Sklep
Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach.
Pojazdy elektryczne, coraz bardziej popularne. Wielu pracodawców wykorzystuje również w zakładach pracy pojazdy z napędem elektrycznym. Dlatego też na terenie zakładów pracy pojawiają się stacje ładowania takich pojazdów elektrycznych. Warto pamiętać, że otoczenie stacji ładowania wykorzystywane przez pracujących (np. kierujących pojazdami samochodowymi o napędzie elektrycznym, osoby serwisujące stacje) należy traktować jako przestrzeń pracy. Dlatego też konieczne jest wyposażenie takich miejsc w instrukcję BHP. Wzór takiej instrukcji BHP i zasad BHP eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznych, w tym stacji ładowania samochodów elektrycznych znajdziesz na Portalu BHP.
Czy, według nowych przepisów rozporządzenia z 26 października 2020 r. dotyczących prac przy urządzeniach elektroenergetycznych, operator maszyny, który dokonuje ustawień na pulpicie sterowniczym i kontroluje poprawność procesu powinien mieć uprawnienia eksploatacyjne?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy tworząc "Instrukcje BHP przy obsłudze/naprawach/konserwacji i instalacji urządzeń elektrycznych" należy bazować także na rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie bhp przy urządzeniach energetycznych? Czy rozporządzenie dotyczy tylko pomieszczeń ruchu energetycznego, jak kotłownia, transformatorownia?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy elektrycy odpowiedzialni za naprawy i konserwację maszyn i urządzeń zatrudnieni w firmie produkcyjnej ponad 500 osób muszą odnawiać uprawnienia elektryczne co 5 lat?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy operator, który wykonuje badanie obwodu ochronnego oraz test wytrzymałości elektrycznej dystrybutorów wody gdzie do przeprowadzenia testu stosowany jest prąd wysokiego napięcia ok. 1,5 kV o natężeniu maks. 30 mA powinien posiadać uprawnienia eksploatacyjne powyżej 1 kV?
Roboty związane z podłączaniem, sprawdzaniem, konserwacją i naprawą instalacji i urządzeń elektrycznych mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia kwalifikacyjne.
Czy sprzedawca oświetlenia w salonie meblowym musi posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne E?
Waldemar KluchaSpecjalista ds. bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone