Sklep
Od 17 maja 2024 r. wszystkie stanowiska pracy z monitorem ekranowym powinny spełniać wymagania określone, w zmienionych 17 listopada 2023 r., przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 r. nr 148, poz. 973). Sprawdź, jak powinno wyglądać prawidłowo, zgodnie ze zmienionymi przepisami, stanowisko pracy z komputerem.
Choć zmiana rozporządzenia miała na celu uprościć pracodawcom prawidłowe zorganizowanie stanowiska pracy z komputerem, okazuje się, że wprowadzone zmiany przyniosły w efekcie wiele pytań i niejasności w związku z dość ogólnym sformułowaniem przepisów (np. dotyczące podłokietników czy regulacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Ponadto, jak się okazuje, wielu pracodawców musi ponieść dodatkowe koszty związane, chociażby z zakupem monitorów ekranowych lub podstawek pod monitor dla pracowników korzystających z laptopów podczas pracy. W tym webinarze eksperta Portalu BHP omówi i podpowie, jak ewentualnie ograniczyć koszty związane z dostosowaniem istniejących (przed 17 listopada 2023 r.) stanowisk pracy z monitorem ekranowym do wymagań zmienionych przepisów. II część webinaru to praktyczny poradnik pokazujący, na co zwrócić uwagę dostosowując stanowisko pracy z monitorem ekranowym do nowych wymagań. Zaprezentujemy prawidłowo zorganizowane stanowisko pracy.Podczas I części webinaru ekspert odpowie na pytania:
Jak należy rozumieć nowy zapis w rozporządzeniu o monitorach ekranowych mówiący o tym, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić okulary korygujące wzrok lub szkła kontaktowe. Czy dowolność jest po stronie pracodawcy, czy pracownika w zależności od tego, czego używa pracownik?
Czy nowe przepis dotyczące stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe wymagają, żeby zapewniony był regulowany (na wysokość) stół?
Jakie wymogi musi spełniać podstawka pod laptopa i podnóżek?
Czy praca przy monitorach sterowniczych maszyn kwalifikuje do dofinansowania okularów korygujących wzrok?
Co oznacza regulacja krzesła w okolicy lędźwiowej i regulacja podłokietników?Ponadto, w tym materiale prezentujemy także listę kontrolną — oceny warunków pracy na stanowisku z monitorem ekranowym, dzięki której szybko i sprawnie sprawdzisz, czy stanowiska pracy z komputerem w firmie zorganizowane są prawidłowo.
W związku ze zmianą przepisów dotyczących pracy z monitorem ekranowym, która weszła w życie 17 listopada 2023 r. , czytając rozporządzenie nie ma zapisu ,,że musi być'' tylko ,,powinno''. A co mam zrobić, jeżeli w firmie większość krzeseł biurowych nie ma regulacji wysokości podłokietników? Mam laptopa i powinienem mieć, albo dodatkowy monitor, albo podstawkę, ale nie jest mi to potrzebne. Jak interpretować zapisy w rozporządzeniu? Jak PIP będzie interpretowała zmiany?
Sebastian Kryczka,
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone