charakterystyka stanowiska pracy

Samodzielne przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego to nic strasznego

Samodzielne przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego to nic strasznego

Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy może nie być sprawą łatwą. Jednak właściwe przygotowanie się do tego zadania może bardzo pomóc i ułatwić jego realizację. Z uwagi na duże zainteresowanie problematyką oceny ryzyka zawodowego przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak krok po kroku zabrać się do samodzielnego przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego.

W sposób okresowy ocenę ryzyka zawodowego wykonuje się na stanowiskach pracy oraz dla technologii i procesów o dużych zagrożeniach, których skutki mogą być bardzo rozległe lub katastrofalne. Chodzi tu o stanowiska pracy, na których rejestruje się wiele wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, a zastosowane środki zapobiegawcze nie powodują w praktyce zmniejszenia ani liczby wypadków, ani chorób.

Trzeba również powtarzać po pewnym czasie przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego, gdy w firmie zorganizowano nowe stanowiska, na których zastosowano nowe techniki zabezpieczeń. Szacując dla takich stanowisk (przy pierwszej ocenie ryzyka) prawdopodobieństwo skutków wypadku, najczęściej nie ma odniesienia do zdarzeń z przeszłości. W takich przypadkach prawdopodobieństwo to zależy w dużym stopniu od doświadczenia oceniającego i może się zdarzyć, że będzie obarczone poważnym błędem.

Autor: 

dr inż. Iwona Romanowska-Słomka
ekspert w zakresie oceny ryzyka zawodowego

Korzyści 

Ten tekst pozwoli Ci:

  • przygotować się do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w swojej firmie,
  • samodzielnie przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego w firmie,
  • oszczędzić czas i pieniądze na szukanie wskazówek dotyczących przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy.

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel