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, powstaje pytanie, czy powoływanie koordynatora BHP jak dotychczas przez kierownika budowy do koordynacji działań związanych z bezpieczeństwem prowadzonych prac w miejscu, gdzie prace wykonują co najmniej 2 różne firmy, jest zgodne z prawem? Jak ten zapis odnieść do art. 208 Kodeksu Pracy
Waldemar Klucha
W uzgodnieniu z projektantem danego obiektu firma, która zajmuje się transportem gazu ziemnego, musi zaliczyć teren, gdzie będzie budowany stalowy gazociąg, do właściwej klasy lokalizacji. Powyższa konieczność wynika z wprowadzonych w życie nowych przepisów, które wchodzą w życie 5 września.
Jako specjalista ds. bhp zatrudniony na umowę zlecenie u pracodawcy prowadzącego firmę budowlaną, wybieram się na plac budowy w celu sprawdzenia warunków pracy. Co powinnam sprawdzić? Bardzo proszę o podanie przykładowej listy kontrolnej bhp na budowie.
Waldemar Kluchaspecjalista ds. bhp
Czy osoba kierująca pracownikami na budowie musi mieć kamizelkę odblaskową podczas wykonywania swoich czynności?
Obsługuje firmę budowlaną i musze zrobić ocenę ryzyka zawodowego. Czy ocenę ryzyka zawodowego robi się na stanowisko, czy na konkretną budowę? Chodzi mi w przypadku firm budowlanych.
dr inż. Adam Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego były pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
O czym pamiętać eksploatując rusztowanie przejezdne?
Waldemar Klucha specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy
Jak ustawiać rusztowania?
Jakie muszą być spełnione warunki bhp przy pracach w wykopach, sposoby wykonania wejść i zejść do wykopów lub wykonania prac z użyciem drabiny.
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W zakładzie używamy kilka rodzajów zawiesi np. przy suwnicach sterowanych z poziomu zerowego. W jaki sposób okresowo kontrolować zawiesia, czy może to wykonywać pracownik bhp i na co zwrócić szczególną uwagę?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy na budowach obowiązuje norma nakazująca używanie sprzętu i osprzętu instalacyjnego (instalacje elektryczne) posiadającego stopień ochrony IP 44.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone